یک قطار گردشگری جدید در راه است

به گزارش دور زمین، حرکت قطار گردشگری لرستان از 29 اسفندماه شروع می گردد. برنامه این قطار بدون وقفه تا خاتمه تعطیلات نوروز ادامه خواهد داشت و در سال 98 نیز هر پنجشنبه به حرکت در می آید.

یک قطار گردشگری جدید در راه است

قطارهای گردشگری از سال 1396 حرکت خود را روی خط راه آهن ایران شروع نموده اند، کمی بعد از ورود نخستین قطارهای توریستی خارجی به ایران. این ایده تا کنون در مسیرهای تهران سوادکوه ساری و تهران زواره اجرا شده و قرار است هفته آینده مسیر تهران - لرستان - خوزستان نیز اضافه شود. سوای این ها مدتی است درهای ایستگاه راه آهن تهران به روی گردشگران باز شده تا پرونده تاریخی این ایستگاه را که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده، مرور نمایند.

برنامه حرکت قطارهای گردشگری به بهانه تداخل با قطارهای مسافری و باری، تا کنون بسیار محدود بوده و حتی در برخی مسیرها موقتی اجرا شده است، اما تمایل شرکت های حمل و نقل ریلی و آژانس های مسافرتی برای اجرای تورهای ریلی، از شکل گیری همزمان بازار و محصولی جدید در گردشگری حکایت دارد که شاید به ارزان شدن سفر هم کمکی کند.

حامد خلیلی، مجری قطار گردشگری لرستان که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بارها به تبلیغ آن پرداخته و سفر با این قطار را راهی برای رسیدن ارزان گردشگران به غرب مغفول مانده از صنعت گردشگری دانسته است، به خبرنگاران گفت: این قطار یک ریل باس با چهار واگن به ظرفیت 336 نفر است که در همان مسیر ریلی تهران خوزستان حرکت می نماید، اما با توجه به جاذبه های این منطقه تنها 74 کیلومتر از این مسیر ریلی، برش خورده که آبشارها، تونل ها و پل های تاریخی و ایستگاه های قدیمی راه آهن لرستان در این بخش واقع شده است.

وی اضافه نمود: مبدأ حرکت این قطار گردشگری، ایستگاه اراک است که مسافران از این نقطه با قطار به درود در لرستان منتقل می شوند و از آن پس گردش مسافران روی خط آهن لرستان شروع می شود. سفر با این قطار یک روزه است که در ایستگاه اراک به انتها می رسد.

خلیلی اضافه نمود: قطار گردشگری لرستان تقریباً در تمام ایستگاه ها توقف دارد و گردشگران از آن پیاده می شوند. این توقف ها در پنج شش ایستگاه چند دقیقه ای طول می کشد که ما به آن توقف دیدی می گوئیم. قطار در یکی از ایستگاه ها حدود 20 دقیقه توقف دارد که فرصتی برای دیدن پل های بلند لرستان و آبشارهای آن است. در ایستگاه بیشه نیز این توقف تا دو ساعت ادامه دارد. ایستگاه انتهای این قطار گردشگری، آب مامون است که بعد از یک ساعت توقف دوباره به درود برمی شود و حرکت آن تا اراک ادامه دارد.

سفر با قطار گردشگری لرستان برای سال 98، هر نفر 195 هزار تومان قیمت گذاری شده است. بسته کامل سفر با این قطار توسط تعدادی از آژانس های گردشگری لرستان عرضه شده است. مبدأ حرکت این قطار برخلاف برخی اظهارات مسؤولان، تهران نیست و برای همسفر شدن با این قطار گردشگری باید به لرستان یا اراک رفت.

قطار گردشگری لرستان در ایستگاه های دورود، چم چیت، آبشار عیدانه، بیشه، 501، 503، سپیدشت، چمسنگر، کشور، 538 و آب مامون توقف دارد و همین مسیر را به دورود و سپس اراک برمی شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1055

به "یک قطار گردشگری جدید در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک قطار گردشگری جدید در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید