ستاد واکنش سریع حریق، در استان ها فعال می گردد

به گزارش دور زمین، تهران - خبرنگاران - با ابلاغ معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، ستاد واکنش سریع حریق عرصه های طبیعی در ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها فعال می گردد.

ستاد واکنش سریع حریق، در استان ها فعال می گردد

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی با اعلام این خبر گفت: ستاد واکنش سریع حریق در سال 1394 تشکیل شد که هر سال با شروع فصل گرما و افزایش حریق در عرصه های طبیعی، این ستاد در استان ها آماده و فعال می گردد.

وی اضافه کرد: سال جاری با توجه به بارندگی ها و تشکیل توده گیاهی مناسب در عرصه ها، ریسک وقوع حریق بیشتر از سال های قبل خواهد بود اما با توجه به اینکه روند افزایش دما در بسیاری از مناطق کشور با تاخیر انجام می گردد، پیش بینی می کنیم که فصل وقوع حریق ها دیرتر از سال های گذشته شروع گردد، با این حال تعداد و ابعاد حریق ها می توانند خطرناک تر باشند.

به گفته ظهرابی، نخستین ابلاغیه برای فعال سازی ستاد واکنش سریع در اسفندماه به استان ها ابلاغ شد و اکنون مسئولان استان ها در حال فعال سازی و آماده سازی این ستاد هستند.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: فعالیت های این ستاد شامل اقدامات پیشگیرانه قبل از حریق، اقدامات هنگام وقوع حریق و اقدامات پس از اطفاء حریق است که بر اساس چارتی که معین شده است، مدیرکل حفاظت محیط زیست هر استان مسئول ستاد و فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان نیز مسئول اجرایی این ستاد است.

ظهرابی درباره امکانات و تجهیزات در اختیار این ستاد برای اطفاء حریق نیز گفت: طی هماهنگی هایی که با وزارتخانه های کشور، دفاع و جهاد کشاورزی و همچنین سازمان هواشناسی انجام شد، 16 پایگاه در سراسر کشور مجهز به بالگرد و تجهیزات زمینی اطفاء حریق فعال است که در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم انجام خواهد گرفت.

این مقام مسئول اعلام کرد: علاوه بر این، طی تفاهم نامه ای با وزارت دفاع، تجهیز پنج فروند هواپیما به مخزن آب و تجهیزات اطفاء حریق در دستور کار قرار گرفته است که در حال پیگیری برای تحقق آن هستیم.

وی اضافه کرد: علاوه بر پایگاه ها و تجهیزاتی مانند بالگرد، تجهیزات انفرادی نیروهای اجرایی شامل کوله پشتی اطفاء حریق طی تفاهم نامه ای با وزارت دفاع در تعداد کافی تأمین شده و در اختیار استان ها قرار گرفته است.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه طبق پیش بینی ها، فصل حریق عرصه های طبیعی در استان های زاگرس نشین پیش از سایر نقاط کشور شروع می گردد؛ گفت: از تمامی هموطنان درخواست می کنیم هنگام حضور در عرصه های طبیعی نکات ایمنی جهت جلوگیری از حریق این عرصه ها را رعایت نمایند و در صورت مشاهده حریق در عرصه های طبیعی، سریعا به نزدیکترین واحد محیط بانی یا شماره تلفنی که ستاد واکنش سریع استان مورد نظر اعلام نموده است، اطلاع دهند.

علمی 9014**1485

منبع: ایرنا
انتشار: 24 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1784

به "ستاد واکنش سریع حریق، در استان ها فعال می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاد واکنش سریع حریق، در استان ها فعال می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید