موزه اورسی پاریس (فرانسه) - دور زمین

موزه اورسی پاریس (فرانسه)

موزه اورسی که ابتداً به عنوان ایستگاه راه آهنی در مجموعه کاخ اورسی (Palais d'Orsay) احداث گردید، بر حاشیه رود سن واقع شده است و به عنوان نمونه‌ای تحسین برانگیز از معماری جنبش هنرهای زیبا فرانسه به شمار می‌رود. موزه اورسی به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین گالری‌های هنری پاریس، آثار هنری و مجسمه‌هایی متعلق به سال‌های 1848 تا 1915 را در خود جای داده است. به طور کل آنچه که بازدید از این موزه را در سفر با تور فرانسه حائز اهمیت نموده است آثار متعلق به هنرمندانی چون اوژن دولاکروا، ادوار مانه، پل گوگن، پل سزان، کلود مونه، پیر آگوست رنوآر، آلفرد سیسلی و ون گوگ است. با این وجود آثار هنری بسیار دیگری را می‌توان در این مجموعه یافت که بازدید از آن را به تجربه‌ای انکار نا‌شدنی بدل نموده‌اند.

موزه اورسی پاریس (فرانسه)

چه چیز موزی اورسی را شاخص نموده است؟

موزه اورسی بزرگترین مجموعه آثار امپرسیونیستی و پست امپرسیونیستی جهان را شامل شده است و هرساله در حدود سه میلیون گردشگر را جهت بازدید از مجموعه منحصربفرد خود به پاریس فرا می‌خواند. از شگفتی‌های سازه آن می‌توان به سقف گنبدی شکلش که از 35000 متر مربع شیشه تشکیل شده است اشاره کرد. اگرچه اورسی به مدت 39 سال به عنوان ایستگاه اصلی شبکه راه آهن جنوب غربی فرانسه فعالیت می‌نموده است، اما ابعاد سکوی آن نمی‌توانست جوابگوی قطارهای مدرن و طویل باشد. از میان آنچه که موزه اورسی را منحصربفرد ساخته است می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آثار شاخصی چون نقاشی سیب‌ها و پرتقال‌ها اثر پل سزان، نیلوفرهای آبی اثر کلود مونه، مونمارتر اثر پیر آگوست رنوآر و ناهار در چمنزار اثر ادوار مانه که در مجموعه سه طبقه‌ای موزه اورسی شامل شده‌اند
  • راهروی مرکزی و ساعت قدیمی ایستگاه اورسی
  • میدان اورسی که شش مجسمه برنزی نمادین متعلق به نمایشگاه جهانی سال 1878 را شامل شده است
  • مجموعه ‌آثاری متعلق به موزه لوور، موزه لوکزامبورگ و گالری Jeu de Paume که قدمتشان به اوایل قرن هجده میلادی بازی می‌گردد

آنچه که نباید در بازدید از موزه اورسی از دست دهید:

مجموعه نقاشی‌های موزه اورسی

کلکسیون نقاشی‌های اورسی به سال 1818 زمانی که شاه لوئی هجدهم موزه لوکزامبورگ را تأسیس نمود باز می‌گردد. مجموعه آثار شامل شده در گالری اورسی طیفی از سبک‌های رئالیسم تا امپرسیونیسم را در بر می‌گیرد. کمک‌های مالی خصوصی که موزه اورسی در طول سالیان متمادی از آن‌ها بهره برده است، مجموعه آن را با در برگیری آثار شاخص و منحصربفرد غنی‌تر ساخته است. از میان آثاری که اخیراً به مجموعه موزه اضافه گردیده‌اند می‌توان به اثر گوستاو مورو تحت عنوان کودکی سیکتوس پنجم و نقاشی ایوان لرول اثر موریس دنیس اشاره نمود.

مجسمه‌های موزه اورسی

به لطف شهرت مجسمه سازی در قرن نوزده میلادی که عمدتاً به خواست اقشار متوسط جامعه یا سیاستمداران جهت به نمایش گذاردن قدرت و ثروتشان ساخته می‌شدند، تا سال 1945 زمانی که ساخت مجسمه بسیار جدی‌تر و رسمی‌تر در نظر گرفته شد، مجسمه‌های بسیاری خلق گردیدند. امروزه موزه اورسی این آثار را از مجسمه عصر برنز اثر آگوست رودن تا مجسمه رقاص کوچک اثر ادگار دگا را در معرض نمایش گذارده است. علاوه بر آن برخی مجسمه‌های شامل شده در مجموعه از موزه‌های کوچکتری چون موزه لوکزامبورگ و گالری Jeu de Paume جهت تکمیل کلکسیون در حال گسترش اورسی و تحسین و تکریم مجسمه‌ها در معنای واقعی آن به این محل آورده شده‌اند.

گالری عکاسی موزه اورسی

گالری عکاسی اورسی در دهه هفتاد میلادی یکی از اولین گالری‌های شامل شده در یک موزه هنرهای زیبا فرانسه به شمار می‌آمد و تازگیش به اندازه ناشناختگیش در میان مردم بارز بود. هدف از موزه اورسی در ایجاد مجموعه مذکور، تجلیل از صنعت عکاسی در تمامی مراحل تکاملش به عنوان هنری رو به رشد بود. نخستین کلکسیون آن آثار متعلق به دوران اولیه عکاسی (سال 1839) تا عصر طلایی عکاسی فرانسه و انگلیس ( سال 1863) را شامل می‌شد. لازم به ذکر است که دوره مذکور منجر به خلق بیش از 12000 اثر تا زمان بازگشایی موزه شد. امروزه گردشگران تور پاریس می‌توانند در گالری عکس موزه اورسی بیش از 45000 اثر را مشاهده کنند. از برجسته‌ترین‌های این مجموعه می‌توان به آثار هنرمندانی چون پیر بونار، موریس دنیس و ادگار دگا اشاره نمود.

چگونه به موزه اورسی برویم؟

موزه اورسی در منطقه هفت شهر پارسی، درست بر حاشیه رود سن واقع شده است. اگر از کرانه شمالی رودخانه به موزه نزدیک شوید، می‌توانید از میان باغات زیبای تویلری و یکی از پل‌های واقع بر رود سن عبور کنید. گردشگرانی که قصد استفاده از متر، اتوبوس یا قطارهای RER جهت دسترسی به موزه را دارند، می‌توانند در ایستگاه‌های زیر توقف نمایند:

مترو: خط 12، ایستگاه Solferino

قطار RER: خط C، ایستگاه Musee d'Orsay

اتوبوس: خطوط 24، 63، 69، 73، 83، 84 و 94

وبسایت
www.musee-orsay.fr
ساعات بازدید
9:30 صبح تا 6 بعد از ظهر
آدرس
فرانسه، منطقه 75007 پاریس، خیابان یکم La Legion d Honneur
تماس
33140494814
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 75

به "موزه اورسی پاریس (فرانسه)" امتیاز دهید

1 کاربر به "موزه اورسی پاریس (فرانسه)" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه اورسی پاریس (فرانسه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید