آسیاب 400 ساله داراب را به گورستان سپرده اند!

به گزارش دور زمین، یک نگاه از کنار جداره باقی مانده از آسیاب به پایین دست، کافی است تا به زبان بی زبانی نشان دهد آسیاب آبی دولنگه رُستاق در داراب استان فارس را به همان گورستانی سپرده اند که در پایینِ پای آسیاب قرار گرفته است، اثری تاریخی که بخش زیادی از آن به مرور زمان و بر اثر عوامل طبیعی از بین رفته اند.

آسیاب 400 ساله داراب را به گورستان سپرده اند!

از پروفایل اینستاگرام بهروز ازند دیدن نمایید.

عیسی فولادفر فعال میراث فرهنگی داراب فارس شرایط این محوطه تاریخی که سال 1384 در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده را بسیار بد توصیف می نماید.

او با بیان این که آسیاب صفوی روستای رُستاق در نزدیکی گورستان رستاق واقع شده است، به فعالیت حفاران غیر مجاز در طول سال های گذشته در بخش هایی از این محوطه اشاره می نماید و می گوید: در پرونده ثبتی این اثر تاریخی که سال 1384 شماره ثبت ملی گرفته است، نسبت به سست و بی دوام بودن سازه و پایه های آن اشاره شده، اما اکنون و بعد از بیش از 19 سال به نظر می رسد هنوز اقدامی برای رفع کردن این آسیب ها انجام نشده است.

وی به تخریبِ پایه های تاق ها اشاره نموده و از احتمال ریزش این سازه خبر می دهد و معتقد است که طبق آن چه که خود از شرایط این اثر تاریخی دیده، با شکاف هایی که در بدنه سازه وجود دارد، احتمال تخریب بنا زیاد است.

او اما وجود یک آسیاب دیگر در 50 متری باقی مانده های این آسیاب که در طول سال های گذشته به طور کامل تخریب شده را علت نام گذاری آسیاب به دو لنگه می داند و ادامه می دهد: با توجه به قرار دریافت این محوطه در فضایی باز که هیچ حریم و حصاری ندارد، به نظر می رسد مالک این محوطه سازمان منابع طبیعی باشد، اما متاسفانه سال هاست که هیچ نهادی به این محوطه تاریخی و آثار آن توجهی نمی نماید.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2602

به "آسیاب 400 ساله داراب را به گورستان سپرده اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیاب 400 ساله داراب را به گورستان سپرده اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید