ما احتیاج به همسایه، خبرنگاران و هم محله ای داریم

به گزارش دور زمین، زمان زیادی تا برگزاری انتخابات شورایاری ها در 352 محله شهر تهران باقی نمانده است.

ما احتیاج به همسایه، خبرنگاران و هم محله ای داریم

شورایارانی که براساس مصوبه شورای شهر باید نظر آنها در موضوع های محلی اخذ گردد و به گفته محمدرضا جوادی یگانه، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران، حتی باید مکتوب گردد و به اطلاع شورای شهر برسد. اما شورایاران چگونه می توانند در دور جدید نقش مؤثرتری در یاری به مدیریت شهری داشته باشند؟ در این باره با جوادی یگانه که ریاست ستاد برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها را هم به عهده دارد، به گفت وگو نشستیم.

نقش و صندلی شورایاران را در تحکیم پایه های جامعه مدنی چگونه ارزیابی می کنید؟

ما در حال حرکت به مدیریت محله ای هستیم. یعنی اینکه مردم هر محله خودشان برای محله شان تصیم بگیرند. البته مدیریت شهری به شدت پیگیر این موضوع است و حتی شهردار تهران، هم توجه به مدیریت محله ای را به عنوان برنامه های اصلی کاری خود دنبال می نماید. منظور از شورایی بودن هم فرایندی است که از شورایاری، هیئت امنای محله ها و مدیریت محله است که با هم در شورای محله کنار هم کار می نمایند.

در دور جدید فعالیت شورایاری ها آیا در اهداف و رویکردهای این نهاد تغییراتی اتفاق افتاده است؟

در این دوره از شورایاری، با نگاه انتقادی و بازنگرانه به دوره های قبلی، 2 بند در زمینه وظایف شورایاری ها مورد توجه نهاده شد. در اصل، یک بند کم شد و بر اساس آن شورایاران حق دخالت در امور اقتصادی، اجرایی و استخدامی شهرداری و شورای شهر و دیگر سازمان ها را ندارند. یعنی دخالت های احتاقتصادی اجرایی را کم کردند. از طرفی بندی اضافه شد که بسیار خوب بود. براساس این بند در اجرای تصمیم هایی که در حد محله گرفته می گردد، باید نظر شورایاران اخذ گردد. البته اخذ نظر شورایاران به معنی اعمال نظرشان نیست. مثلاً اگر قرار باشد اسم خیابان یا کوچه ای عوض گردد یا بوستانی محلی احداث گردد، با توجه به اینکه کوچه و خیابان جزئی از بافت محلی است، باید نظر شورایاران در نظر گرفته گردد. اما مواردی مانند ساخت مترو یا نامگذاری بزرگراه دیگر محلی نیست و شورایاران نمی توانند اعمال نظر نمایند. بنابراین با توجه به اینکه شورایاری عملاً نهادی مشورت دهنده است و شورای شهر مسئول انتخابات است و ما کمیته اجرایی انتخابات را داریم، به نظرم در مجموع در راستا درستی حرکت می کنیم.

در دوره های گذشته بعضی شهرداران با نگاه سلیقه ای عمل می کردند. اخذ نظر شورایاران در فعالیت های محلی به آنها ابلاغ شده است؟

این موضوع تکلیف شده و ستاد در حال تهیه دستورالعملی با یاری شوراست. البته این مقدمه کار است و با توجه به رویکرد مثبت اعضای شورای شهر، شهردار و شهرداران مناطق به مدیریت محلی خوشبختانه مقدمات قانونی کار فراهم شده است. گرچه لزوماً اخذ نظر شورایاران به معنی عمل نیست. اما شهرداران باید نظر شورایاران را مکتوب بگیرند که مثلاً اگر قرار بر ساخت پارکی هست، آن را بسازند یا نسازند.

شورایاری ها در تحقق شعار تهران از کوچه هایش شروع می گردد چطور می توانند مؤثر باشند؟

تهران شهر بزرگی است و رخدادهای زیادی در آن اتفاق می افتد. اگر قرار بر تغییر است، باید قدم به قدم پیش رفت. ما از تعدادی مردم که کنار هم زندگی می نمایند، باید به همسایه، خبرنگاران و هم محله ای تبدیل شویم. تبدیل شدن از خبرنگاران به هم محله ای خیلی راحت تر است. البته در تهران یکی از مسائل این است که تعلق محله ای بالا نیست اما تحرک بالاست. یعنی مردم به سرعت از غرب تهران به شرق تهران می روند اما محله شان را نمی شناسند که نتیجه اش کم شدن حس تعلق به محله و مسائل اجتماعی است.

بهترین راه حل برای ایجاد حس تعلق محله ای چیست؟

باید مراکز محلی داشته باشیم. در گذشته، در شهرها مراکزی مانند ارگ، مسجد، بازار و حتی قهوه خانه وجود داشته که محل تردد در شهر بوده است. هدف ما این است که مردم برای موضوعی جز کار و خرید از خانه بیرون بیایند. اینکه بتوانیم مردم را از خانه هایشان بیرون بیاوریم، بسیاری از مسائل حل می گردد و می توان همان نظریه پنجره شکسته را پیاده کرد. یکی از ایده های این نظریه این است که پلیس پیاده در شهر قدم بزند یا مردم در شهرها حضور داشته باشند. اما الان شهر در تصرف خودروهاست. شهر خودرومحور شده در حالی که شهر باید به مردم بازگردد و مردم در شهر حضور داشته باشند.

بعضی از کارشناسان شهری معتقدند که شورایاری ها در دوره گذشته کارایی و عملکرد قابل دفاعی نداشته اند دلیل این موضوع چیست؟

شورایاری نوعی امکان است. وقتی در امکانی حضور نداریم عملکرد هم منفی می گردد. مثلاً حضور بانوان خود امکانی است که سال جاری 25 درصد ثبت نام نمایندگان از 12 هزار و 300 نفر ثبت نام نماینده خانم هستند. وقتی فرصت هست و مابقی استفاده نمی نمایند این فرصت در اختیار بخش خاصی قرار می گیرد. بنابراین عدم تنوع و فقدان تنوع کافی شورایاران باعث شده تا شورایاری به آنچه مد نظر بوده نرسد. البته امیدواریم این موضوع در دوره جدید حل گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1884

به "ما احتیاج به همسایه، خبرنگاران و هم محله ای داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ما احتیاج به همسایه، خبرنگاران و هم محله ای داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید