فراهم شدن مقدمات اعزام نیروی کار به کشورهای صنعتی

به گزارش دور زمین، یک کارشناس مالی از وزارت کار خواست تا بخشی از نیروهای جویای کار را در رشته های تحصیلی خود ساماندهی و مقدمات اعزام آن ها به کشورهای صنعتی و کشورهایی که به شدت دچار کمبود نیروی کار هستند را فراهم کند.

فراهم شدن مقدمات اعزام نیروی کار به کشورهای صنعتی

حمید نجف در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به افزایش تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی و متقاضیان کار در کشور گفت: ما باید از پتانسیل نیروهای جوان خود به نحو شایسته استفاده کنیم و برای آنها برنامه ریزی داشته باشیم. وزارت کار می تواند بخشی از کارجویان را در رشته های تحصیلی خودشان ساماندهی کند و با ایجاد فرصت های شغلی بازار کار را به تحرک در آورد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از کشورهای صنعتی به شدت با کمبود نیروی کار مواجهند و وزارت کار می تواند ظرفیت عظیمی را که در کشور وجود دارد به کار گیرد و مقدمات اعزام آنها را به این کشورها فراهم کند.

انطباق با استانداردهای آموزشی کشورهای متقاضی نیروی کار

این کارشناس مالی، درباره ویژگی های نیروهای کاری که در کشورهای دیگر پذیرش می شوند، گفت: طبعاً افرادی که اعزام می شوند قبل از هر چیز باید به زبان خارجی تسلط داشته باشند و مهارت سخن گفتن، آشنایی با بازار کار و انطباق با محیط کار را داشته باشند. ما ناچاریم استانداردهای آموزشی خود را به سطح استانداردهای آموزشی کشورهای دیگر برسانیم و سازمان آموزش فنی و حرفه ای در این امر تأثیرگذار است و می تواند با برگزاری دوره های آموزشی، متقاضیان را بر اساس صلاحیت های حرفه ای و استانداردهای شایستگی تربیت کند. شاید در سال های اول این کار سخت باشد ولی در نهایت به نفع ما است و باعث کاهش بیکاری، رونق اشتغال و پیشرفت در عرصه بازارهای بین المللی کار می گردد.

ارزآوری بالای اعزام نیروی کار به خارج

نجف توضیح داد: یکسری از رشته های خدماتی مثل آشپزی، آرایشگری و حتی پرستاری احتیاج به تخصص بالا ندارند و می توانیم با توجه به احتیاج خودمان و کشورهای دیگر آنها را ساماندهی کنیم و با شناسایی کشورهای هدف، فارغ التحصیلان و کارجویان را به سمت مشاغل مورد احتیاج این کشورها سوق دهیم. این کار علاوه بر ساماندهی اشتغال کارجویان، ارزآوری بالایی برای کشور دارد.

وی در سرانجام با بیان اینکه وزارت کار و وزارت امور خارجه نقش مؤثری در ساماندهی و اعزام نیروهای کار دارند، گفت: وزارت امور خارجه در تعاملاتی که با دیگر کشورها دارد و به وسیله سفارتخانه ها، می تواند از مشاغل مورد احتیاج آنها اطلاع یافته و آن را با وزارت کار در میان بگذارد تا نیروهای جویای کار ما بر اساس نوع تقاضا و استانداردهای مورد نظر این کشورها ساماندهی و اعزام شوند.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس آمارها حجم درآمد ارزی نیروی کار در بسیاری از کشورهای خارجی چند برابر فراوری ناخالص داخلی این کشورها است. اخیراً وزارت کار به دنبال اجرای سیاست اعزام نیروی کار، مذاکراتی را با چند کشور اروپایی از جمله آلمان و کرواسی شروع نموده و راه اندازی دفاتر حفظ امنیت شغلی نیروهای کار شاغل در ترکیه و کانادا را در دستور کار قرار داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1869

به "فراهم شدن مقدمات اعزام نیروی کار به کشورهای صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراهم شدن مقدمات اعزام نیروی کار به کشورهای صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید