احتمال لغو یک قانون قدیمی در صنعت سینمای آمریکا جنجال برانگیز شد

به گزارش دور زمین، وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا قصد دارد در برخی از قوانین و احکام قدیمی خود مربوط به صنعت سینما تجدید نظر کند. در این بین ممکن است قانونی که سال ها پیش در جهت منافع سینماداران وضع شده است لغو گردد و همین موضوع عامل نگرانی سینماداران در آمریکا شده است.

احتمال لغو یک قانون قدیمی در صنعت سینمای آمریکا جنجال برانگیز شد

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا قصد دارد درباره 1300 فرمان قضایی که به قوانین کسب و کار صنایع مختلف مرتبط می شوند تجدید نظر کند. گفته شده احتمال می رود این احکام لغو شوند. در حوزه سینما قانونی که احتمال لغو آن مناقشه برانگیز شده به Block Booking مربوط می گردد. اما Block Booking چیست و چرا سال ها پیش در صنعت سینمای آمریکا ممنوع اعلام شد؟

پیش از ممنوعیت Block Booking در سال 1948 استودیوها فیلم های شان را به صورت یک بسته در اختیار سالن ها قرار می دادند. در این بسته ها هم فیلم های پرمخاطب قرار داشتند و هم فیلم هایی که احتمالا چندان فروشی نداشتند. به این ترتیب سالن ها مجبور بودند برای نمایش یک یا چند بلاک باستر، تعدادی فیلم کم مخاطب را هم اکران نمایند. این شیوه اکران در عمل به ضرر سینماداران بود و باعث می شد تعداد قابل توجهی از فیلم هایی که اکران می نمایند برای شان سود چندانی نداشته باشد و در عمل وجود قانون منع Block Booking به سودآوری بیشتر استودیوها منجر شد.

البته نباید فراموش کرد که این قانون در شرایطی برقرار شد که مجموعه های سینمایی امروزی وجود نداشتند و سالن ها عموما یک پرده برای پخش فیلم در اختیار داشتند. به هر حال در شرایط فعلی و با مطرح شدن احتمالی لغو حکم منع Block Booking اتحادیه ملی سینماداران در ایالات متحده آمریکا که 33 هزار سالن را نمایندگی می نماید از وزارت دادگستری تقاضا نموده دست به لغو این حکم نزند و کماکان از شیوه های گذشته در این حوزه از صنعت سینما حمایت کند.

با این وجود وزارت دادگستری معتقد است بسیاری از این نگرانی ها چندان موضوعیت ندارند چون به نفع استودیوها هم نیست که فیلم های کم مخاطب را در سالن ها اکران نمایند. طبیعتا اکران فیلم های کم مخاطب باعث کاهش سود استودیو هم می گردد و استودیوها برای حفظ سود خودشان هم که شده در این حوزه رفتار نسبتا متعادلی پیش خواهند گرفت.

نهایتا باید به این موضوع هم اشاره نمود که لغو حکم فعلی می تواند شرایط را برای حضور هر چه بیشتر فیلم های مستقل در سینماهای آمریکا فراهم کند. در حال حاضر با توجه به کمترشدن قابلیت اکران فیلم های کم مخاطب در سالن های سینما، استودیوها نیز از ساختن فیلم هایی که احتمالا مخاطب گسترده ندارند اجتناب می کننند؛ موضوعی که ممکن است با لغو این حکم در آن تجدیدنظرهایی صورت بگیرد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1218

به "احتمال لغو یک قانون قدیمی در صنعت سینمای آمریکا جنجال برانگیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال لغو یک قانون قدیمی در صنعت سینمای آمریکا جنجال برانگیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید