قصر هوا محل جیپور (هند) - دور زمین

قصر هوا محل جیپور (هند)

قصر هوا محل جیپور (Hawa Mahal) یا همان قصر باد، بدون شک یکی از خاص‌ترین و زیباترین مکان های دیدنی هند است؛ در واقع این قصر نمادین‌ترین جاذبه کل جیپور هم هست. نمای خیره‌کننده کاخ هوا محل با تمام آن پنجره‌های کوچک، هیچ‌گاه فرصت برانگیختن کنجکاوی رهگذران را از دست نمی‌دهد. جیپور پایتخت راجستان است و تنها 4 تا 5 ساعت از دهلی فاصله دارد. این شهر بخشی از مثلث طلایی توریستی این کشور است؛ سفری که مسافران تور هند می‌توانند به راحتی با قطار، هواپیما یا زدن به جاده با اتومبیل شخصی آن را انجام دهند.

قصر هوا محل جیپور (هند)

مهاراجه ساوای پراتاپ سینگ که از سال 1778 تا 1803 حاکم جیپور بود، کاخ هوا محل را در سال 1799 برای گسترش بخش زنانه قصر شهر (City Palace) ساخت. شاخص‌ترین ویژگی قصر شکل غیر معمول و خاصش است، شکلی که یادآور شانه عسل است. قصر هوا محل عدد حیرت‌آور 953 پنجره دارد؛ زنان خاندان سلطنتی در آن زمان پشت این پنجره‌ها می‌نشستند و زندگی جاری در شهر را نگاه می‌کردند بدون این که از بیرون دیده شوند. جریان باد خنک همواره از این پنجره‌ها به داخل قصر می‌رسید، به همین دلیل نام قصر باد یا کاخ هوا محل را به آن دادند. البته این نسیم خنک در سال 2010 کمتر شد، زمانی که بسیاری از پنجره‌ها بسته شدند تا جلوی توریست‌هایی که به آن‌ها آسیب می‌زدند گرفته شود. جالب است اگر بدانید هوا محل احتمالا بلندترین ساختمان جهان است که بدون پی‌ریزی ساخته شده است. گفته می‌شود ساختمان با یک انحنای خیلی جزئی ساخته شده تا جبران نداشتن یک پایه قوی بشود.

راهنمای بازدید از کاخ هوا محل جیپور در تور هند

قصر هوا محل جیپور رو به خیابان اصلی شهر قدیمی قرار گرفته است، بنابراین اگر در تور هند به جیپور رفتید به احتمال زیاد در رفت و آمدتان در شهر آن را خواهید دید. صبح‌های زود نمای بیرونی قصر خارق‌العاده‌تر و تماشایی‌تر از هر وقتی از روز است، زمانی که نور خورشید رنگ‌های کاخ را زنده می‌کند. یکی از بهترین محل‌ها برای نشستن و لذت بردن از منظره زیبای قصر هوا محل کافه ویند ویو (Wind View Cafe) در بالای سقف ساختمان روبه‌روی کاخ است. اگر با دقت به فضای بین فروشگاه‌های داخل خیابان نگاه کنید، می‌توانید یک راهرو و پلکان کوچک را ببینید که شما را به بالای ساختمان و کافه می‌رساند. در آنجا از یک منظره تماشایی و به طور غیر منتظره‌ای یک قهوه خوش‌طعم (از دانه‌های وارداتی ایتالیایی) لذت ببرید.

نیازی نیست تا تصور کنید آن سوی نمای باشکوه قصر هوا محل جیپور چگونه است. شما می‌توانید وارد قصر شده و پشت پنجره‌ها بایستید و خیابان را تماشا کنید، همانطور که زمانی بانوان سلطنتی این کار را انجام می‌دادند. بسیاری از مسافران تور هند اطلاع ندارند که می‌توانند از داخل کاخ هوا محل هم دیدن کنند، چرا که ورودی به داخل را نمی‌بینند. اما توجه داشته باشید که هوا محل بخشی از قصر شهر است؛ برای دسترسی به آن شما باید به پشت ساختمان رفته و از خیابانی دیگر وارد شوید. وقتی رو به هوا محل هستید به سمت چپ و تقاطع بادی چائوپار بروید (اولین تقاطعی که به آن می‌رسید)؛ به راست پیچیده و بعد از چند قدم جلوتر به سمت راست و به داخل کوچه بروید. تابلوی‌های بزرگ هم شما را در مسیر راهنمایی می‌کنند.

قیمت بلیت قصر هوا محل 200 روپیه برای مسافران خارجی تور هند است. یک بلیت ویژه چند منظوره با قیمت پایین‌تر برای بازدید از جاذبه‌های دیگر منطقه هم در دسترس است. این بلیت برای دو روز اعتبار دارد و شامل ورودی قلعه عامر، آلبرت هال، جانتار مانتار، قلعه ناهارگاه، باغ ویدیادار و باغ سیسودیا رانی می‌شود. این بلیت 1000 روپیه قیمت دارد. قصر هوا محل هر روز از ساعت 9 صبح تا 4.30 بعدازظهر باز است. یک ساعت برای بازدید از قصر و موزه کوچک داخلش کافی است. شب هنگام کاخ با نورپردازی خیره‌کننده روشن می‌شود؛ فرصت دیدن آن در شب را هم از دست ندهید.

وبسایت
hawa-mahal.com
ساعات بازدید
9 صبح تا 4.30 بعدازظهر
هزینه ورودی
1000 روپیه
آدرس
Hawa Mahal Rd, Badi Choupad, J.D.A. Market, Pink City
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 690

به "قصر هوا محل جیپور (هند)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصر هوا محل جیپور (هند)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید