پارک ملی خبر در استان کرمان با تنوع زیستی بالا

به گزارش دور زمین، پارک ملی خبر در استان کرمان

پارک ملی ملی خبر منطقه ای حفاظت شده واقع در استان کرمان است. در داخل این پارک چندین پناهگاه حیات وحش با نام روچون وجود دارد، البته این نام را هم از روستای رُچان برای این پارک برگرفته اند. پارک ملی خبر در استان کرمان به علت دارا بودن تنوع زیستی ناشی از وجود ارتفاعات، دشت های متعدد، حوزه های آبخیز متنوع، در این استان و به طور کلی در کشور بسیار بی نظیر است. در ادامه همراه خبرنگاران باشید تا بیشتر درباره پارک ملی خبر در استان کرمان این جاذبه طبیعی ایرانی خدمتتان توضیح دهیم.

پارک ملی خبر در استان کرمان با تنوع زیستی بالا

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، این پارک به علت تنوع زیستی که دارا هست یکی از متفاوت ترین پارک های کرمان به شمار می رود و با توجه به مساحت 149 هزار هکتاری این پارک و وجود ارتفاعات، دشت های متعدد، حوزه های آبخیز و متنوع، اختلاف شرایط اقلیمی و سه نوع آب و هوای سردسیری، معتدل و گرمسیری در استان کرمان و به طور کلی در ایران بسیار کم نظیر است. وجود سه نوع آب و هوای در یک منطقه خود می تواند یکی از اصلی ترین نکات مثبت جهت جذب جهانگرد و جهانگرد به این منطقه باشد.

در جنگل های انبوه پارک ملی خبر در استان کرمان رودخانه های پر آب سبب شده تا گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فردی در آب و اطراف آن زندگی نمایند، بعلاوه حیوانات در حال انقراضی نظیر عقاب طلایی و یوزپلنگ آسیایی هم در این پارک وجود دارند و همین خود علتی بر منحصر به فرد بودن پارک ملی خبر در استان کرمان شده است. برای جهانگردان یا متخصصان زیست شناسی زمانی که در پارک ملی خبر کرمان قدم می گذارند، به علت برخورد با شگفتی های فراوان این پارک بزرگ در دل کویر می تواند ورود به دنیایی از شگفتی ها محسوب بشود. این پارک همانند نمایشگاهی از انواع جانوران و گیاهان منحصر به فرد است و جهانگرد باید هر لحظه در انتظار تماشا شگفتی نو در دل طبیعت بکر منطقه خبر در شهرستان بافت استان کرمان باشد. بعلاوه جالب است بدانید که این پارک در ایران عنوان یازدهمین پارک ملی به خود اختصاص داده است، علاوه بر این در سال 1350 این پارک عنوان منطقه حفاظت شده را گرفت و در سال 1354 هم به عنوان پناهگاهی برای حیات وحش کرمان معرفی گردید؛ نهایتاً پارک ملی خبر در استان کرمان در سال 1370 به عنوان منطقه جهانگردی فرهنگی در سازمان فرهنگی یونسکو به ثبت رسید و هر سال قسمت های عمده ای از آن ارتقا می یابد.

بخش های مختلف پارک ملی خبر در استان کرمان

  • پوشش گیاهی

به منظور تشکیل جوامع گیاهی مختلف در پناه گاه حیات وحش خبر و روچون عومل متعددی نقش دارند. از جمله این موارد نیز عبارتند از سطح دریا، رطوبت، جنس خاک، ارتفاع و بعلاوه عوامل اقلیمی دیگر نیز دخالت دارند. از مهمترین عوامل مهمی که در پوشش گیاهی این منطقه نقش عمده ای دارد تاثیر عملیات بهسازی یا تخریب هایی است که انسان ها در این پارک به وجود آورده اند. به طوری که دخل و تصرف ایجاد شده و تغییرات مصنوعی می تواند چهره یک منطقه را دگرگون کند. عمق فاجعه را زمانی متوجه می شویم که از 80 درصد از پوشش گیاهی در این منطقه تنها 20 درصد به جای مانده است. از میان گونه هایی که اکنون در پارک ملی خبر می رویند می توانیم به : کلاه میرحسن، ارچن، سیه چوب، انواع گون، زیتون وحشی و جنگل های بادام وحشی، کنار، اورس، بنه و کهکم، پوشش انبوه هوم تنگس، درمنه و انواع گیاهان دارویی علفی اشاره کنیم.

بعلاوه در میان ارتفاعات رشته کوه خبر، درختان اورس و سروکوهی تنومندی رشد نموده که با توجه به دیواره های بلند پیرامون آنها، یکی از نادرترین منظره ها بدیع طبیعت ایران را بوجود آورده است.

  • کوهها

1- کوه شاهزاده

کوه شاهزاده در فاصله 20 کیلومتری از شمال شرقی در دهستان بزنجان شهرستان بافت واقع شده است. ارتفاعی که این کوه دارا هست حدود 4375 متر است و یکی از کوه های فرعی رشته کوه های لاله زار به شمار می رود.

2- کوه خبر

  • غارها

غار ترنگ (Qar torang)

غار چشم سبزگوغر (Qar casm sabz gugar)

غار جواران رابر از توابع شهرستان رابر (Qar javaran rabor)

غار شب پره خبر بافت (Qar sabparexabr)

پناهگاه حیات وحش خبر و روچون

پارک ملی خبر زیستگاهی برای حیوانات گونانی است و از سال 1350 این منطقه برای زندگی حیوانات کم یاب عنوان حفاظتگاه را نیز گرفت. با توجه به شرایط اقلیمی و وسعتی که دارا هست حدود 36 منطفه حفاظت شده در این پراک ملی وجود دارد که پناهگاهی برای حیات وحش کشور به شمار می رود و این موضوع به سازمان ملل هم معرفی گردیده است. تعدادی از حیواناتی که در این منطقه ها حفاظت شده زندگی می نمایند عبارت است از پلنگ، گربه، کل و بز، قوچ و میش ،شغال، کفتار، گراز، گرگ، آهو، خرگوش و غیره؛ بعلاوه انواع دیگری نظیر انواع پرنده های شکاری ها مثل عقاب طلایی، عقاب دو برادر، عقاب مارخور، دلیجه کوچک، هما و کرکس به تعداد فراوان در این زیستگاه وجود دارند .پرنده جیرفتی که از جمله پرندگان کمیاب محسوب می شود در پناهگاه خبر و روچون زندگی می نمایند. البته گونه بسیار نادر که عنوان نترس ترین حیوان روی زمین برای خود کسب نموده گورکن عسل خوار است که در پارک ملی خبر در استان کرمان زندگی می نماید. آناتومی آن مشابه یک راسوی بسیار بزرگ است.

  • منطقه شکار ممنوع انجرک

قطعا شکار در منطقه ها حفاظت شده قبل از اینکه از طرف مراجع قانونی ممنوع شود، باید از طرف انسان ها صورت نگیرد، چرا که کشتن حیوانات در حال انقراض خود یک نوع دشمنی بزرگ با طبیعت محسوب می شود. اما در روستای انجرک که دارای وسعتی برابر با محدوده بخش رابر را دارا هست نیز به عنوان منطقه شکار ممنون انجرک معروف است. پوشش گیاهی در این منطقه بسیار انبوه بوده و پر از درختان جنگلی می باشد.

بهره برداری از پارک ملی خبر در طبیعت گردی

با توجه به پتانسیلی که در این پارک وجود دارد، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع سازمان محیط زیست کشور در مورد توسعه جهانگردی در این منطقه گفته است:

بایستی در این منطقه سرمایه گذاری های ویژه انجام شود تا اقدامات لازم جهت جذب جهانگرد داخلی و خارجی به این منطقه فراهم شود، از همین طریق می توانیم اقتصاد شهرستان بافت و همینطور استان کرمان را تکان محکمی بدهیم. امید است تا این گونه جاذبه های طبیعی در کشورمان را بیشتر قدر بدانیم و در حفظ و نگهداری آن ها تلاش بیشتری داشته باشیم.

منبع: الی گشت
انتشار: 25 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4908

به "پارک ملی خبر در استان کرمان با تنوع زیستی بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک ملی خبر در استان کرمان با تنوع زیستی بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید