نمونه های جمع آوری شده از ماه در اختیار دانشمندان چینی

به گزارش دور زمین، طبق گفته سازمان ملی فضایی چین، حدود 1700 گرم سنگ ماه و خاک جمع آوری شده از سطح ماه توسط کاوشگر رباتیک چانگ ای 5 برای انجام تحقیقات برای دانشمندان چینی فرستاده شد.

نمونه های جمع آوری شده از ماه در اختیار دانشمندان چینی

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا ، کپسول بازگشت به زمین کاوشگر چانگ ای 5 که حامل نمونه های ماه بود، برای بازگشایی به آزمایشگاه پکن منتقل شده است و یک گروه از محققان مشتاقانه منتظر فرصتی برای شروع آنالیز و مطالعه نمونه های تازه جمع آوری شده از ماه هستند.

در پکن، سازمان ملی فضایی چین نمونه های جمع آوری شده از ماه را به آزمایشگاه نمونه ماه در رصدخانه ملی نجوم(NAO) تحت نظر آموزشگاه علوم چین منتقل می نماید زیرا آنجا مکانی مناسب برای پردازش و تجزیه و تحلیل نمونه ها است.

با توجه به موفقیت مأموریت اکتشاف ماه، مقامات فضایی چین می گویند گام بعدی آنها همکاری با دانشمندان سایر کشورها برای تجزیه و تحلیل نمونه های ماه است.

محققان چینی اظهار نموده اند: ما از دانشمندان داخلی و خارجی دعوت می کنیم تا با یاری یکدیگر بتوانیم به آزمایش و تجزیه و تحلیل نمونه های ماه بپردازیم.

ژانگ کجیان(Zhang Kejian) رئیس سازمان فضایی خلق چین(CNSA) ماموریت چانگ ای 5 را یک موفقیت خاطرنشان کرد. مقامات فضایی چین گفتند: این مأموریت، برنامه اکتشافی سه مرحله ای ماه در چین برای چرخش، فرود روی ماه و آوردن نمونه ها به زمین که از سال 2004 شروع شده بود را به انتها رساند.

ژانگ در مصاحبه با تلویزیون مرکزی چین گفت: اکنون که کپسول بازگشت کاوشگر چانگ ای 5 با نمونه هایی از خاک ماه بازگشته است گام مهم بعدی همکاری با دانشمندان سایر کشورها به منظور انجام مطالعات دقیق به منظور آنالیز خاک ماه است.

ماموریت چانگ ای 5 پایه و اساس خوبی برای دیگر ماموریت های اکتشافی چین در ماه است و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود چینی ها قصد دارند یک پایگاه تحقیقاتی در ماه نیز ایجاد نمایند.

پی ژیایو(Pei Zhaoyu) نایب رئیس مرکز برنامه های فضایی و کاوش ماه سازمان فضایی خلق چین گفت: امیدواریم برای ساخت ایستگاه تحقیقات علمی بین المللی ماه بتوانیم با محققان کشورهای دیگر همکاری کنیم. اگر این همکاری صورت گیرد می تواند بستر مشترکی برای اکتشافات علمی در ماه و انجام آزمایش های فنی در آینده فراهم کند.

طبق گزارش سازمان فضایی خلق چین، روز چهارشنبه(16 دسامبر) ، کپسول بازگشت کاوشگر چانگ ای 5 در حالی که بر فراز اقیانوس اطلس قرار داشت، از مدارگرد کاوشگر جدا شد. سپس این کپسول وارد جو زمین شد و پس از کاهش سرعت آیرودینامیکی، مجددا به عقب برگشت. سپس کپسول مجدداً وارد جو شد تا عملیات کاهش سرعت آیرودینامیکی دوم را انجام دهد.

چتر کپسول در حدود 6 مایلی(10 کیلومتری) از سطح زمین باز شد و در یک منطقه از پیش مشخص شده در مغولستان داخلی فرو آمد. تیم جستجو و بازیابی نیز پس از مدتی کوتاه آن را پیدا کردند.

چند تیم هوایی مستقر در هلی کوپتر نیز با استفاده از دوربین های مادون قرمز کپسول را مشاهده کردند.

در همان حال چند نیروی زمینی دیگر نیز با خودروهای شاسی بلند محل فرود را که پوشیده از برف بود جستجو می کردند. تیم های زمینی منطقه را محاصره کردند، مختصات فرود را مشخص و یک ایستگاه ارتباطی برای ارتباط با مرکز کنترل پرواز هوافضای پکن ایجاد کردند. پس از انجام این کارها کپسول چانگ ای 5 روی یک کامیون قرار داده شد و سپس با هلی کوپتر و هواپیما به پکن منتقل شد.

چانگ ای 5 برای بازگرداندن 4.4 پوند(2 کیلوگرم) نمونه های ماه طراحی شده بود. این مأموریت از چهار ماژول تشکیل شده بود: یک مدارگرد، یک سطح نشین، یک صعودگر و یک کپسول بازگرداننده.

چین 23 نوامبر ساعت 15:35 به وقت منطقه زمانی شرقی(00:05 بامداد سه شنبه سوم آذر به وقت تهران) فضاپیمای بدون سرنشین خود را به سمت کره ماه پرتاب کرد. این مأموریت در تاریخ 28 نوامبر وارد مدار ماه شد و در حالی که ماژول سرویس آن در مدار ماه باقی مانده بودند، سطح نشین و صعودگر آن در اول دسامبر در ماه فرود آمدند. سطح نشین سنگ ها و خاک ماه را جمع کرد و به ماژول سرویس در مدار متصل شد. این نمونه ها در یک کپسول برگشت برای سفر به زمین قرار داده شد و این کاوشگر در مغولستان داخلی فرود آمد. چین با این ماموریت موفقیت آمیز تبدیل به سومین کشوری شد که نمونه های قمری را چند دهه بعد از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین آورده است. آخرین مأموریت بازگرداندن نمونه ماه مربوط به مأموریت لونا24(Luna 24) اتحاد جماهیر شوروی در سال 1976 بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3751

به "نمونه های جمع آوری شده از ماه در اختیار دانشمندان چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمونه های جمع آوری شده از ماه در اختیار دانشمندان چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید