ساعت نجومی پراگ (جمهوری چک) - دور زمین

ساعت نجومی پراگ (جمهوری چک)

سر هر ساعت، صدها مسافر تور جمهوری چک از سراسر دنیا، دوربین به دست در جلوی ساعت قدیمی شهر پراگ جمع می‌شوند تا از یک ترکیب خارق‌العاده و باشکوه از هنر و مهندسی مکانیک دیدن کنند؛ از دستگاهی که در چشم مردمان قرون وسطا به عنوان یکی از عجایب روزگارشان تلقی می‌شد. ساعت نجومی پراگ (Prague Astronomical Clock) برای بیشتر از 600 سال، یکی از ارزشمند‌ترین گنجینه‌های شهر پراگ بوده است و هنوز هم تماشاچیان خودش را با دسته حواریونش، مجسمه‌های متحرک و نمایش زمان به شکلی منحصربه‌فرد و بی‌نظیر در دنیا، شگفت‌زده می‌کند. ساعت نجومی پراگ یکی از محبوب‌ترین مکان های دیدنی جمهوری چک و یکی از قدیمی‌ترین ساعت‌های نجومی در حال کار در تمام دنیا است.

ساعت نجومی پراگ (جمهوری چک)

مانند دیگر ساعت‌های نجومی، ساعت نجومی پراگ هم به طور خاص طراحی شده تا اطلاعات نجومی را به نمایش بگذارد: این ساعت زمان (24 ساعت روز)، تاریخ (موقعیت روز در هفته، ماه و سال)، اطلاعات نجومی (موقعیت خورشید و ماه در آسمان) و دایره‌البروج را نمایش می‌دهد. البته جالب‌توجه‌ترین بخش ساعت نجومی پراگ برای مسافران تور جمهوری چک به احتمال زیاد نمایشی است که سر هر ساعت به راه می‌افتد؛ درست در بالای ساعت اصلی دو در آبی کوچک وجود دارند که باز می‌شوند تا دسته حواریون را نشان دهند. در پایین ساعت و اسطرلاب اصلی، عقربه تقویم قرار گرفته است، با نقاشی‌هایی که هر کدام ماه‌های تقویم را نمایندگی می‌کنند. در این نقاشی‌ها شخصیت‌هایی را می‌بینید که در مزرعه مشغول به کار هستند و هر کدام یک ماه و فصل مشخص را نشان می‌دهند. نقاشی‌های کوچکتر نزدیک به مرکز، نمادهای زودیاک هستند.

ساعت نجومی پراگ اولین بار در سال 1410 به راه انداخته شد. با این قدمت، این ساعت سومین ساعت نجومی قدیمی در کل جهان است که در زمان حال حاضر هم کار می‌کند. البته بخش‌های مختلفی از ساعت در طی قرن‌های بعدی به ساعت اضافه شدند و شکل نهاییش را ساختند. برای مثال مجسمه‌های بی‌نظیر گوتیک ساعت در اواخر قرن پانزدهم و مجسمه‌های چوبی زمانی بین 1629 تا 1659 نصب شده‌اند. خروس نمادین و طلایی رنگ برج ساعت هم در حدود سال 1865 به بنا اضافه شده است.

ساعت نجومی پراگ در طول جنگ جهانی دوم آسیب‌های شدیدی دید. بعد از تلاش‌های قابل‌توجه، سیستم‌های مکانیکی دستگاه جایگزین و مجسمه‌های چوبی حواریون توسط مجسمه‌ساز معروف چک، ووی‌تک سوکاردا بازسازی شدند و ساعت دوباره در سال 1948 شروع به کار کرد. یک مرحله بازسازی دیگر مربوط به سال 2005 است، زمانی که حلقه تقویم پایینی و مجسمه‌ها بازسازی شدند. یک توری ضد کبوتر هم روی مجسمه‌ها قرار داده شد. آخرین کار نوسازی بر روی ساعت نجومی پراگ در سال 2018 انجام شد، همراه با بازسازی برج شهر قدیمی. در طول این بازسازی مکانیسم ساعت الکترونیکی که از سال 1948 به این سو در حال کار کردن بود، با سیستم اصلی دهه 1860 جایگزین شد.

اگر در طول تابستان به تور جمهوری چک رفتید، نمایش واقعیت فضایی بر روی ساعت نجومی پراگ را به هیچ عنوان از دست ندهید. در این نمایش مهم‌ترین رویدادهای تاریخی این سرزمین با انداختن تصاویر روی ساعت زنده می‌شوند. دیدن این نمایش یک تجربه فراموش‌نشدنی و جالب‌توجه از این سفر را برایتان به یادگار خواهد گذاشت.

انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 295

به "ساعت نجومی پراگ (جمهوری چک)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساعت نجومی پراگ (جمهوری چک)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید