واکنش تند حسن فتحی به حواشی جدید مست عشق

به گزارش دور زمین، تهران (پانا) - حسن فتحی در پی اعلام خبری مبنی بر پخش فیلم مست عشق در قالب سریال از یک شبکه ماهواره ای ، گفت که این خبر تاسف آور است و سند آشکاری است بر رفتار سوداگرانه و غیراخلاقی سرمایه گذار تُرک و همچنین از تهیه کننده ایرانی فیلم هم پرسش هایی را عنوان کرد.

واکنش تند حسن فتحی به حواشی جدید مست عشق

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش ایسنا، این کارگردان سینما در متنی نوشت، خبر تآسف آور بود و سند آشکار دیگری بر رفتار سوداگرانه و غیر اخلاقی و غیر قانونی سرمایه گذار تُرک که بنا بر نظر سرمایه گذاز ایرانی فیلم ، تنها در حدود 30 درصد فیلم سرمایه گذاری نموده است !

هر چند شکایات حقوقی و کیفری از طرف تُرک و به وسیله مراجع قضایی کشور ترکیه در حال پیگیری ست ، اما تهیه نماینده ایرانی فیلم باید جوابگوی این پرسش باشند که چرا علیرغم هشدارهای مکرر بنده ، مدیر فراوری ، مدیر فیلمبرداری و تنی از بازیگران و همکاران ترک و ایرانی مبنی بر اجتناب از اعتماد مفرط و یکسویه به طرف تُرک ، این تذکرات را جدی نگرفتند تا حدی که طرف تُرک بخود اجازه داد تا راش های فیلم را نه تنها گروگان گرفته، بلکه خلاف اصول حرفه ای بدون اطلاع کارگردان و تدوینگر کار ، اقدام به تدوین ناشیانه و آماتوری فیلم و بر خلاف توافق مکتوب شده طرفین جهت ساخت یک فیلم سینمایی، آن را تبدیل به یک سریال چند قسمتی کند !

جناب تهیه نماینده چرا زمانی که طرف تُرک به وسیله یکی از افراد رسانه ای خود در ایران، بیانیه موهن و سراپا دروغی را منتشر کرد و در آن به کذب ادعا کرد، فیلمبرداری این فیلم شانزده هفته طول کشیده ، اسناد تعداد جلسات فیلمبرداری را ارائه نکردید تا بر همگان معلوم گردد چیزی بیش از حداکثر 52 جلسه فیلمبرداری نداشته ایم - یعنی به مدت هشت هفته نه شانزده هفته - و طرف ترک حتی روزهایی را که بدلیل ناتوانی در فراهم کردن لوکیشن تعطیل اعلام کردند ، به رندی و بی انصافی به اسم گروه ایرانی گره زده اند ؟

چرا وقتی طرف ترک در واکنش به اعتراض چند ماه قبل من در اقدام به تدوین خودسرانه بیان کرد این ده ماه کجا بودید؟ شما اعلام نکردید که از یک هفته بعد از اقدام به تعطیلی موقت فراوری بدلیل مشکل اقتصادی - آنهم در حالی که پنج شش سکانس مهم فیلم فیلمبرداری نشده بود- تا همین هفته های اخیر یعنی چیزی حدود یکسال و نیم بنده در تماس با شما بعنوان تهیه نماینده فیلم ، بطور مستمر پیگیر سرنوشت کار بودم - که خوشبختانه اسناد آن هم موجود است.

از این دست پرسش ها بسیار است که می گذاریم بوقت اش اما آنچه مسلم است جناب فرهاد توحیدی و من در مقام نویسندگان فیلمنامه و همچنین بنده در مقام کارگردان و سازنده این فیلم با توجه به مرارت ها و سختی هایی که برای ساخت یک اثر فاخر و درخشان سینمایی کشیده ایم ، تا زمان اعاده کامل حقوق هنری و معنوی این اثر ،پیگیر دعاوی بحقه خود به وسیله مراجع حقوقی و کیفری و فرهنگی ترکیه و ایران خواهیم بود.

ضمناً به صاحبان شبکه ماهواره ای (نام این شبکه نزد ما محفوظ است) و هر شبکه تلویزیونی دیگری توصیه می کنم تا زمان صدور حکم قطعی دستگاه قضایی کشورترکیه در این فقره ، از هر گونه مشارکتی با طرف ترک که صاحب تنهاحدود 30 درصد فیلم است ، جداُ خوداری نمایند، و علاوه بر پرهیز از عواقب قضایی و قانونی ،لعن و نفرین ابدی عاشقان شمس و مولانا در ایران و ترکیه و سراسر دنیا را برای خود نخرند !

به گزارش ایسنا، 30 مهر ماه سال 99، ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد با این مضمون که قرار است فیلم مست عشق آذر ماه، همزمان با هفته بزرگداشت مولانا اکران دنیای گردد. ضمن اینکه سریالی هشت قسمتی هم از آن ساخته می گردد.

گرچه پیش از انتشار این ویدیو، خبری رسمی درباره انتها فیلمبرداری این پروژه اعلام نشده بود ولی کسانی که پیگیر خبرهای این فیلم بودند، دورادور می دانستند که هنوز فیلمبرداری بخش های اندکی از آن باقی مانده است.

انتشار این ویدیو در فضای مجازی با واکنش شدید سازندگان ایرانی فیلم همراه شد.

در شروع حسن فتحی در توضیحات کوتاهی، آن خبر را شایعه خواند و تاکید نمود که چنین چیزی صحت ندارد چراکه هنوز فیلمبرداری 8 سکانس از فیلم باقی مانده که این تاخیر به دلیل اختلاف نظر بین دو طرف ایرانی و ترک بوده و البته همه گیری کرونا هم در این زمینه بسیار اثرگذار بوده است.

او به عنوان کارگردان این اثر تاکید نمود که برای حفظ کیفیت هنری این فیلم، تدوین آن بدون نظر کارگردان غیرقانونی است و کسی چنین حقی ندارد.

سپس فرهاد توحیدی که با همراهی فتحی، فیلمنامه این اثر را به نگارش درآورده است، خبر اکران دنیای این فیلم را شوکه نماینده و ناگوار دانست و به ایسنا تاکید نمود که مولفان این اثر پیگیر حقوق قانونی خود هستند و تهیه نماینده ایرانی فیلم، پیگیری حقوقی خود را در ترکیه شروع نموده است و حتی اگر لازم باشد، این موضوع به وسیله وزارت امور خارجه هم پیگیری خواهد شد.

او البته از این نکته هم سخن گفت که از همان زمان فیلمبرداری، میان دو گروه سازنده ایرانی و ترک، اختلاف نظر وجود داشته است.

توضیحات این دو هنرمند، انتشار خبر دیگری را در فضای مجازی در پی داشت با این محتوا که سازندگان ایرانی فیلم، در ده ماه گذشته پروژه را رها نموده اند و کوششی برای به خاتمه رساندن آن نداشته اند. ضمن اینکه مدت زمان فیلمبرداری 16 هفته به طول انجامیده است و علاوه بر آن، راش های متعددی که از این اثر وجود دارد، بسیار بیشتر از مقدار مورد احتیاج برای یک نسخه سینمایی است.

بعد از انتشار این خبر بود که مهران برومند، تهیه نماینده ایرانی مست عشق بیانیه ای را در رسانه های رسمی منتشر کرد.

او در این بیانیه از کوشش های سازندگان ایرانی فیلم قدردانی و توضیح داد که فیلمبرداری سه ماه به طول انجامیده و بر این نکته اصرار ورزید که اختلاف نظر نباید سبب پایمال شدن حقوق قانونی سازندگان ایرانی گردد و اگر چنین اتفاقی رخ بدهد، قطعا پیامدهای سنگینی در پی خواهد داشت.

این هنرمند ، 6 آبان ماه پارسال با انتشار پستی بر صفحه شخصی خود تنها به بیان این نکته بسنده کند که فعلا سخنی نخواهد گفت چراکه تهیه نماینده و سرمایه گذار ایرانی فیلم از او خواسته اند تا زمان مشخص نتیجه تبادل نظر با طرف ترک، سکوت کند.

او در نوشتار کوتاه خود بار دیگر تاکید دارد که از احقاق حقوق معنوی و حفظ کیفیت هنری این اثر که زحمات زیادی برای آن کشیده شده، کوتاه نمی آید از هیچ کوشش قانونی فروگذار نخواهد کرد و حالا به تازگی خبری منتشر شده است، مبنی بر اینکه یک شبکه ماهواره ای، اقدام به پخش تیزرهای تبلیغاتی مست عشق در قالب سریال نموده است و وعده داده است که آن را بزودی پخش می نماید.

مست عشق درباره دیدار مولانا و شمس تبریزی در ترکیه است که فیلمبرداری ان در قونیه صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4368

به "واکنش تند حسن فتحی به حواشی جدید مست عشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تند حسن فتحی به حواشی جدید مست عشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید