کشف روستای زیرزمینی در روستای مرغملک

به گزارش دور زمین، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، کشف روستای زیرزمینی در روستای مرغملک اجرا شده است.

کشف روستای زیرزمینی در روستای مرغملک

خسرو کیانی، مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با اشاره به فرونشست زمین در روستای مرغملک اظهار کرد: با این فرونشست روستای زیرزمینی در این منطقه کشف شد.

وی با بیان اینکه در گذشته در این روستا بعلت زمستانهای سرد و حمله راهزن ها سکونتگاه تحت الارضی وجود داشته، مطرح نمود: این روستای زیرزمینی در زیر روستای کنونی مدفون است.

مدیر کل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه سخنانی در مورد وجود این روستای زیرزمینی وجود داشت، ادامه داد: متأسفانه میراث فرهنگی به این سخنان توجه ننموده و در مورد شناسایی و حفظ این اثر کوتاهی نموده است.

کیانی با بیان اینکه این روستای زیرزمینی اثر ارزشمند فرهنگی و تاریخی برای استان محسوب می گردد، گفت: روستای نو مرغملک بر روی این روستا بنا شده است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از این روستای زیرزمینی در منازل مسکونی کنونی در حال استفاده است، عنوان کرد: ساخته این منازل قوسی شکل و بسیار عجیب است که باید بر روی آنها کار کارشناسی انجام گردد.

مدیر کل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه به علت ساخت و سازها این روستای زیرزمینی آسیب دیده، اضافه کرد: به علت عوامل جوی، عبور و مرور، خشکسالی و کاهش آبهای زیرزمینی بعضی نقاط فرونشست نموده است.

کیانی با اشاره به ضرورت ایجاد کارگروه تخصصی آنالیز اظهار کرد: احتمال فرونشست در منازل مسکونی این منطقه و ایجاد خسارت جانی و اقتصادی وجود دارد که باید هرچه سریع تر عملیات آنالیز منطقه و انجام کارهای ایمن سازی و احیا این روستای زیرزمینی در دستور کار قرار گیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4971

به "کشف روستای زیرزمینی در روستای مرغملک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف روستای زیرزمینی در روستای مرغملک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید