اتاق مشترک شهرداری و میراث فرهنگی برای حفظ بافت و بناهای تاریخی تشکیل خواهد شد

به گزارش دور زمین، ایسنا/ براساس سخنان آخرین خبرهای بدست آمده، اتاق مشترک شهرداری و میراث فرهنگی برای حفظ بافت و بناهای تاریخی تشکیل خواهد شد.

اتاق مشترک شهرداری و میراث فرهنگی برای حفظ بافت و بناهای تاریخی تشکیل خواهد شد

سید مسعود حسینی، شهردار همدان در صحن شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه در رابطه با تخریب بناهای تاریخی در هفته های گذشته بهترین کار از طریق رسانه ها و دغدغمندان این حوزه رخ داد، افزود: این در حالی بود که دستگاه های مربوطه مانند شهرداری و میراث فرهنگی انفعالی عمل کردند و تقصیر را به گردن یکدیگر انداختند و این بدترین کاری بود که رخ داد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 167 خانه واجد ارزش در شهر وجود دارد که میراث فرهنگی و شهرداری توانایی نگهداری آنها را ندارد و برای هر خانه هم یک نگهبان نداریم بنابراین به نظر می رسد حلقه مفقوده درباره این موضوع صداقت است و اگر همان موقع با مردم و مالکان صحبت می کردیم و همکاری و مدیریت آنها را می طلبیدیم تا به ارزش ملک آگاه می شدند و نسبت به آن حساس می شدند اتفاق بهتری می افتاد.

حسینی افزود: این بناها برای ما واجد ارزش است اما فعلا برای مالک واجد ارزش نیست بنابراین باید ملک را برای مالکان هم واجد ارزش کنیم و اگر این دغدغه ما شد، شاید مالک نیز همراهی کند. علاوه بر این مالکان مشکلاتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 20 بنای واجد ارزش در دست بناهای دولتی است و به عنوان مثال مسکن و شهرسازی پنج بنا دارد و اگر این بناها را حفظ و از آنها بهره برداری کند الگوسازی می شود، اظهار کرد: خانه های واجد ارزش تک محصولند و در آینده مانند آنها را پیدا نمی کنیم بنابراین باید در حوزه اطلاع رسانی و آگاهی رسانی به مالکان تلاش کنیم و قیمت واقعی را برای آنها روشن کنیم.

شهردار همدان شرح داد: میراث فرهنگی به عنوان متولی حفظ و نگهداری از بناهای تاریخی، فرماندهی حراست از بناهای تاریخی را در دست بگیرد و دستگاه های دیگر و مردم هم به این سازمان یاری کنند، از طرف دیگر از انجیوها و نهادهای مردمی نیز یاری خواستیم تا برای حفظ و نگهداری این بناها به میدان بیایند.

حسینی با اشاره به اینکه همچنین باید از خیرین حوزه میراث فرهنگی یاری بطلبیم، ادامه داد: در حوزه اجرا، بحث اختلاف نیست و باید همه با هم شهر را نجات دهیم و بسته های تشویقی را نیز در نظر خواهیم گرفت بنابراین شهرداری آمادگی دارد در حوزه حفظ میراث فرهنگی فعالیت کند و کاری کند که به نفع مردم باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4692

به "اتاق مشترک شهرداری و میراث فرهنگی برای حفظ بافت و بناهای تاریخی تشکیل خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق مشترک شهرداری و میراث فرهنگی برای حفظ بافت و بناهای تاریخی تشکیل خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید