ارز پایین آمد، بلیت هواپیما بالا ماند

به گزارش دور زمین، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت: افت ارزش ارز هنوز بازار سفرهای هوایی را تحت تاثیر قرار نداده و کاهش قیمتی که چند روز گذشته در بلیت هواپیما اتفاق افتاده صرفا به عرضه و تقاضا در این فصل مربوط می گردد.

ارز پایین آمد، بلیت هواپیما بالا ماند

به گزارش خبرنگاران، با کاهش نرخ ارز در کف بازار و بانک ها انتظار می رود روند افزایشی نرخ برخی کالاها و خدمات که در ماه های اخیر شدت گرفته بود با همان شتاب در سراشیبی قرار گیرد اما اظهارات دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی نشان می دهد این انتظار را دست کم در بخش سفرهای هوایی نباید داشت!

مقصود اسعدی سامانی درباره تاثیر کاهش نرخ ارز بر قیمت بلیت هواپیما به برخی رسانه ها گفته: باید دید در آینده چه می گردد؛ چرا که اکنون بازار ارز در وضعیت ثبات قرار ندارد.

او قیمت گذاری شرکت های هواپیمایی را در حالی متاثر از سامانه نیما دانسته که بانک مرکزی روز چهارشنبه از کاهش نرخ ارز در این سامانه خبر داده و ارزش هر یورو را حدود 9196 تومان اعلام نموده بود. با این حال اسعدی سامانی گفته که برخی شرکت ها هنوز نتوانسته اند ارز مورد احتیاج خود را از این سامانه تهیه نمایند و مجبور گردیده اند از بازار آزاد ارز مصرفی خود را تامین نمایند.

حرمت الله رفیعی - رییس هیات مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران - نیز به خبرنگاران گفت: در این مدت که ارز با افت قیمت روبرو گردیده، اتفاق جدیدی در نرخ بلیت هواپیماها رخ نداده است و شرکت های هواپیمایی قیمت ها را پایین نیاورده اند و بیشتر پروازها همچنان خالی می روند و کاهش قیمتی که در چند روز اخیر رخ داده صرفا به خاطر عرضه و تقاضا در این فصل بوده است.

او در واکنش به گزارش هایی درباره کاهش قیمت بلیت در برخی مسیرهای هوایی که به زیر 200 هزار تومان رسیده است، اظهار کرد: متاسفانه این اخبار درست نیست؛ چرا که با وجود افت قیمت ارز در سامانه نیما (که طبق دستور سازمان هواپیمایی قیمت بلیت بر اساس نرخ آن مشخص می گردد) قیمت ها نه تنها کاهش پیدا ننموده، بلکه همچنان بالا است.

رفیعی یادآور شد: زمانی که قیمت ارز در بازار با شیب تند صعود کرد، شرکت های هواپیمایی ناعادلانه قیمت ها را افزایش دادند و حالا که قیمت ارز به زیر 10 هزار تومان رسیده، یک ریال هم کاهش قیمت نداشته ایم.

شادمهر کاظم زاده ـ رییس کمیته حمل و نقل مجلس ـ چندی پیش با بیان این انتظار که قیمت بلیت هواپیما در روزهای آینده باید کاهش پیدا کند، یادآور گردیده است: مسئولان سازمان هواپیمایی بارها اعلام نموده اند 55درصد از قیمت بلیت هواپیما به نرخ ارز مربوط است، از این رو وضعیت ارز نقش مستقیمی در نرخ تمام گردیده بلیت دارد.

این نماینده مجلس همچنین هشدار داده است: قطعا اگر شرکت های هواپیمایی نسبت به تعدیل و کاهش نرخ های بلیت هواپیما اقدام ننمایند، این مسئله به صورت ویژه در کمیسیون عمران مجلس مورد پیگیری قرار خواهد گرفت، زیرا این شرکت ها به کاهش قیمت ها مکلف اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 132

به "ارز پایین آمد، بلیت هواپیما بالا ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارز پایین آمد، بلیت هواپیما بالا ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید