آلیاژهای مورد نیاز صنعت داخلی در کشور ساخته شد

به گزارش دور زمین، یک شرکت دانش بنیان توانسته با دانش خود آلیاژهای مورد نیاز صنعت کشور را تامین کند.

آلیاژهای مورد نیاز صنعت داخلی در کشور ساخته شد

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ترکیب چند فلز با یکدیگر، شاید ساده ترین تعریف آلیاژ باشد، اما با این تعریف ساده نمی توان به کاربردها، اهمیت و دنیای گسترده آلیاژها پی برد. از ورشو تا زاماک و از چدن تا آلومینیوم، بخش ناچیزی از بی شمار نام آلیاژها است که از خواص و کاربردهای ویژه این ترکیبات فلزی خبر می دهد.

آلیاژها معمولاً بر اساس هم جوشی یا ترکیب دو فلز شناخته می شوند، اما گاهی پیوند خوردن بیش از دو یا چند فلز، آلیاژی با خاصیت های تازه ای را به ارمغان می آورد. آلیاژها به دلیل خاصیت های منحصر به فردشان، می توانند استحکام و کارایی های محصولات و فرآورده های صنعتی را تحول ببخشند. کاربرد آلیاژها به استحکام بخشی محدود نمی شود.

صنعت ریخته گری مهم ترین زیرساخت و مقدمه بهره مندی از آلیاژهای کاربردی است. اما فناوری و دانشی که در پس این صنعت نهفته است، همگام با پیشرفت صنعت در حال پیشرفت و روزآوری است.

کشورهایی که از فناوری و دانش این حوزه برخوردارند، جز تعداد انگشت شماری نیستند و به دلیل اهمیت بالا و کاربردهای ویژه این آلیاژها، از انتقال دانش و فناوری آن به دیگر کشورها، پرهیز دارند.

اعمال محدودیت ها و تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، سعی کرد حلقه بهره مندی صنایع کشورمان از این فناوری را تنگ تر کند. اما حضور شرکت های دانش بنیانی که در مرزهای دانش و فناوری گام برداشته اند و به این حوزه ورود کرده اند، راه را برای تولید آلیاژهایی که تأمینشان حتی از راه واردات هم ممکن نبود، هموار کردند و صنعت را چند گام به جلو راندند.

یکی از این شرکت های دانش بنیان که در کشورمان فعالیت می کند توانسته است آلیاژسازهای غیر آهنی بر پایه کلسیم و همچنین مواد آلیاژی مورد نیاز صنایع مختلف را تأمین کند.

مدیرعامل این شرکت درباره کاربردهای روزافزون آلیاژهای غیرفلزی گفت: آلیاژهای سرب-کلسیم در بسیاری از موارد بخصوص در ساخت صفحات باتری به کار می رود و با توجه به ویژگی هایی که دارد، جایگزین آلیاژهای قبلی شده است. امروزه این آلیاژها در پیوند با دیگر عناصر همچون سرب و قلع، ضمن آنکه خاصیت بالاتری را به محصول نهایی می دهد از ریخته گری و فرآوری آسان تری برخوردار است.

امیر طالب به فعالیت این شرکت در زمینه تولید این آلیاژهای مورد استفاده درباتری اتومبیل ها اشاره کرد و گفت: پیش از این عمده این آلیاژ از طریق واردات تأمین می شد، اما اکنون با بومی سازی دانش و فناوری فرآوری این آلیاژ، بخش قابل توجهی از نیاز صنعت باتری را تولید می کنیم.

این فعال فناور با بیان این که، در بخش قابل توجهی از باتری های تولید داخل از این آلیاژ ساخت داخل استفاده می شود، ادامه می دهد: سومین کشور تولید کننده این آلیاژ است و با توجه به مسائل موجود باید محصولی با کیفیت و قابل رقابت تولید شود و ارزآوری داشته باشد.

طالب افزود: حدود 27 نوع مواد در باتری مصرف می شود که تأمین این مواد با محدودیت هایی روبرو است. اکنون در میسر تولید داخلی این 5 محصول قرار داریم.

این فعال فناور به توانمندی شرکت های دانش بنیان داخی در تأمین مواد پیشرفته و راهبردی اشاره کرد و گفت: محصولات و فناوری هایی که ظرفیت بازار داخلی دارد و تأمین آن ها با محدودیت روبرو است، می توانند از سوی شرکت های دانش بنیان تولید شده و صنعت را به پیش ببرند. اما این موضوع نیازمند ایجاد یک زیرساخت و ایجاد فضای لازم برای شرکت های دانش بنیان و فناور است.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 27 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1885

به "آلیاژهای مورد نیاز صنعت داخلی در کشور ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلیاژهای مورد نیاز صنعت داخلی در کشور ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید