صومعه های تاریخی Meteora در یونان

به گزارش دور زمین، متئورا در یونان، ترکیبی از شش صومعه است که هفت قرن پیش بر روی ستون‌های سنگی ساخته شده‌اند. ساختارهایی زیبا که تاریخی طولانی به عنوان پناهگاهی مذهبی برای راهبان و راهبه‌ها دارد و هنوز هم محل نگهداری برخی از بهترین آثار هنری دوره بیزانس و جمجمه‌های ساکنین قبلی خود است.

صومعه های تاریخی Meteora در یونان

پیش از این که راهبان، صومعه را در بالای متئورا بنا کنند، افرادی در غارهای نزدیک این مکان ساکن بودند. غارهای تئوپاترا تنها در سه مایلی جنوب متئورا قرار دارند و در پنجاه هزار سال پیش انسان در آن جا سکونت داشته است. این غارها مکان کشف قدیمی‌ترین نمونه‌های ساخته دست بشر نیز هستند. سنگ‌ها برای جلوگیری از ورود بادهای سرد به داخل غارها استفاده شده بودند.

راهبان گوشه‌نشین تارک دنیا، اولین کسانی بودند که حفره‌ها و شکاف‌های متئورا را اشغال کردند. در قرن نهم، انسان در ارتفاع 1800 پایی زمین رفت تا زندگی عابدانه و پرستش را آغاز کند. با این وجود در این زمان هیچ صومعه‌ای ساخته نشده بود. راهبان برای دیدار و عبادت در اطراف یک کلیسای سنگی در پای صخره‌ای به نام Doupiani، گرد هم می‌آمدند.

خیلی زود راهبان گوشه‌نشین، رسوم رهبانی‌ای را به نام اسکت استاگوی تشکیل دادند. آنان دوپیانی را ترک کردند و نظاره‌گر رشد روز افزون کسانی بودند که برای زندگی عابدانه به متئورا می‌آمدند.

زمانی صخره‌های متئورا محل قرارگیری بیش از 20 صومعه بود. اما اکنون تنها شش عدد از آن‌ها باقی مانده‌است. تا قبل از اشغال یونان به دست نیروهای ترک، در طول 800 سال حمکرانی بیزانس تعداد قابل توجه‌ای از راهبان امنیت شهر را تامین می‌کردند.

صومعه بزرگ مترونوم یونان

در سال 1344، آتناسیوس کوینوویتیس یا همان سن‌ آتناسیوس، صومعه مقدس مترونوم را در صخره‌های براد بنا کرد. این صومعه قدیمیترین، بلندترین و بزرگ‌ترین صومعه از بین شش صومعه موجود در متئورا است. ارتفاع بلند صومعه، آن را از گزند خارجی حفظ می‌کرد. تنها راه ورود نربادنی بلند بود که راهبان آن را کنترل می‌کردند.

صومعه مقدس ورلام یونان

در سال 1517 نکتاریوس و تئوفانس دومین معبد بزرگ در متئورا را بنا کردند و نامش را ورلام گذاشتند. برای این دو راهب بالا بردن مصالح ساختمان بیش از بیست سال طول کشید. انگشت سن‌جان و شانه سن‌اندرو در اینجا نگه‌داری می‌شوند.

صومعه مقدس روزانو یونان

صومعه مقدس روزانو در سال 1545 بنا شد. در طول جنگ جهانی دوم توسط آلمان ها آسیب فراوان دید. این صومعه یکی از اندک معابد در حال فعالیت در متئورا است و از سال 1988 توسط راهبه‌ها اداره می‌شود. سرپرست این صومعه سن باربارا است.

صومعه مقدس سن نیکولاس آناپاساس یونان

صومعه مقدس سن نیکولاس آناپاساس در قرن شانزدهم ساخته شد. صومعه شامل یک کلیسا و گنبدی کوچک است. همانند سایر صومعه‌ها دارای مجموعه ای از آثار هنری ماندگار دوره بیزانس است. صومعه به دست نقاش بسیار معروف، راهبی به نام تئوفانس نقاشی شده است.

صومعه مقدس ترینیتی یونان

صومعه مقدس ترینیتی، تحسین‌ برانگیزترین صومعه در بین شش صومعه موجود در متئورا است؛ که در صحنه‌ی پایانی فیلم جیمز باند، فقط برای چشمان تو نیز دیده می‌شود. ساختمان آن در 1475 ساخته شده است و در سال‌های 1684، 1689، 1692 و 1741 بازسازی شده است.

صومعه مقدس سن استفان یونان

در قرن شانزدهم ساخته و در سال 1545 تعمیر شده است. در طول جنگ جهانی دوم توسط نیروهای نازی بمباران شد، چرا که گمان می‌کردند تعدادی شورشی در معبد حضور دارند. پس از آن توسط راهبه‌ها بازسازی شد و اکنون آنها از آن نگه‌داری می‌کنند.

زمانی که راهبان در متئورا وقت می‌گذراندند، از هرگونه تمدن به دور بودند. در اولین روزهای تاسیس صومعه، آن‌ها از تور یا سبد برای انتقال وسایل به بالا و پایین صخره‌ها استفاده می‌کردند. اجساد آن‌ها بعد از مرگ در همان صومعه باقی ‌می‌ماند؛ جایی که اکنون جمجمه‌های آن‌ها باقی مانده است.

در دهه 1920، برای دسترسی و انتقال راحت‌تر به صومعه‌های متئورا، پیشرفت‌هایی صورت گرفت. پله‌هایی در داخل صخره‌ها ساخته شد تا توریست‌ها و زائران مذهبی بتوانند به‌راحتی به معابد بروند. همچنین پل‌هایی به زمین‌های هموار مجاور کشیده شدند.

در طول جنگ‌جهانی دوم متئورا بمباران شد و بسیاری از ساختمان‌هایش آسیب دیدند. اندک راهبان باقی‌مانده توان دفاع از شهر را در برابر نیروهای آلمانی و ایتالیایی نداشتند. سربازان آثار هنری را صومعه‌ها را دزدیده و شهر را غارت کردند. پس از تخریب، جمعیت اطراف شهر کار بازسازی صومعه‌ها را انجام دادند و امروزه به‌عنوان صومعه و کلیسای مقدس اورتودوکس‌های یونانی شناخته می‌شود.

اکنون یک بالابر دستی، بخش های مختلف صومعه‌های متئورا را به هم متصل می‌کند تا هزاران گردشگر تور یونان که هر ساله برای بازدید می‌آیند، جابه‌جایی آسانی را تجربه کنند. تمامی قسمت‌های باقی‌مانده از صومعه‌ها تحت حفاظت یونسکو است و به‌عنوان بناهای یادبود بشری به ثبت رسیده‌اند.

انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3018

به "صومعه های تاریخی Meteora در یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صومعه های تاریخی Meteora در یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید