کاخ دولما باغچه استانبول (ترکیه) - دور زمین

کاخ دولما باغچه استانبول (ترکیه)

کاخ دولما باغچه (Dolmabahçe Palace) در بخش اروپایی شهر استانبول و در ساحل بوسفور قرار گرفته است. این کاخ نمادی جالب‌توجه و مثالی عالی از شکوفایی و همچنین زوال امپراتوری عثمانی در قرن نوزدهم است. کاخ دلمه باغچه همان شکلی است که یک قصر متعلق به یک سلطان باید باشد: بسیار بزرگ، باشکوه و مجلل، با 285 اتاق، 43 سالن بزرگ، یک چلچراغ شیشه‌ای بوهمی با 4000 کیلوگرم وزن و یک نمای تقریبا 500 متری رو به تنگه بوسفور. این کاخ باشکوه‌ترین و عظیم‌ترین کاخ متعلق به امپراتوری عثمانی است. کاخ دولما باغچه یکی از جالب‌توجه‌ترین مکان های دیدنی استانبول است، جایی که مسافران تور ترکیه می‌توانند تصویری بی‌نظیر از تاریخ این سرزمین را به دست آورند.

کاخ دولما باغچه استانبول (ترکیه)

کاخ دولما باغچه استانبول توسط معماران ارمنی‌تبار و برای سلطان عبدالمجید اول (1839 تا 1861) طراحی شد. وقتی در سال 1856 ساخت آن به اتمام رسید، خانواده سلطنتی از قصر توپکاپی (طراحی شده به سبک قرون وسطایی) بیرون آمدند تا در قصری مجلل به سبک اروپایی زندگی کنند. مانند هر اقامتگاه یا قصر سلطنتی عثمانی، کاخ دلمه باغچه نیز از دو بخش مجزا تشکیل شده است: سلاملیک یا همان بخش عمومی و بخش حرملیک یا همان اقامتگاه خانوادگی. بخش سلاملیک بخشی بود که سلطان در آنجا با مسئولان طراز اول دولتی، دیپلمات‌های خارجی و افراد مهم دیدار می‌کرد. سالن‌ها و عمارت‌های مجلل و پر زرق و برق این بخش ساخته شده بودند تا مراجعان را تحت تاثیر قرار دهند. حرملیک بخشی بود که سلطان، همسران، فرزندان و خدمتکارانشان در آنجا زندگی می‌کردند. یکی از جالب‌توجه‌ترین جاذبه‌های بخش عمومی کاخ، پلکان کریستالی است. در بخش‌های دیگر هم تزئینات و طرح‌های پر جزئیات با استفاده پر حجمی از طلا خودنمایی می‌کنند. در بخش خصوصی هم اتاق‌های پر زرق و برق و تماشایی فراوان هستند. یکی از اتاق‌های این بخش قصر خاص‌تر از بقیه است، چرا که کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، در سال 1938 و در زمان بازدید از قصر در آنجا فوت کرد.

چگونه به کاخ دلمه باغچه برویم؟

ارزان‌ترین و راحت‌ترین راه برای رفتن به کاخ دلمه باغچه در تور ترکیه، به وسیله تراموا است که از میدان سلطان احمد به سمت امینونو حرکت می‌کند. از ایستگاه کاباتاش به اندازه یک پیاده‌روی حدودا 10 دقیقه‌ای در امتداد تنگه بوسفور تا کاخ فاصله است. از میدان تقسیم قطار زیرزمینی را به مقصد کاباتاش سوار شوید؛ از آنجا به سمت شمال کمی پیاده‌روی کنید تا به کاخ برسید. کاخ دولما باغچه هر روز هفته به جز دوشنبه‌ها و از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر باز است. بازدیدکنندگان برای ورود به کاخ باید از بازرسی امنیتی مشابه بازرسی‌های فرودگاه عبور کنند.

قیمت بلیت کاخ دولما باغچه استانبول

مسافران تور ترکیه با پرداخت مبلغ اندکی می‌توانند وارد محوطه کاخ دلمه باغچه استانبول شوند، اما برای بازدید از بخش‌های داخلی قصر شامل سلاملیک و حرملیک باید بلیت بخرند. بلیت بخش سلاملیک 60 لیره و بلیت بخش حرملیک 40 لیره قیمت دارند. بلیت ترکیبی برای بازدید از هر دو بخش داخلی و با قیمت 90 لیره در دسترس است. کاخ دولما باغچه هر روز تنها میزبان 3000 بازدیدکننده است؛ بعد از رسیدن به این حد نصاب بلیت فروخته نمی‌شود. در فصل‌های شلوغ گردشگری، معمول است که تعداد بازدیدکننده‌ها خیلی قبل‌تر از بسته شدن کاخ به این عدد برسد. بازدیدکنندگان اجازه عکس‌برداری در بخش‌های داخلی کاخ را ندارند، اما از بیرون کاخ و زمین‌ها می‌توانید عکس و فیلم بگیرند.

وبسایت
millisaraylar.gov.tr/saraylar/dolmabahce-sarayi
ساعات بازدید
9 صبح تا 4 بعدازظهر
هزینه ورودی
90 لیر (بلیت ترکیبی)
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 309

به "کاخ دولما باغچه استانبول (ترکیه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ دولما باغچه استانبول (ترکیه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید