شناسایی شواهدی نویافته از دوره تاریخی و اسلامی در تپه کوشکله سقز

به گزارش دور زمین، فصل نخست کاوش لایه نگاری تپه باستانی کوشکله شهرستان سقز استان کردستان به منظور معین دوره های فرهنگی این تپه انجام شد.

شناسایی شواهدی نویافته از دوره تاریخی و اسلامی در تپه کوشکله سقز

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،طاهر قسیمی سرپرست هیأت کاوش با اعلام این خبر گفت: در این فصل از کاوش های باستان شناسی، بقایای معماری از دو دورۀ تاریخی و قرون میانۀ اسلامی کشف شد که تعیین شدن تاریخ گذاری مطلق آن ها مستلزم آزمایشات سالیابی است.

او اضافه کرد: شواهد شناسایی شده از دوره اسلامی بیانگر ساختارهای سنگ چین و سازه های اجاق و تنور بوده و از دوره تاریخی نیز یک ساختار خشتی و یک ردیف سنگ فرش به دست آمد.

این باستان شناس اظهار کرد: بر اساس حجم انبوه ذغال ها و تیرک های چوبی سوخته در کف فضای خشتی به نظر می رسد که ساختار یاد شده در اثر آتش سوزی دچار تخریب شده باشد که شاید بتوان این حادثه را از عوامل متروک شدن تپه کوشکله در دورۀ تاریخی دانست.

قسیمی توضیح داد: یافته های به دست آمده از این کاوش شامل قطعات سفال، قطعات آهنی و مفرغی، قطعات شیشه، اشیای سنگی و بقایای جانوری است.

به گفته سرپرست هیأت کاوش ، در این راستا علاوه بر مطالعه مواد فرهنگی، مطالعات میان رشته ای چون باستان جانورشناسی، باستان گیاه شناسی، زمین ریخت شناسی، باستان شیشه شناسی، مطالعات ژئومغناطیس، سالیابی رادیوکربن و سالیابی به شیوۀ گرمالیان انجام خواهد شد.

او گفت: برنامه پژوهشی باستان شناختی تپه کوشکله، نخستین پروژه به منظور لایه نگاری در شهرستان سقز محسوب می گردد که می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار سایر پژوهشگران قرار دهد و همچنین بخشی از جدول گاهنگاری منطقه را تعیین کند.

او با بیان اینکه مجوز کاوش لایه نگاری تپه باستانی کوشکله شهرستان سقز از طرف پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است گفت: در این راستا، برای حفاظت و معرفی این آثار ارزشمند هماهنگی های لازم با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان ، به خصوص مسئولان شهرستان سقز انجام گرفته است.

این باستان شناس در سرانجام توضیح داد: با توجه به نقش مهم این پژوهش ها در روشن سازی پیشینه فرهنگی و سکونتی انسان در استان کردستان، می توان با یک برنامه ریزی درازمدت برای تداوم کاوش های باستان شناسی و ایجاد سایت موزه، در جذب گردشگران داخلی و خارجی به منطقه، تحولی چشمگیر ایجاد کرد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 16 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1865

به "شناسایی شواهدی نویافته از دوره تاریخی و اسلامی در تپه کوشکله سقز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی شواهدی نویافته از دوره تاریخی و اسلامی در تپه کوشکله سقز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید