کاهش محسوس قیمت بلیت هواپیما

به گزارش دور زمین، چند هفته پس از افزایش قیمت بلیت هواپیما در پی بالا رفتن نرخ ارز و پس از آن تصمیم گیری نهادهای مسئول برای مشخص قیمت بلیت مصوب، شرایط بازار به گونه ای پیش رفته که نرخ ها در برخی پروازها نزدیک به 50 درصد از قیمت های مصوب پایین تر است.

کاهش محسوس قیمت بلیت هواپیما

به گزارش دور زمین، در طول هفته های گذشته با بالا رفتن قیمت ارز، ایرلاین ها که بر اساس اعلام دبیر انجمن شان حدود 60 درصد از هزینه های خود را باید با پرداخت ارز انجام دهند، مجبور شدند در بسیاری از مسیرها قیمت های بلیت پروازهای داخلی و خارجی را افزایش دهند و این مساله باعث شد در برخی مسیرهای داخلی، قیمت ها حتی تا سه برابر نرخ های گذشته نیز بالا رود.

پس از این اتفاق با توجه به کاهش قابل توجه تقاضا برای پروازهای داخلی، ایرلاین ها در جریان جلسه ای با مسئولان سازمان هواپیمایی اعلام کردند که تا سرانجام شهریورماه قیمت های مصوبی را برای پروازهایشان در دستورکار قرار می دهند و پس از آن در جریان جلسه ای معین شد که تا اطلاع ثانوی سقف در نظر گرفته گردیده برای قیمت گذاری تداوم خواهد یافت.

به دنبال این تصمیم شرکت های هواپیمایی تنها مجاز بودند که حداکثر تا سقف 10 درصد بالاتر از قیمت های مصوب بلیت فروشی نمایند. این در حالی است که با کاهش نسبی قیمت ارز در روزهای گذشته و همچنین احتیاج ایرلاین ها به پر کردن پروازهایشان، از ابتدای مهرماه نرخ بسیاری از پروازهای داخلی به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

برای مثال در توافقی که میان شرکت های هواپیمایی اجرا شده بود نرخ پروازهای تهران – مشهد 390 هزار تومان اعلام شد واین در شرایطی است که در حال حاضر بسیاری از پروازها در این مسیر با قیمتی در مرز 200 هزار تومان انجام می گردد و تعداد کمی از ایرلاین ها از سقف پیش بینی گردیده بهره می برند.

در مسیر تهران – کیش که قیمت نسبتا بالایی برای پروازهای آن معین گردیده بود و برای هر سفر باید مسافران 510 هزار تومان پرداخت می کردند، این تفاوت نرخ به شکل محسوس تری نمایان گردیده است؛ تا جایی که تعدادی از پروازها در این مسیر در حال حاضر با قیمت 220 هزار تومان انجام می شوند و تعداد پروازهایی که رقم نهایی آن ها به مرز 300 هزار تومان می رسند نیز بسیار انگشت شمار است.

در دیگر مسیرها نیز این رویه معین است. در مسیر تهران – اهواز که نرخ آن 320 هزار تومان بود، در حال حاضر پروازهایی با قیمت حدود 190 هزار تومان به مسافران عرضه می شوند و برای مسیرهایی مانند تهران-تبریز، تهران-ارومیه، تهران-اصفهان و تهران - بندرعباس نیز به راحتی می توان بلیت هایی با فاصله قابل توجه در قیاس با نرخ های مصوب معین گردیده پیدا کرد.

هرچند در توافق اجرا شده میان ایرلاین ها برای کاهش رقم بلیت الزامی معین نگردیده بود، اما به نظر می رسد رقابت موجود و همچنین کاهش قابل توجه تقاضا برای سفر باعث گردیده شرکت های هوایی نرخ های خود را کاهش دهند.

رصد بازار پروازهای خارجی نیز نشان می دهد که نرخ این پروازها هم در قیاس با چند هفته قبل به شکل محسوسی پایین آمده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مهر 1397 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 136

به "کاهش محسوس قیمت بلیت هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش محسوس قیمت بلیت هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید