کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ (جمهوری چک) - دور زمین

کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ (جمهوری چک)

کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ (St. Vitus Cathedral) یکی از باشکوه‌ترین کلیساهای جامع در بخش مرکزی اروپا در یک بازه زمانی تقریبا 600 ساله ساخته شده و یکی از محبوب‌ترین مکان های دیدنی پراگ در میان مسافران تور جمهوری چک است. کلیسای جامع پراگ در زندگی و فرهنگ مردمان این سرزمین نقشی محوری دارد و منزلگاه گنجینه‌های غیر قابل قیمت‌گذاری است؛ گنجینه‌هایی که از موزائیک‌های "آخرین داوری" مربوط به قرن چهاردهم و مقبره چارلز چهارم تا نقاشی‌های روی شیشه به سبک آرت‌نوا اثر هنرمند معروف، آلفونس موخا، را شامل می‌شوند. بازدید از کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ شما را به سفری در دل تاریخ، در یکی از زیباترین شهرهای اروپا می‌برد.

کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ (جمهوری چک)

در نگاه اول، جبهه غربی فوق‌العاده زیبای کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ، گوتیک به نظر می‌آید اما در واقع تاریخ ساخت این دروازه سه تایی به سال 1953 بر می‌گردد. این قسمت، یکی از آخرین بخش‌های تکمیل‌کننده کلیسا بوده است. سنگ بنای کلیسای جامع پراگ در سال 1344 و توسط پادشاه چارلز چهارم گذاشته شد، در محل یک ساختمان دارای گنبد به سبک رومی، متعلق به قرن دهم. معمار اولیه کلیسا، ماتیاس زی آراسو، کار خود را بر روی محل اجرای همخوانان و به سبک گوتیک فرانسوی آغاز کرد، اما هشت سال بعد از دنیا رفت.

جانشین آلمانیش، پیتر پارلر، بیشتر بخش‌های غربی کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ را به سبک اواخر گوتیک کامل کرد، قبل از این که در سال 1399 از دنیا برود. در قرن‌های بعدی جزئیات فراوانی به سبک‌های باروک و رنسانس به کلیسا اضافه شدند، اما تنها در سال 1861 و در زمان جنبش ملی احیای چک بود که یک تلاش متمرکز برای پایان دادن به ساخت بنای کلیسا انجام شد. و حالا هر آن چه که بین در غربی و بخش تقاطعی مرکزی کلیسا قرار دارد، در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ساخته شده‌اند.

در داخل، سالن مرکزی کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ به واسطه نورهایی که از پنجره‌های شیشه‌ای عبور می‌کنند، همانند یک تابلوی نقاشی رنگارنگ شده است. این پنجره‌ها توسط هنرمندان برجسته این کشور در اوایل قرن بیستم ساخته شده‌اند. در میان آنها، اثر سبک آرت‌نوا از آلفونس موخا در محراب سومی در بخش شمالی کلیسا مورد توجه بسیاری از مسافران تور جمهوری چک است. بزرگترین و زیباترین محراب در میان محراب‌های جانبی متعدد کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ، محراب سینت وینسِسلاس است. دیوارهای این بخش با پنل‌های طلاکاری شده که تکه‌های براق سنگ‌های نیمه‌قیمتی را رویشان جای داده‌اند تزئین شده‌اند. نقاشی‌های دیواری از اوایل قرن شانزدهم، صحنه‌هایی از زندگی قدیس‌های نگهبان این کشور را نشان می‌دهند؛ نقاشی‌های دیواری قدیمی‌تر هم وجود دارند که بخش‌هایی از زندگی حضرت مسیح را به نمایش گذاشته‌اند.

کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ در داخل قلعه پراگ قرار گرفته، در نتیجه مسافران تور جمهوری چک می‌توانند در زمان بازدیدشان از قلعه از کلیسا هم دیدن کنند. برای ورود به کلیسا جامع پراگ نیاز به پرداخت ورودی جداگانه نیست. البته تورهای شامل هزینه در دسترس هستند که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهند بخش‌های خیلی بیشتری از کلیسا را ببینند.

انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 70

به "کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ (جمهوری چک)" امتیاز دهید

1 کاربر به "کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ (جمهوری چک)" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای جامع سنت ویتوس پراگ (جمهوری چک)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید