آنچه دهان دیابتی ها را خشک میکند

به گزارش دور زمین، نمناک/یکی از مسائل رایج افراد مبتلا به دیابت، خشکی دهان است که دارای دلایل مختلفی از جمله افزایش ادرار در دوران دیابت می باشد.

آنچه دهان دیابتی ها را خشک میکند

افراد مبتلا به دیابت علایمی را تجربه می نمایند که ممکن است روی کیفیت زندگی آن ها تاثیر گذار باشد. یکی از این علائم خشکی دهان است که برای شما شرح می دهیم چرا اتفاق می افتد. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2، اغلب خشکی دهان را تجربه می نمایند.این مشکل نه تنها یک احساس معمولی نیست، بلکه می تواند نتایج جدی را در بهداشت دهان به وجود بیاورد. خشکی دهان خطر های مختلف مثل عفونت و بیماری های دندان و دهان را افزایش خواهد داد و عوارض دیگری دارد که پیش از این در بخش بهداشت و سلامت نمناک کامل در موردش شرح داده ایم.

چرا افراد مبتلا به دیابت، خشکی دهان را تجربه می نمایند؟

همان طور که گفتیم خشکی دهان در افراد مبتلا به دیابت به دلیل عوامل مختلف اتفاق می افتد که اغلب همگی به خاطر کنترل ضعیف قند خون است. اول از همه یکی از علل آن افزایش ادرار است.

افزایش ادرار می تواند عاملی برای خشکی بدن باشد

از طرفی از آن جا که بزاق سرشار از آب است و فراوری آن در این دوران تغییر می نماید، پس می توان گفت که کمبود بزاق عامل دیگری است که در آن تغییر در ترکیبات بزاق رخ می دهد. بزاق علاوه بر آب همچنین حاوی گلوکز و پروتئین هم می باشد.

مطالعه ای در ژورنال دهان و دندانی شرح می دهد که دیابت روی مورفولوژی غده های بزاقی تاثیر می گذارد. ماده ای را در بدن افراد دیابتی ترشح می نماید که در نتیجه غده های بزاقی از لحاظ سایز عظیم می شوند و عملکرد آن ها به هم می ریزد.

علل دیگر خشکی دهان در دوران دیابت

درصد وسیعی از افراد مبتلا به دیابت خشکی دهان را تجربه می نمایند اما این بیماری تنها علت خشکی دهان نیست. بسیار مهم است که به عوامل دیگر که روی فراوری بزاق و یا تحریک خشکی تاثیرگذار هستند، هم دقت کنیم. مثلاً عوامل غیر از دیابت را که موجب خشکی دهان هستند، در نظر بگیریم.

*داروها می توانند خشکی دهان را افزایش دهند؛ مخصوصاً برای افرادی که شیمی درمانی می نمایند.

*سن بالا همچنین یک عامل برای خشکی دهان است.

*بیماری هایی مثل ایدز، مسائل کبدی و سل خشکی دهان را تشدید می نمایند.

*سندروم شوگرن هم یکی دیگر از علل خشکی دهان در دوران دیابت یا غیر از دیابت است.

منبع: همگردی
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3409

به "آنچه دهان دیابتی ها را خشک میکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه دهان دیابتی ها را خشک میکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید