صدا های عجیبی که از اتمسفر زمین شنیده شد!

به گزارش دور زمین، بالونی که با بهره گیری از انرژی خورشیدی به ماموریت فرستاده شده، صدا های تکراری مادون صوت را در استراتوسفر زمین شناسایی و ضبط نموده که دانشمندان هنوز نمی دانند علت ایجاد این صدا ها چیست.

صدا های عجیبی که از اتمسفر زمین شنیده شد!

به گزارش خبرآنلاین، اخیرا دانشمندان صدا هایی را در اتمسفر زمین تشخیص داده اند که هنوز پیروز به شناسایی آن ها نشده اند.

محققان آزمایشگاه ملی ساندیا اخیرا بالونی تحقیقاتی که با انرژی خورشیدی حرکت می نماید و مجهز به میکروفون است را به اتمسفر زمین فرستاده اند. این بالون 50 کیلومتر از سطح زمین فاصله گرفته و وارد استراتوسفر زمین شد. استراتوسفر، منطقه ای آرام و عاری از طوفان و تلاطم و ترافیک های هوایی و تجاری است. از همین رو انتظار می رفت که میکروفون نصب شده در داخل این بالون در این لایه از جو، صدا های سیاره ما، چه صدا های طبیعی و چه صدا های ساخته شده به وسیله انسان ها را شنود کند.

اما اتفاق عجیب اینجاست که این میکروفون در جریان این مطالعه خاص، صدا های عجیبی را ضبط نموده که در هر ساعت، چند بار تکرار می شوند. منبع این صدا ها هنوز تشخیص داده نشده. این صدا ها در محدوده مادون صوت ضبط شده اند؛ یعنی در فرکانس های 20 هرتز و کمتر که پائین تر از محدوده ای است که به وسیله گوش انسان شنیده شوند. دانیل بومن، یکی از محققان آزمایشگاه ملی ساندیا دراین باره گفت: سیگنال های مادون صوت مرموزی وجود دارند که چند بار در ساعت تکرار می شوند، ولی منبع این سیگنال ها کاملا ناشناخته است.

بومن و اعضای تیمش برای جمع آوری داده های صوتی از استراتوسفر، از دستگاه هایی به نام میکروبارومتر استفاده کردند که در ابتدا برای نظارت بر آتشفشان ها مورد استفاده قرار می گرفت. این دستگاه ها قادر هستند تا صدا هایی با فرکانس پائین را تشخیص دهند. اما حالا و در این سفر هوایی، میکروبارومترها، علاوه بر صدا های طبیعی و مصنوعی که توقع می رفت، سیگنال های تکرار شونده و مرموزی از مادون صوت را نیز شناسایی کردند.

این حسگر ها به وسیله بالون هایی که بومن و همکارانش ساختند به آسمان فرستاده شدند. قطر بالون های ساخته شده بین 6 تا 7 متر است و از موادی معمولی و مقرون به صرفه قیمت ساخته شده اند و با انرژی خورشیدی کار می نمایند و می توانند تا ارتفاع حدود 21.500 متر بالاتر از سطح زمین برسند.

بومن دراین باره گفت: بالن های ما در حقیقت کیسه های بزرگ پلاستیکی هستند که درون آن ها مقداری گرد و غبار زغال وجود دارد تا رنگ آن ها را تیره کند. ما این بالون ها را با استفاده از پلاستیک نقاشی که از فروشگاه های ابزار فروشی تهیه کردیم، چسب و پودر زغال چوب می سازیم تا وقتی نور خورشید برروی این بالون های تیره رنگ می تابد، هوای داخل بالون گرم شده و در آسمان بالا برود.

بومن شرح داد که این نیروی غیرفعال خورشیدی برای به حرکت درآوردن بالون ها از سطح کره زمین به سمت استراتوسفر کافی است. بعد از جدا شدن از سطح زمین، بالون ها با استفاده از جی پی اس، ردیابی می شوند؛ این وظیفه ای است که اعضای تیم باید انجام دهند؛ چرا که بالون ها می توانند ده ها کیلومتر حرکت نموده و در مناطقی از زمین با ناوبری سختی فرود بیایند.

همانطور که در تجربیات قبلی مشاهده شده، بالون های تحقیقاتی ممکن است با اشیای دیگری اشتباه گرفته شده و حتی منجر به صدور هشدار های غیرعمد و ناخواسته شوند. علاوه بر این و برای یاری به آنالیز بیشتر صدا های عجیبی که در استراتوسفر شنیده شده، چنین بالون های خورشیدی ای می توانند برای آنالیز اسرار فضا های بالاتر از سطح زمین مورد استفاده قرار بگیرند.

این روز ها دانشمندان در حال محک زدن وسایلی مثل بالون ها هستند تا ببینند که آیا می توان آن ها را برای زیر نظر گرفتن فعالیت های لرزه ای و آتشفشانی، از جو ضخیم اتمسفر، با یک مدارگرد زهره همراه کرد یا خیر. بالون های رباتیک می توانند در اتمسفر فوقانی که سطح داغ و پرفشار جهنمی بر آن حاکم است به حرکت در آمده و جو غلیظ اتمسفر و ابر های اسید سولفوریک آن را مورد آنالیز قرار دهند.

تحقیقات این تیم، شامل تشخیص این منابع ناشناس مادون صوت است که اخیرا به وسیله بومن در صد و هشتاد و چهارمین نشست انجمن آکوستیک آمریکا که در شیکاگو برگزار گردید، ارائه شد.

منبع: space

منبع: فرارو
انتشار: 25 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1402 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5952

به "صدا های عجیبی که از اتمسفر زمین شنیده شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدا های عجیبی که از اتمسفر زمین شنیده شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید