کلیسای جامع سنت باسیل مسکو (روسیه) - دور زمین

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو (روسیه)

با این که کلیسای جامع سنت باسیل (St. Basil's Cathedral) از آن دست مکان های دیدنی روسیه است که نمی‌توانید بازدید از آن را از دست بدهید، اما جالب است بدانید که در نقطه‌های مشخصی از تاریخ، این سازه باشکوه و تماشایی قرار بوده به طور کامل نابود شود. کلیسای جامع سنت باسیل در میدان سرخ مسکو و در کنار کاخ کرملین قرار گرفته است. برخلاف آن چه که بسیاری از مردم فکر می‌کنند، کلیسای سنت باسیل، نه کرملین است، نه حتی داخل دیوارهای مجموعه تاریخی کرملین قرار دارد. این کلیسا شناخته‌شده‌ترین مکان دیدنی مسکو (و شاید تمام روسیه) است و یکی از گنجینه‌های معماری این کشور به حساب می‌آید.

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو (روسیه)

این کلیسا بین سال‌های 1555 تا 1561 و به دستور ایوان مخوف (اولین تزار کل روسیه) و برای گرامی‌داشت شکست دولت خانات قازان ساخته شد. تا ساخته شدن برج ناقوس در زمان ایوان کبیر در حدود سال 1600، این کلیسا بلندترین ساختمان مسکو بود. افسانه‌ی مشهوری در مورد ساخت این کلیسا وجود دارد که می‌گوید ایوان مخوف بعد از تکمیل شدن ساخت کلیسای جامع سنت باسیل، چشم‌های معمارش را در آورد تا او هرگز نتواند سازه‌ای چنین زیبا در جایی دیگر بسازد.

تقریبا یک معجزه بوده که کلیسای جامع سنت باسیل مسکو در زمان حال حاضر در جایش باقی مانده و شما می‌توانید در تور روسیه از آن دیدن کنید. یک افسانه دیگر وجود دارد که می‌گوید ناپلئون می‌دانست که نمی‌تواند کلیسا را به عنوان غنیمت جنگی با خود ببرد، در نتیجه می‌خواست آن را نابود کند. آتشی که سربازان او برای سوزاندن کلیسا روشن کردند، ظاهرا با یک رگبار ناگهانی خاموش شد. البته گذر صدها سال اثرش را بر روی کلیسای جامع سنت باسیل گذاشته است و در نتیجه در سال‌های مختلف کارهای بازسازی متعددی روی آن انجام شده است. در سال 1990 کلیسای سنت باسیل مسکو همراه با کل مجموعه کاخ کرملین به عنوان میراث‌های جهانی در یونسکو ثبت شدند.

راهنمای بازدید از کلیسای جامع سنت باسیل در تور روسیه

وقتی وارد میدان سرخ می‌شوید، می‌توانید نمای بیرونی کلیسای جامع سنت باسیل با گنبدهای رنگارنگ و فوق‌العاده زیبایش را ببینید. در باغ جلوی کلیسا، یک مجسمه برنزی به افتخار دیمیتری پوژارسکی و کوزما مینیچ ساخته شده است؛ کسانی که یک ارتش از شهروندان را شکل دادند تا در مقابل حمله لهستانی‌ها بین سال‌های 1598 تا 1613 (دوره شورش‌ها) بجنگند. اگر کلیسا باز باشد، این شانس عالی را خواهید داشت که در تور روسیه از داخل آن هم دیدن کنید (بعضی مواقع کلیسا برای کارهای بازسازی یا تمیز کردن بسته است).

محراب‌های داخل کلیسای جامع سنت باسیل به شکل غافل‌گیرکننده‌ای کوچک هستند و به زیبایی و با جزئیاتی باورنکردنی تزئین شده‌اند. پنجره‌های این محراب‌ها منظره‌هایی منحصربه‌فرد و تماشایی از کلیسا و همچنین میدان سرخ را به مسافران تور روسیه ارائه می‌دهند. سنگ‌های کف کلیسا نشانه‌های سائیده شدن از 500 سال قدم‌های برداشته شده توسط عبادت‌کنندگان و گردشگران را به خوبی نمایش می‌دهند. محراب‌های به هم متصل‌شده کلیسای جامع سنت باسیل با درها، آثار هنری، طاقچه‌ها و تورفتگی‌هایشان، فضای داخلی کلیسا را به مکانی بر آمده از یک دنیای خیالی شبیه می‌کنند.

ساعات کاری کلیسای جامع سنت باسیل مسکو در زمان‌های مختلف سال متفاوت است. شما می‌توانید قبل از رفتن به تور روسیه، زمان‌های کاری این مجموعه را از طریق وبسایت رسمی کلیسا بررسی کنید تا بتوانید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید. شما می‌توانید بلیت‌های ورودی را در محل کلیسا یا به صورت آنلاین تهیه کنید. قیمت ورودی کلیسای جامع سنت باسیل 700 روبل برای شهروندان کشورهای خارجی و 500 روبل برای شهروندان روس است. هزینه ورودی برای بچه‌های زیر 16 سال رایگان است.

وبسایت
saintbasil.ru
هزینه ورودی
700 روبل
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 79

به "کلیسای جامع سنت باسیل مسکو (روسیه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای جامع سنت باسیل مسکو (روسیه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید