95 هزار مقاله ایرانی نانوفناوری در مجلات معتبر جهان منتشر شد

به گزارش دور زمین، به گزارش حبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، تأمین نیروی انسانی ماهر یکی از زیرساخت های مهم برای تضمین آینده و زمینه ساز توسعه علمی کشور است.

95 هزار مقاله ایرانی نانوفناوری در مجلات معتبر جهان منتشر شد

ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم برای تحقق این هدف از دانش آموزان شروع نموده و با هدف شناسایی و پرورش استعدادها، تا به امروز بیش از یک میلیون و سیصد هزار دانش آموز را در قالب برنامه های متنوع آموزشی ازجمله کارگاه، جشنواره، مسابقه و المپیاد، با مبانی و کاربردهای فناروی نانو آشنا نموده است.

بعلاوه به همین دلیل در هر استان، حداقل یک آزمایشگاه دانش آموزی آموزش فناوری نانو (در مجموع 88 آزمایشگاه) با تجهیزات تخصصی ایران ساخت راه اندازی نموده است.

در این برنامه ها کوشش می گردد تا افراد مستعد و برگزیدگان این مسابقات و المپیادها، در قالب کانون برگزیدگان باشگاه نانو ساماندهی شده تا به نقش آفرینی در اکوسیستم فناوری نانو مشغول شوند.

با توجه به جهت گیری برنامه فناوری نانو که از ابتدا رویکرد درون زا و متکی به توان علمی داخلی داشته است، ستاد با یک الگوی حمایتی و بدون اینکه رقیب نهادهای دانشگاهی و پژوهشی گردد، موجب شده است که بیش از 40 هزار نفر در سطوح کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیأت علمی در بیش از 150 مرکز دانشگاهی، در زمینه آموزش و پژوهش فناوری نانو فعال شوند. رویکرد نو بر شکل گیری تیم های تحقیقاتی توانمند با تمرکز بر حوزه های تعیین برای دستیابی به محصولات نوآورانه و برطرف نیازهای صنایع تاکید دارد.

این اقدامات با حمایت از فراوری علم فراوری علم نانو تقویت شد و محققان ایرانی با انتشار نزدیک به 95 هزار مقاله در مجلات معتبر نمایه شده در ISI، رتبه چهارم ایران در علم نانو را در دنیا در سال 2022 تثبیت کردند. این در حالی است که در سال 2001 میلادی، ایران با انتشار 10 مقاله، دارای رتبه 57 بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5433

به "95 هزار مقاله ایرانی نانوفناوری در مجلات معتبر جهان منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "95 هزار مقاله ایرانی نانوفناوری در مجلات معتبر جهان منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید