کلیسای جامع قلب مقدس گوانجو (چین) - دور زمین

کلیسای جامع قلب مقدس گوانجو (چین)

کلیسای جامع قلب مقدس گوانجو، بزرگترین کلیسای جامع سبک گوتیک در کل چین و همچنین آسیای جنوب شرقی است. یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی گوانجو، کلیسای جامعی است که در صده 1800 و توسط امپراتور فرانسه، دولت فرانسه و کلیسای کاتولیک در این شهر ساخته شده است. کلیسای جامع قلب مقدس مسیح (耶穌聖心主教座堂) در طول عمرش چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است. پنجره‌های رنگی، طاق‌های بلند و مناره‌های مخروطی و همچنین فضای وسیع و مرتفع عبادتگاه در داخل، این ساختمان را به یک کلیسای جامع اروپایی تمام عیار تبدیل کرده‌اند. طرح این ساختمان از روی باسیلیکای Saint Clotilde در فرانسه الگو برداری شده و شامل ویژگی‌هایی جذابی برای گردشگران مشتاق به هنر و معماری است.

کلیسای جامع قلب مقدس گوانجو (چین)

این کلیسا یکی از تنها 4 کلیسای تمام گرانیتی با سبک گوتیک در تمام دنیا است. مساحت این کلیسا 2754 متر مربع بوده و سالن مرکزیش حدود 27 متر ارتفاع دارد. دو ردیف نیمکت در کلیسا چیده شده و کلیسا 14 عبادتگاه جانبی کوچک دارد. کلیسای جامع قلب مقدس مسیح گوانجو طرحی مانند صلیب و 35 متر عرض و 78.69 متر طول دارد.

برج‌های دوقلوی کلیسا 58.5 متر ارتفاع دارند. برج غربی یک برج ساعت است و یک ساعت بزرگ ساخت چین را در خود جای داده است. برج شرقی به عنوان برج ناقوس عمل می‌کند. ناقوس‌های بسیار بزرگ برنزی این برج، در قرن نوزدهم از فرانسه به گوانگجو آورده شدند.

کلیسای جامع قلب مقدس گوانجو با تکه‌های بزرگ گرانیت که از هنگ کنگ آورده شده بودند ساخته شد. به همین دلیل است که مردم محلی این کلیسای جامع را خانه سنگی (Shi Shi) خطاب می‌کنند. در قرن نوزدهم، مردم هیچ ساختمانی مانند این را در گوانجو ندیده بودند.

تاریخ کلیسای جامع قلب مقدس گوانگجو

محلی که هم اکنون کلیسای جامع قلب مقدس گوانجو در آن قرار دارد، در زمان سلسله Qing، اقامتگاه نایب‌السلطنه استان‌های گوآنگ‌دونگ و گوانگ‌شی بود. در زمان جنگ دوم تریاک (جنگ چین دوم)، این اقامتگاه به طور کامل نابود شد. کاتولیک‌های فرانسوی زمینی که ساختمان در آن ساخته شده را به وسیله امضای قراردادی با دولت سلسله Qing در 25 ژانویه 1861 به دست آوردند.

امپراتور ناپلئون سوم و دولت فرانسه، هزینه‌های ساخت این کلیسا را تامین کردند. اسقف Philippe François Zéphirin Guillemin، اولین نائب حواریون در گوآنگ‌دونگ، مسئول ساخت این پروژه شد. یک معمار فرانسوی با نام Leon Vautrin کلیسا را بر اساس طرح کلی باسیلیکای St. Clotilde در فرانسه طراحی کرد. ساخت این بنا 25 سال به طول انجامید. کارگران چینی با ساخت کلیساهای جامع و کار با سنگ‌های گرانیتی آشنا نبودند و همچنین مخالفت‌های محلی و مشکلات ارتباطی نیز وجود داشت. این مسائل باعث کند شدن ساخت کلیسا شد. سرانجام ساخت کلیسای جامع قلب مقدس در سال 1888 به پایان رسید.

بعد از انقلاب فرهنگی، دولت چین 150 هزار یوان برای نوسازی کلیسا در سال‌های 1984 و 1986 هزینه کرد. نوسازی بعدی در سال 2006 انجام شد. برای این نوسازی 24 میلیون یوان معادل 3 میلیون دلار هزینه شد. پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی که در فیلیپین ساخته شده بودند، در کلیسا نصب شدند؛ در داخل، دیوارها و سقف با رنگ‌های گرم رنگ‌آمیزی شدند و رنگ‌های روشن نیز به پنجره‌های کلیسا اضافه شدند.

رسیدن به کلیسای جامع قلب مقدس در تور گوانگجو

می‌توانید خط 2 مترو گوانجو را سوار شده و به ایستگاه میدان Haizhu بروید. از خروجی B2 بیرون آمده و حدود 700 تا 800 متر تا کلیسای جامع پیاده‌روی کنید. اتوبوس‌های شماره 4، 8، 61، 82 و بسیاری دیگر در نزدیک کلیسا ایستگاه دارند. توجه داشته باشید برای ورود به کلیسا نیاز به لباس‌های پوشیده دارید. در زمان برگزاری مراسم نیز می‌توانید در کلیسا حضور داشته باشید، اما اجازه ندارید در کلیسا راه بروید.

ساعات بازدید
8 تا 17.30
هزینه ورودی
رایگان
آدرس
چین، گوانگجو، منطقه Yuexiu، جاده Yide
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 116

به "کلیسای جامع قلب مقدس گوانجو (چین)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای جامع قلب مقدس گوانجو (چین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید