سهم 30 درصدی بخش معدن از تسهیلات بانکی

به گزارش دور زمین، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تامین منابع مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید در 10 ماهه امسال حدود هشت هزار و 200 میلیارد تومان اوراق توسط واحدهای صنعتی و معدنی منتشر شده که نزدیک به 3.5 برابر آمار کل سال 98 است.

سهم 30 درصدی بخش معدن از تسهیلات بانکی

نعمت اله شهبازی اضافه کرد: با توجه به نیاز اقتصادی بخش صنعت و معدن برای تامین سرمایه در گردش و سرمایه ثابت، بازسازی و نوسازی و تکمیل طرح های نیمه تمام، سال جاری باید دست کم 670 هزار میلیارد تومان برای تحقق برنامه های جهش تولید پرداخت می شد.

وی بیان داشت: مطابق آمارهای بانک مرکزی، در 9 ماهه سال جاری 362 هزار میلیارد تومان از این مبلغ پرداخت شده است که 74.7 درصد آن برای سرمایه در گردش و 25.3 درصد آن برای تامین سرمایه ثابت پرداخت شده است.

شهبازی یادآور شد: با توجه به پرداخت نزدیک به یک میلیون و 200 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی در مدت یاد شده مطابق با آمارهای بانک مرکزی، سهم بخش صنعت و معدن از این تسهیلات 30.1 درصد بوده است.

وی گفت: این در حالی است که با توجه به افزایش چشمگیر نیاز بخش صنعت و معدن به نقدینگی در سال جاری، تسهیلات پرداختی به هیچ عنوان پاسخ گوی نیازها نیست.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تامین منابع اقتصادی وزارت صنعت گفت: در حالی که روزانه بیش از دو هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود، اما در عین حال با کمبود نقدینگی در بخش تولید و سرمایه گذاری روبرو هستیم.

وی ادامه داد: برای تامین نقدینگی مورد نیاز باید از دو راه چاره همکاری بیشتر شبکه بانکی و اختصاص درصد بیشتری از تسهیلات به بخش تولید و تسهیل و ترویج استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه اقدام کرد.

شهبازی گفت: امروز بخش تولید کشور به شدت وابسته به بازار پول است و ضرورت دارد برنامه هایی برای کاهش این وابستگی و استفاده از روش های دیگر تامین اقتصادی همانند تجربه های پیروز کشورهای پیشرفته استفاده شود.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال، پارسال حدود 100 هزار میلیارد تومان اوراق برای تامین اقتصادی در سطح کشور منتشر شده که فقط دو هزار و 450 میلیارد تومان (نزدیک به 2.5 درصد) صرف تامین اقتصادی واحدهای صنعتی و معدنی شده و با توجه به سهم بخش صنعت و معدن در تولید ناخالص ملی، بسیار ناچیز است.

به گفته این مقام مسوول، در 10 ماهه سال جاری حدود هشت هزار و 200 میلیارد تومان اوراق توسط واحدهای صنعتی و معدنی منتشر شده که نزدیک به 3.5 برابر آمار کل سال 98 است.

پرداخت تسهیلات تبصره 18

وی ادامه داد: یکی دیگر از منابع تامین اقتصادی از اسفندماه 97 و سال جاری، بند الف تبصره 18 قانون برنامه و بودجه است که از این محل، در مجموع بیش از 11 هزار میلیارد تومان از طریق سپرده گذاری صندوق توسعه ملی و تلفیق با منابع داخلی بانک های عامل طرف قرارداد با وزارت صنعت، ایجاد شده است.

شهبازی اضافه کرد: تا به امروز نزدیک به یک هزار و 400 واحد (پروژه) حدود هشت هزار و 300 میلیارد تومان از منابع مذکور را در قالب تسهیلات از بانک های صنعت و معدن، آینده، ملی، سپه، تجارت، پست بانک، توسعه تعاون و کارآفرین دریافت کرده اند.

به گزارش ایرنا، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تا به امروز 375 واحد صنعتی و معدنی آمادگی خود را برای تامین اقتصادی از راه حضور در بازار سرمایه یا انتشار اوراق اعلام کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4169

به "سهم 30 درصدی بخش معدن از تسهیلات بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 30 درصدی بخش معدن از تسهیلات بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید