کشف یکی از قدیمی ترین معبدهای بودایی

به گزارش دور زمین، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارشات منتشر شده، کشف یکی از قدیمی ترین معبدهای بودایی صورت گرفت.

کشف یکی از قدیمی ترین معبدهای بودایی

کاوش در منطقه سوات واقع در شمال پاکستان بخشی از گنداره باستانی که زمانی تحت حکومت اسکندر مقدونی بود، به کشف بقایای یک معبد بودایی بسیار قدیمی منجر شده است.

باستان شناسان معتقدند این معبد به اواسط قرن دوم پیش از میلاد تعلق دارد و در بالای معبد بودایی قدیمی تری ساخته شده است که احتمالا به قرن سوم پیش از میلاد تعلق دارد. این یعنی مردم معبد قدیمی تر را چندصد سال از پس از درگذشت گوتاما بودا بنا نموده بودند.

ارتفاع بعضی از بقایای بجای مانده از معبد کشف شده به سه متر می رسد. این معبد که بارها بازسازی شده بود، بقایای یک بنای گنبدی شکل، یک اتاق مخصوص راهبان، یک راه پله، راهروهای مسقف و یک حیاط مشرف به جاده ای باستانی را شامل میشد.

تاریخ گذاری رادیوکربن قدمت دقیق تر این بنا را معین خواهد نمود، اما کارشناسان معتقدند این معبد قطعا یکی از قدیمی ترین بناهای بودایی است که تا به امروز در منطقه گنداره کشف شده است.

باستان شناسان ایتالیایی کاوش در سوات را از سال 1955 شروع نموده اند. ماموریت آنها محافظت از آثار باستانی مهم این منطقه به وسیله کاوش و مقابله با کاوش های غیرقانونی بوده است.

باستان شناسان علاوه بر بقایای این معبد، بیش از 2000 اثر تاریخی از جمله سکه، جواهرات، مهر، تکه های ظروف سفالی، آثار هنری سنگی و مجسمه هایی را که بر روی بعضی از آنها نوشته های باستانی وجود دارد نیز کشف نموده اند.

منبع: همگردی
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5145

به "کشف یکی از قدیمی ترین معبدهای بودایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یکی از قدیمی ترین معبدهای بودایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید