چینی های شیخ صفی از موزه ویکتوریای لندن سر درآورده

به گزارش دور زمین، رئیس گروه باستان شناسی میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: در سال جاری چهار فصل کاوش در در استان اجرا شده است.

چینی های شیخ صفی از موزه ویکتوریای لندن سر درآورده

به گزارش خبرنگاران، سید روح الله محمدی در همایش تخصصی باستان شناسی با بیان اینکه در طول سال جاری 4 فصل کاوش در استان اجرا شده، اظهار کرد: نتایج حاصل از کاوش در منطقه آلاجوق شهرستان گرمی در قالب عملیات نجات بخشی انجام شد و آثار کشف شده در این کاوش نشانگر استقرار خلفای عباسی از قرن چهارم هجری قمری و سلجوقی، ایلخانی در هفتم هجری قمری است.

وی ادامه داد: نتایج حاصل از کاوش های قلعه آلاجوق نشان از وجود آثار دوره های خوارزمشاهی بوده است و قرار دریافت این منطقه در جاده تاریخی قفقاز اهمیت آن را چند برابر می کند.

رئیس گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی اردبیل در ارتباط با طرح پوشش شهریئری مشگین شهر نیز گفت: یکی از محورهای مورد بررسی در این همایش، بررسی طرح مصوب پوشش محوطه مکتب اوشاقلاری بود که در خصوص ساماندهی محوطه و تعیین مسیر گردشگری ایده هایی مطرح شد.

محمدی یکی از محورهای مورد بحث در این همایش را چینی های متعلق به بقعه شیخ صفی مطرح کرد و گفت: تعداد زیادی از چینی های این مجموعه که توسط روس ها و انگلیس ها به غارت رفته اکنون در موزه های آرمیتاژ روسیه و موزه ویکتوریا - آلبرت لندن نگهداری می شود که اساتید نظراتی درخصوص تعداد و نحوه خروج و بررسی نحوه استرداد انها مطرح کردند.

او اضافه کرد: بررسی باستان شناختی شهرستان نمین و سفال های سبک اردبیل و موزه باستان شناسی اردبیل از دیگر محورهای این همایش بودند.

به گزارش خبرنگاران، این همایش با حضور اساتید برجسته استان در سالن بصیرت دانشگاه محقق، برگزار که در آن نتایج کاوش های اجرا شده در طی سال های جاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1071

به "چینی های شیخ صفی از موزه ویکتوریای لندن سر درآورده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چینی های شیخ صفی از موزه ویکتوریای لندن سر درآورده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید