چک ثبت نشده در صیاد نگیرید

به گزارش دور زمین، سخنگوی اجرای قانون جدید چک تأکید کرد: گیرنده چک هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند زیرا، آن چک قابلیت نقد شوندگی ندارد.

چک ثبت نشده در صیاد نگیرید

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، آمنه نادعلی زاده سخنگوی اجرای قانون جدید چک با حضور در برنامه تلویزیونی صبح بخیر ایران به تشریح آخرین تغییرات فرآیند صدور، دریافت و انتقال چک بر اساس قاون جدید چک پرداخت.

وی گفت: قانون جدید چک مشمول چک های بنفش رنگ جدید می گردد که دارای عبارت کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است است.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با بیان اینکه چک های جدید از ابتدای فروردین امسال توزیع شده اند و فرآیند تبادل آنها با چک های قبلی متفاوت است، توضیح داد: به گونه ای که صادرکننده باید مشخصات چک چون تاریخ، مبلغ و هویت دریافت کننده و خود را در سامانه صیاد ثبت کند.

نادعلی زاده ضمن تأکید براینکه گیرنده چک هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند زیرا، آن چک قابلیت نقد شوندگی ندارد، اضافه نمود: گیرنده چک هم باید به سامانه مربوطه مراجعه کند، استعلام بگیرد و اطلاعات درج شده بر چک و در سامانه صیاد را چک کند.

وی گفت: قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی یاری و از جعل چک جلوگیری می نماید.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک همچنین تأکید کرد که چک های قبلی به روال گذشته پذیرش و پردازش می شوند اما چک های جدید در وجه حامل صادر نمی شوند و به وسیله سامانه صیاد نقل و انتقال داده می شوند.

نادعلی زاده توضیح داد: چک های قدیمی فعلا کارسازی می شوند اما این فرایند دائمی نیست و بانک مرکزی در زمان مشخصی آنها را از بازار جمع آوری می نماید.

لازم به ذکر است براساس قانون جدید چک، همزمان با توزیع دسته چک های جدید در بانک ها، از پنجم فروردین امسال، ثبت چک های جدید و با رنگ بنفش در سامانه صیاد اجباری شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4226

به "چک ثبت نشده در صیاد نگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چک ثبت نشده در صیاد نگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید