معرفی دستگاه چاپ بنر

به گزارش دور زمین، دستگاه چاپ بنر یک ماشین صنعتی است که دارای قابلیت چاپ بر روی متریال های مختلف است. طرح چاپ از قبل به یاری نرم افزارهای طراحی آماده شده و دستگاه به وسیله آن به صورت دقیق عملیات چاپ را انجام می دهد.

معرفی دستگاه چاپ بنر

جهت دریافت مشاوره خدمات انواع کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

استفاده از دستگاه چاپ بنر در سال های گذشته با افزایش همراه بوده است. در حالی که تا همین 20 سال پیش هیچ خبری از دستگاه چاپ بنر در ایران نبود، امروز با تعداد بسیار زیادی از این دستگاه ها در جای جای ایران روبرو هستیم که مشغول به فعالیت در زمینه چاپ و تبلیغات هستند.

دستگاه چاپ بنر چیست؟

اما دستگاه چاپ بنر چیست و چگونه کار می نماید؟ دستگاه چاپ بنر یک دستگاه صنعتی تمام عیار است که می تواند بر روی متریال های مختلف چاپ کند. چاپ دقیق و بدون مشکل بر روی بنر ، فلکسی، استیکر و ... می تواند یاری فراوانی به آن دسته از افرادی کند که در زمینه تبلیغات احتیاج به سرعت و کیفیت دارند .

فرایند ارسال چاپ به دستگاه چاپ بنر

دستگاه چاپ بنر یک چاپگر است پس در نتیجه برای کار کردن در درجه اول به یک طرح احتیاج دارد. طراح طرح را در نرم افزارهای مختلف فراهم می نماید. این طرح باید از نظر رنگ به گونه ای باشد که قابلیت چاپ با این دستگاه فراهم شود و الا طرح به خوبی چاپ نخواهد شد .

مهمترین ویژگی در خصوص طرح، سبک رنگ آن است. سبک رنگ باید به گونه ای انتخاب شود که برای چاپ مهیا باشد. بهترین سبک رنگ برای چاپ با دستگاه چاپ بنر، CMYK است. این سبک دقیقا بر اساس چهار رنگی که درون چاپگر وجود دارد تنظیم می شود و رنگ های نمایش داده شده در صورتی که هد درست کار کند همانی است که به چاپ می رسد .

یکی از مواردی که طرح چاپی باید داشته باشد این است که این طرح رزولوشن و سایز مناسبی را به خود اختصاص داده باشد. در واقع دستگاه چاپ بنر انچه را که دریافت می نماید چاپ می نماید و اگر کیفیت طرح خوب نباشد طرح چاپی نیز آنقدرها خوب نخواهد بود.

استفاده از طرح های وکتور که نرم افزارهایی مثل کارل و یا ایلاستریتور ایجاد می نمایند گزینه بسیار مناسبی برای چاپ با دستگاه بنر است تا کیفیت در حد بسیار بالایی قرار گیرد. استفاده از رنگ های مناسب در طراحی طرح چاپی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که اگر طرح به صورت CMYK باشد مسئله ای وجود نخواهد داشت

نحوه کار کردن دستگاه چاپ بنر

دستگاه چاپ بنر کارایی ساده ای دارد. این دستگاه یک طرح را دریافت و بعد چاپ می زند. این فرایند ساده البته احتیاج به مواردی دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

وقتی که اپراتور دستگاه چاپ بنر طرح را از طراح یا مسئول سفارشات چاپخانه تحویل می گیرد، در ابتدا آن را آنالیز می نماید تا از نظر ظاهری ایرادی نداشته باشد. ممکن است در طرح نوشته هایی باشد که بهتر است اپراتور از نظر غلط املایی و تایپی نیز آن را چک کند.

بعد از اینکه طرح چاپی به صورت کامل چک شد، اپراتور باید طرح را به نرم افزار ریپ بسپارد تا به یک فایل قابل چاپ تبدیل شود. نرم افزار ریپ قسمت حیاتی و مهم در چاپ با دستگاه چاپ بنر است. در واقع نرم افزار ریپ طرح را دریافت نموده و آن را به کدهایی تبدیل می نماید که قابلیت خواندن توسط دستگاه چاپ بنر را داشته باشد. در صورتی که این نرم افزار وجود نداشته باشد به هیچ عنوان نمی توان دستور چاپ برای دستگاه بنر ارسال کرد.

در دستگاه ریپ میزان Pass چاپ نیز تعیین می شود. در واقع Pass میزان دفعاتی را تعیین می نماید تا قسمتی از چاپ تکمیل شود. اگر چاپ به صورت 1pass برنامه ریزی شود یعنی هر قسمت از طرح تنها در یک مرتبه چاپ می شود. در حالی که در چاپ 2pass شرایط فرق می نماید و باریکه اول چاپ به صورت کم رنگ چاپ شده و در بار دوم در حالی که باریکه بعدی به صورت کمرنگ چاپ می شود، باریکه اولیه کامل می شود. هرچه میزان پس بالا رود کیفیت چاپ هم بالاتر می رود اما مصرف جوهر بیشتر شده و هزینه تمام شده یک متر چاپ به مراتب افزایش پیدا می نماید. علاوه بر این، زمان چاپ 2pass به مراتب از چاپ 1pass بیشتر است و همین موضوع می تواند هزینه های تمام شده چاپ را برای چاپخانه افزایش دهد و اپراتور مجبور باشد بیش از یک شیفت به کار مشغول شود.

وقتی که دستور چاپ توسط نرم افزار ریپ به دستگاه اعلام شود، دستگاه آغاز به فرایند چاپ می نماید. کرییج دستگاه که قسمتی از دستگاه چاپ بنر است از قسمت خوابگاه یا استراحتگاه خود بیرون آمده و برای چاپ اماده می شود. این کرییج از طریق زنجیر دستگاه و بر روی ریل حرکت نموده و به صورت افقی 1pass از چاپ را روی متریال پرینت می نماید. در صورتی که در نرم افزار ریپ اینگونه تنظیم شده باشد که در حین برگشت هم یک چاپ بزند ، در حین برگشت به سمت خوابگاه یک ردیف دیگر چاپ می زند و الا بر می شود و دوباره از نقطه آغاز ردیف دوم را به چاپ می رساند.

غلتک ها و رول باز کن باید در هنگام چاپ بتوانند به وظایف خود به خوبی عمل نمایند. غلتک ها با رد شدن کرییج از کل متریال، آن را یک پاس جلوتر می آورند تا اماده چاپ شود.

در حین پایین آمدن چاپ روی دستگاه چاپ بنر، رنگ روی متریال از طریق هیتر روی دستگاه و فن نصب شده بر روی آن خشک می شود و اگر دستگاه رول جمع کن اتوماتیک داشته باشد از طریق آن جمع آوری می شود. بهتر است اگر بنر قرار است به صورت تکی به مشتری تحویل شود، قبل از جمع آوری با کاتر آن را ببرید.

به عنوان نکته پایانی باید بگوییم که این دستگاه و رنگی که در این دستگاه استفاده می شود، چاپی مناسب نصب در فضای بیرون را ارائه می دهد. چه از نظر کیفیت و چه از نظر مضراتی که رنگ این دستگاه دارد، بنر چاپ شده باید در محیط باز نصب شود. بهتر است فاصله دیده شدن نیز به گونه ای باشد که نزدیک شدن به آن سخت باشد تا کیفیت آن تعیین نشود چرا که بهترین چاپ بنر نیز در پایان کیفیت فوق العاده ای ندارد و اگر از نزدیک به آن دقت شود رنگ ها کاملا تعیین هستند.

منبع: setare.com
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3477

به "معرفی دستگاه چاپ بنر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی دستگاه چاپ بنر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید