اعطای امتیازات کمتر از برجام؛ جدیدترین گزینه دولت بایدن در قبال ایران

به گزارش دور زمین، یک رسانه انگلیسی به نقل از منابع مطلع مدعی شده دولت آمریکا اعطای بعضی امتیازهای محدود به ایران را با هدف کاستن از تنش در روابط دو کشور آنالیز می نماید.

اعطای امتیازات کمتر از برجام؛ جدیدترین گزینه دولت بایدن در قبال ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک رسانه انگلیسی امروز سه شنبه به نقل از سه منبع مطلع مدعی شده دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در حال آنالیز چند ایده برای احیای توافق هسته ای است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع مطلع گفت یکی از گزینه های مورد آنالیز در دولت آمریکا نوشته برداشتن گام های کوچک از سوی هر دو طرف بدون بازگشت به رعایت برجام با هدف خرید زمان است.

خبرگزاری رویترز مدعی شده چنین رویکردی می تواند فرایند رو به تخریب در روابط میان ایران و آمریکا که بعد از خروج آمریکا از برجام در دولت دونالد ترامپ شروع شده را کند نموده و از سطح تنش ها بکاهد.

به نوشته این رسانه انگلیسی، مطابق این گزینه، واشنگتن ممکن است به ایران اجازه دهد از بعضی مزایای مالی به ارزشی کمتر از آنچه در توافق هسته ای برجام وعده داده شده برخوردار گردد.

منابع مورد استناد رویترز تأکید نموده اند جو بایدن هنوز در مورد سیاست هایش در این زمینه تصمیم نگرفته و موضع او کماکان این است که قبل از بازگشت آمریکا به برجام ایران باید اقداماتی را که در جهت کاستن از تعهداتش در برجام برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تأکید نموده با توجه به آنکه آمریکا طرفی بود که با نقض تعهداتش در برجام از این توافق مورد تأیید شورای امنیت خارج شده این آمریکا است که باید به تعهداتش برگردد و تهران، بعد از راستی آزمایی گام های آمریکا در جهت کاستن از تعهداتش گام برخواهد داشت.

یک منبع به خبرگزاری رویترز گفته چنانچه جمع بندی دولت بایدن این باشد که مذاکره بر سر بازگشت کامل به برجام زمان بر خواهد بود ممکن است رویکرد متعادل تری اتخاذ کند.

یکی از منابع مورد استناد رویترز درباره اینکه رویکرد متعادل تر آمریکا ممکن است چه باشد گفت: مثلاً اینکه آیا آنها باید تا حدی تحریم ها را کاهش داده و به ایران اجازه دهند که بعضی از گام های هسته ایش را متوقف نموده و آنها را به عقب برگرداند؟

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع غربی نوشته ارائه وام از سوی صندوق بین المللی پول به ایران که دولت ترامپ مانع اعطای آن شد و یا ارائه تسهیلات اعتباری از سوی اروپا به جمهوری اسلامی از گزینه های احتمالی موجودی است که دولت بایدن آن را تحت آنالیز دارد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از توافق هسته ای برجام خارج شد و تحریم های متوقف شده ذیل این توافق را احیا کرد. دولت ترامپ علاوه بر این با نقض تعهدات آمریکا تحریم های جدیدی علیه تهران اعمال کرد و برچسب های تحریمی بعضی از نهادهای قبلاً تحریم شده را تغییر داد.

ترامپ گفته بود این اقدامات می تواند جمهوری اسلامی ایران را پای میز مذاکره برای گفت وگو بر سر آنچه به ادعای او توافق بهتر خوانده شده بیاورد. او در حالی کاخ سفید را ترک کرد که در تحقق این هدف بازنده شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4132

به "اعطای امتیازات کمتر از برجام؛ جدیدترین گزینه دولت بایدن در قبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای امتیازات کمتر از برجام؛ جدیدترین گزینه دولت بایدن در قبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید