چگونه علت داغ شدن CPU را در ویندوز 10 پیدا کنیم

به گزارش دور زمین، CPU مهم ترین واحد در هر سیستم رایانه ای است که وظیفه پردازش و اجرای تمامی فرامینی که سایر بخش های نرم افزاری و سخت افزاری ارسال می نمایند، برعهده دارد؛ اما داغ شدن زیاد، عملکرد آن را ضعیف می نماید.

چگونه علت داغ شدن CPU را در ویندوز 10 پیدا کنیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از زومیت، سیستم ویندوز 10 از راهکارهای مختلفی برای خنک نگه داشتن سیستم بهره می برد. اگر سیستم بیش از حد گرم گردد؛ خاموش می گردد یا اقدامات پیشگیرانه ای انجام می دهد که منجر به کاهش دما می گردد.

یکی از قطعاتی که که زود گرم می گردد و متعاقب آن ممکن است بر اثر دمای بالا آسیب ببیند، پردازنده مرکزی (CPU) است. در ویندوز 10، چنانچه پردازنده بیش از حد گرم گردد یا درجه حرارت شاسی به اندازه ای افزایش یابد که برای سخت افزار خطرناک باشد، سیستم یا خاموش می گردد یا برای کم شدن دما، جریان برق ورودی به پردازنده را کاهش می دهد.

کنترل جریان ورودی پردازنده برای کاهش گرما

پردازنده سیستم برای انجام کار به انرژی الکتریسته احتیاج دارد و هرچه فرایندهای بیشتری در آن واحد انجام دهد، به انرژی الکتریسیته بیشتری احتیاج دارد و زمانی که با قدرت بیشتر کار می نماید، علاوه برمصرف برق بیشتر، گرمای بیشتری فراوری می نماید. پردازنده مرکزی سیستم تا حدی می تواند این گرما را تحمل کند و چنانچه بیش از حد داغ گردد، باید به طریقی دمای آن کاهش یابد تا این سخت افزار دچار آسیب دیدگی دائمی نگردد.

پردازنده، اگر بر اثر کار سنگین بیش از حد داغ گردد، ویندوز 10 به طور معمول جریان ورودی برق به این سخت افزار را کنترل می نماید. با کاهش یافتن جریان برق به پردازنده این قطعه خنک تر می گردد؛ اما از قدرت عملکرد آن نیز کاسته می گردد و انجام کارها به زمان بیشتری احتیاج دارد.

هرگاه عملکرد سیستم ضعیف تر از حد معمول گردد، می توان حدس زد جریان برق ورودی به پردازنده کاهش یافته است. با زیر نظر دریافت عملکرد پردازنده می توان این موضوع را مورد آنالیز قرار داد. برای مشاهده شرایط عملکرد سیستم در ویندوز 10 می توان از ابزار Resource Monitor استفاده کرد یا از ابزارهای موجود دیگر برای نظارت بر پردازنده یاری گرفت.

طریقه نظارت بر عملکرد پردازنده

1 ـ در ابتدا کلیدهای میانبر Win و R را با هم فشار دهید تا کادر اجرا در پایین سمت چپ نمایشگر باز گردد.

2 ـ داخل مستطیل کادر، عبارت perfmon.exe/res را وارد کنید و روی کلید Enter ضربه بزنید. صفحه برنامه زیر ظاهر می گردد که عملکرد CPU و بخش های دیگری از سیستم شما را نمایش می دهد.

3 ـ اکنون به طور عادی از سیستم خود بهره ببرید.

4 ـ در این کادر که با فلش قرمز رنگ تعیین شده است، می توانید حداکثر جریان برقی که پردازنده در زمان حاضر مصرف می نماید، مشاهده کنید.

5 ـ اگر مقدار مصرف از یک نقطه خاص فراتر نرود، به این معنی است که جریان ورودی برق به پردازنده کنترل می گردد.

کاهش سرعت پردازنده مرکزی زمانی رخ می دهد که بیش از حد داغ گردد. اگر سیستم خنک باشد، پردازنده مرکزی بدون اینکه سرعتش کاهش یابد، با بالاترین توان خود فعالیت می نماید؛ بنابراین آنچه باید مد نظر داشته باشید، دمای پردازنده است. برنامه رایگان HWiNFO را دانلود و اجرا کنید. اگر دمای پردازنده کنترل نگردد، ممکن است بیش از حد داغ گردد و برای جلوگیری از این شرایط از دستورالعمل زیر بهره ببرید:

1 ـ تیک گزینه Sensors Only را بزنید و سپس روی Run کلیک کنید.

2 ـ پس از باز شدن صفحه برنامه، به سوی پایین اسکرول کنید و به بخش DTS بروید. (تقریبا در اواسط صفحه)

3 ـ اندازه دمای فعلی را یادداشت کنید؛ درصورتی که پردازنده خیلی داغ باشد، برنامه این شرایط را با رنگ قرمز نشان می دهد.

4 ـ چنانچه پردازنده بیش از حد داغ گردد، جریان برق ورودی به آن کاهش می یابد که باعث ضعیف شدن عملکرد و کاهش دمای آن می گردد.

با خنک نگه داشتن سیستم، می توانید از وارد شدن فشار بر پردازنده که باعث افزایش دمای آن می گردد، جلوگیری کنید. راهی برای دور زدن این مورد وجود نداردِ حتی اگر داشته باشد، باز هم استفاده از آن را توصیه نمی کنیم.

از داغ شدن بیش از حد CPU جلوگیری کنید

  • سیستم خود را در محلی با تهویه مناسب نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که هوا می تواند به داخل و خارج جریان یابد.
  • برای خنک تر شدن پردازنده، از خمیر حرارتی بهره ببرید یا یک فن اضافه کنید تا خنک گردد.
  • اطمینان حاصل کنید که شاسی همواره تمیز باشدِ یعنی هیچگونه گردوغبار و آلودگی نداشته باشد.
  • فن ها را آنالیز کنید و مطمئن باشید که به درستی کار می نمایند.
  • ممکن است CPU سیستم شما به دلیل وجود مشکل در باتری داغ گرددِ بنابراین سعی کنید به منبع تغذیه متصل باشید.
  • از اورکلاک پردازنده خودداری کنید.

ممکن است پردازنده شما به دلیل مسائل سخت افزاری بیش از حد گرم گردد. اگر مشکوک هستید که ممکن است یک قطعه سخت افزاری دلیل آن باشد، آن را آنالیز کنید. بعضی از کاربران گزارش نموده اند که غیر فعال کردن SpeedStep اینتل در BIOS آن، دمای پردازنده ای که بیش از حد داغ می گردد، تثبیت نموده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3431

به "چگونه علت داغ شدن CPU را در ویندوز 10 پیدا کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه علت داغ شدن CPU را در ویندوز 10 پیدا کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید