علی مسیو روایتی از چهره ای تأثیرگذار در مشروطه

به گزارش دور زمین، مستند علی مسیو به کارگردانی مسعود میر درباره یکی از چهره های شاخص جنبش مشروطیت است.

علی مسیو روایتی از چهره ای تأثیرگذار در مشروطه

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مردم شهر در انتظار آزادی بودند و کشور در حسرت آبادی. فرمان که امضا شد دیکتاتور بچگانه گریست و هزینه اتمام دلگیری اش شد حصر و حبس. جماعت به شهر محبوس شدند و محتاج گندم و حاکمان ضیافت آهن و آه به راه انداختند و مشعوف سرکوب. دوباره مردی برخاست تا تاریخ شرمسار آیندگان نماند. وی شد رهبر مرکز غیبی و این شروع گمنامی وی بود که تا امروز به درازا کشیده است.

این خلاصه ای است از داستان یک مستند که می خواهد تا حد امکان، غبار فراموشی و بی توجهی به اصلی ترین چهره پشت پرده جنبش مشروطه را از اذهان بزداید.

مستند علی مسیو شناختنامه ای است مصور برای معرفی و غبار زدایی از شخصیتی که بی تردید جنبش مشروطه بدون درایت، حمایت و اصالت وی حتی در همان حد محدود هم به ثمر نمی شست.

علی مسیو با سازماندهی ارتشی سری از میان وطن پرستان و آزادیخواهان آذربایجان تحت عنوان مرکز غیبی، سنگ مقاومت در کوشش برای وقوع انقلاب و البته شکستن محاصره تبریز را بنا گذاشت و در این راه از مال و جان و فرزندان خود گذشت.

این مستند محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است. علی مسیو مراحل نهایی تصویربرداری را پشت سر می گذارد و به تازگی وارد مراحل مقدماتی موشن گرافی و تدوین شده است. محمد فرطوسی تهیه کننده و محمد مقدم مشاور، این پروژه هستند.

محسن اسحقی، مهدی مرادپور و مریم فرهمند هم به ترتیب مسوولیت پژوهش، تصویربرداری و هماهنگی اجرایی مستند علی مسیو را بر عهده دارند. مسعود میر روزنامه نگار و علی مسیو نخستین مستند وی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4432

به "علی مسیو روایتی از چهره ای تأثیرگذار در مشروطه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی مسیو روایتی از چهره ای تأثیرگذار در مشروطه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید