کاهش هزینه تعمیر و نگهداری قطعات با فراوری صنعتی نانورنگ های محققان کشور

به گزارش دور زمین، یکی از شرکت های فناور در حوزه نانو با بهره گیری از فناوری نانو، رنگ های ضدخوردگی را در مقیاس صنعتی فراوری و به بازار عرضه نموده است که به گفته آنها استفاده از این پوشش ها موجب کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری قطعات در صنایع می گردد.

کاهش هزینه تعمیر و نگهداری قطعات با فراوری صنعتی نانورنگ های محققان کشور

به گزارش خبرنگاران، خوردگی در بسیاری از صنایع، به عنوان یک مشکل اساسی در نظر گرفته می گردد؛ زیرا این امر دلیل اصلی خرابی ها و صرف سالانه میلیاردها دلار برای نگهداری پیشگیرانه، تعمیر و بازسازی قطعات فلزی است.

یکی از اصلی ترین روش های کنترل خوردگی، به کارگیری پوشش های مقاوم است. بسیاری از پوشش های ایجاد گردیده بر روی سطوح مقاومت کمی از خود نشان می دهند و باید با اضافه کردن افزودنی هایی مقاومت آنها را افزایش داد.

فناوری نانو فرصت ایجاد پوشش هایی با خواص بالا را با اضافه کردن مقدار کمی از نانو مواد فراهم نموده است؛ چراکه این نانوذرات در یک بستر آلی وارد گردیده و مقاومت رنگ حاصل را افزایش می دهد.

در این راستا یکی از شرکت های فعال در حوزه نانو با بهره گیری از فناوری نانو، رنگ های ضدخوردگی را در مقیاس صنعتی فراوری و به بازار عرضه می نماید. این شرکت توانسته رنگ های آلکیدی و اپوکسی مقاوم را به عنوان راهکاری برای کاهش خوردگی سطوح معرفی کند.

این رنگ ها برای پوشش سطوح مختلف در کاربردهای داخل ساختمان و صنعتی به کار می روند، کاربرد شاخص این رنگ ها در صنایع کشتی سازی، نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع خودروسازی است. کارایی بالاتر به دلیل سطح ویژه زیاد، ایجاد ترکیبی از خواص مطلوب با استفاده از نانوذرات و حفظ شفافیت رنگ از دیگر مزیت های استفاده از فناوری نانو در فراوری رنگ های ضدخوردگی است.

استفاده از نانوذرات در این رنگ ها باعث گردیده تا مقاومت به خوردگی این رنگ ها تا 150 درصد بیشتر از رنگ های معمولی باشد.

این شرکت در سال 95 با استقرار در پارک علم وفناوری استان گیلان فعالیت پژوهشی خود را شروع کرد و در حال حاضر توانسته سهم مناسبی از بازار کشور را به خود اختصاص دهد.

محققان این شرکت در نانو رنگ ضدخوردگی فراوری گردیده از نانو صفحات گرافن اکسید به عنوان ماده افزودنی استفاده کردند. حضور این نانوصفحات موجب می گردد تا رسیدن رطوبت و اکسیژن به سطح رنگ زده گردیده به تأخیر بیفتد. از سوی دیگر نانوصفحات گرافن اکسید به دلیل دارا بودن گروه های عاملی هیدروکسیل چسبندگی رنگ به زیرلایه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

رنگ های ضدخوردگی حاوی نانومواد فراوریی این شرکت، قیمتی بسیار کمتر از نمونه های خارجی دارد و از این رو به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. از طرفی وجود صنایع مختلف در محیط های مرطوب و خورنده، هزینه های رنگ آمیزی مجدد سطوح را بالا می برد که استفاده از رنگ های نانویی منجر به کاهش چشمگیر تعداد دفعات رنگ آمیزی و در نتیجه کاهش هزینه های سالانه در صنایع مختلف می گردد. ظرفیت فراوری این شرکت ماهانه 100 تن است.

بر اساس اعلام ستاد نانو، نانو پوشش های اپوکسی و پایه آلکیدی این شرکت دارای گواهینامه نانومقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 869

به "کاهش هزینه تعمیر و نگهداری قطعات با فراوری صنعتی نانورنگ های محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش هزینه تعمیر و نگهداری قطعات با فراوری صنعتی نانورنگ های محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید