شرایط اخذ یورو و دلار برای ارز مسافرتی

به گزارش دور زمین، با توجه به شرایطی که هر روزه برای ارز مسافرتی ارائه می شود، بازار سفر های خارجی بسیار تغییر و تحول یافته است. در این بین عدم اشاره به میزان و نحوه دریافت ارز مسافرتی برای مسافران زمینی و دریایی و همچنین عدم وجود اسم فرودگاه مشهد در میان فرودگاه ها، جزو نواقص قوانین جدید می باشد. روابط عمومی بانک مرکزی و اقتصاد نیوز اعلام نمودند، در راستای اجرای تصمیم مورخ 20 فروردین 1397 ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز با بهای 42000 ریال برای هر دلار آمریکا و به منظور تثبیت بازار ارز اتخاذ شد، از تاریخ 21 فروردین سال 1397، بانک مرکزی برای تأمین ارز تمام نیازهای قانونی تجاری و تولیدی اجرا می شود. در نتیجه بر اساس بند (خ) ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی های مجاز قاچاق محسوب می شود و با متخلف طبق قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد خواهد شد.

شرایط اخذ یورو و دلار برای ارز مسافرتی

قبل از تصویب قانون جدید ارزی، مردم با مراجعه به بانک های ملت، ملی و سامان می توانستند ارز خود را خریداری کنند. حتی بانک ملت سامانه فروش الکترونیکی ارز نیز داشت. برای دو بانک ملی و سامان حضور فرد الزامی بود. اکنون با قانون جدید این شرایط متفاوت گردیده است.

طبق این ماده، ارز قابل نگهداری توسط هر شخص حداکثر 10 هزار یورو می باشد و اگر کسی بیشتر از این مبلغ یورو و ارز مسافرتی دارد باید تا پایان ماه فروردین، نسبت به سپرده گذاری ارز خود در بانک ها اقدام نماید. بر اساس بخشنامه مورخ 1396.12.26 بانک مرکزی، در صورت سپرده گذاری ارزی در بانک ها، سود ارزی بر اساس مقررات بانک مرکزی به سپرده های مزبور پرداخت خواهد شد و بازپرداخت اسکناس به سپرده گذاران ارزی، در صورت مطالبه آنها تضمین می شود.

پس از این موضوع بانک مرکزی ایران اطلاعیه شماره 2 را معرفی کردند. در اطلاعیه شماره 2 یکسان سازی نرخ ارز در رابطه با نحوه تأمین ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی با توجه به شرایط مخصوص زیر برای تمام عموم مردم ایران عنوان گردید. مطالب اطلاعیه دوم به شرح زیر می باشد. 1- ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال به میزان 1000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می شود. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق 500 یورو یا معادل آن به سایر ارزها می باشد. (مبلغ ارز برای کشور عراق هنوز مشخص نشده است).

نکته: کشورهای هم مرز و مشترک المنافع شامل کشورهای ارمنستان ، آذربایجان ، بلاروس ، استونی ، لتونی ،لیتوانی ، گرجستان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، مولداوی ، روسیه ، تاجیکستان ، ترکمنستان ، اوکراین ، ازبکستان ، ترکیه ، افغانستان ، بحرین ، قطر ، کویت ، پاکستان ، عمان ، امارات متحده عربی می شود.

2- از مدارک مورد نیاز برای اخذ یورو و ارز مسافرتی باید به ارائه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور به بانک ملی اشاره کرد.

نکته: از فرودگاه های مبدا تنها به امام خمینی (ره)، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز نام برده شده است.

3- در هنگام پرداخت معادل ریالی ارز مسافرتی به شعب منتخب بانک ملی اقدام متقاضیان باید در مقابل آن سند حسابداری/رسید دریافت کنند. 4- برای پرداخت ارز مسافرتی در باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی (پس از باجه کنترل گذرنامه) باید سند حسابداری/ رسید آن توسط باجه دریافت شود و پس از آن، ممهور کردن گذرنامه متقاضی انجام می شود.

5- میزان و ترتیبات پرداخت ارز به زائران عتبات عالیات (برای کشورهای عراق و عربستان سعودی) پس از هماهنگی با سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی خواهد شد.

6- تأمین ارز درمانی و دانشجویی با رعایت مجموعه مقررات ارزی از طریق بانک های تجارت و سامان کمافی السابق ادامه می یابد.

بر اساس گزارش روابط عمومی بانک سامان در تاریخ 23 فروردین 1397، در راستای سیاست‌ جدید یکسان‌سازی نرخ ارز که توسط بانک مرکزی ابلاغ شد، بانک سامان به‌عنوان بانک عامل فروش ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویان غیربورسیه تعیین شد.

این گزارش حاکی است، حداکثر مبلغ قابل تأمین ارز دانشجویی قابل پرداخت یا حواله سالانه 15هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها بابت شهریه دانشگاه و ماهانه حداکثر یک‌هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها برای اقامت دانشجو و 500 دلار برای هر عضو خانواده وی می باشد.

پرداخت ارز دانشجویی پس از تأیید وزارتخانه مربوطه (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به نرخ اعلامی بانک مرکزی انجام خواهد شد. در ضمن برای پرداخت های ارز دانشجویی بایددر هر سال تأییدیه وزارتخانه مربوطه گرفته و تمدید شود. بانک سامان نیز همانند بانک مرکزی به ارائه ارز مسافرتی می پردازد.

فروش ارز درمانی نیز طبق مقررات جاری بانک مرکزی، حداکثر معادل 10هزار دلار بوده که با تاییدیه و تشخیص کتبی پزشک متخصص معالج داخلی و تأیید شورای عالی پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت می گیرد و برای مبالغ بیش‌از 10 هزار دلار یا معادل آن، با اخذ مجوز از بانک مرکزی ج.ا.ا. و رعایت سایر ضوابط و مقررات این پرداخت انجام می‌شود.

افراد واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به شعب بانک سامان در سراسر کشور و ارائه مدارک و مستندات لازم اقدام نمایند. در پی این جریان صرافی های خیابان فردوسی به حالت نیمه تعطیل در آمده اند و آن صرافی هایی هم که باز کردند تنها به فروش لیر و روبل پرداختند. همچنین مردم برای خرید ارز یورو یا معادل آن به بانک ملی و شعب آن مراجعه نمودند.

در قبل از مصوبه 21 فروردین 1397، هر شهروند ایرانی بالای 12 سال فقط برای یک بار سفر در سال خود (سفر عادی و زیارتی) به ترتیب 300 و 200 دلار ارز مبادله ای دریافت می کرد. این ارز مختص به سفرهای هوایی بود و به سفرهای زمینی و دریایی تعلق نمی گرفت. همچنین این ارز، به صورت حواله در شعب منتخب و پرداخت در فرودگاه (هنگام عبور از گیت) به متقاضیان ارائه می‌شد. نکته قابل توجه اینکه به هنگام دریافت ارز مسافرتی مراجعه حضوری کلیه اشخاص متقاضی الزامی بود. مدارک لازم بدین منظور:

  • ارائه اصل کارت ملی به همراه کپی
  • ارائه اصل گذرنامه جمهوری اسلامی ایران به همراه کپی
  • بلیط هواپیما (یکسره یا دوسره) ممهور به مهر آژانس مسافرتی به همراه کپی
  • اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور به مبلغ 75000 (هفتاد و پنج هزار) تومان در یکی از شعبه‌های بانک ملی ایران، به استثنای مسافران معاف از مالیات به همراه کپی
  • ویزای کشور مورد نظر (در مورد کشورهایی که سفر به آن‌ها نیازمند اخذ ویزا است) به همراه کپی

نکته: در این مواقع حضور صاحب بلیط و پاسپورت، برای دریافت حواله ارزی ضروری می باشد.

گفتنی است، اگر هرگونه سوالی در مورد این مطلب داشتید می توانید با روابط عمومی بانک مرکزی یا روابط عمومی بانک سامان تماس بگیرید.

انتشار: 15 آبان 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 189

به "شرایط اخذ یورو و دلار برای ارز مسافرتی" امتیاز دهید

16 کاربر به "شرایط اخذ یورو و دلار برای ارز مسافرتی" امتیاز داده اند | 3.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط اخذ یورو و دلار برای ارز مسافرتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید