سال 99 چقدر مالیات خواهید داد؟ ، افزایش 18 درصدی مالیات کارکنان نسبت به سال 98

به گزارش دور زمین، دولت با مالیات پلکانی تا 35 درصد در مجموع بیش از 15 هزار میلیارد تومان از کارکنان بخش خصوصی و دولتی مالیات دریافت می نماید که نسبت به سال جاری 18 درصد افزایش دارد.

سال 99 چقدر مالیات خواهید داد؟ ، افزایش 18 درصدی مالیات کارکنان نسبت به سال 98

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مالیات بر درآمد حقوق، یکی دیگر از انواع مالیات مستقیم است و درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران بر حسب مدت یا کار اجرا شده به طور نقد یا غیر نقد بدست می آورد، مشمول مالیات بر درآمد حقوق می گردد.

درآمد مشمول مالیات حقوق عبارت از حقوق (مقرری یا مزد، یا حقوق اصلی) و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر یا غیر مستمر قبل از وضع کسور و پس از کسر معافیت های مقرر در این قانون است.

بر اساس ماده 84، میزان معافیت مالیات بر درآمد سالانه، مشمول مالیات حقوق از یک یا چند منبع هر ساله در قانون بودجه سنواتی معین می گردد.

  • نرخ مالیات بر درآمد حقوق

نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی مازاد بر مبلغ معافیت سالانه تا هفت برابر آن (معافیت سالانه) مشمول مالیات سالانه 10 درصد و نسبت به مازاد آن 20 درصد می گردد.

  • تکلیف پرداخت نمایندگان حقوق

پرداخت نمایندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلفند، مالیات را طبق مقررات ماده (85) این قانون محاسبه و کسر نمایند و تا خاتمه ماه بعد ضمن تسلیم، فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت نمایندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت ارائه نمایند و در ماه های بعد فقط تغییرات را صورت دهند.

البته سازمان امور مالیاتی به منظور تسهیل در دریافت اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق و جلب رضایت مؤدیان مالیاتی و کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان، اقدام به طراحی و پیاده سازی سیستم مکانیزه مالیات بر درآمد حقوق نموده است.

در این سیستم اطلاعات پرداخت نمایندگان و دریافت نمایندگان حقوق و میزان حقوق و مزایای پرداختی و مالیات مترتب بر آن به شکل فایل الکترونیکی از مودی دریافت و در پایگاه اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی ذخیره می گردد؛ به همین منظور مؤدی می تواند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی سازمان به نشانی www.tax.gov.ir اطلاعات را وارد و ارسال کند یا به صورت فایل الکترونیکی در قالب لوح فشرده تحویل واحد مالیاتی دهد.

  • استرداد اضافه پرداختی بابت مالیات بر درآمد حقوق

گفتنی است؛ اضافه پرداختی بابت مالیات بر درآمد حقوق طبق مقررات مسترد خواهد شد. مشروط به اینکه بعد از انقضای تیر سال بعد تا آخر آن سال با درخواست کتبی حقوق بگیر از اداره امور مالیاتی محل سکونت مورد مطالبه قرار گیرد.

در این میان اداره امور مالیاتی مذکور موظف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ تسلیم درخواست، رسیدگی های لازم را معمول و در صورت احراز اضافه پرداختی و نداشتن بدهی قطعی دیگر در آن اداره امور مالیاتی نسبت به استرداد اضافه پرداختی و از محل وصولی های جاری اقدام کند. در صورتی که درخواست نماینده بدهی قطعی مالیاتی داشته باشد، اضافه پرداختی به حساب بدهی مزبور منظور و مازاد مسترد خواهد شد.

  • میزان مالیات بر حقوق و معافیت های آن امسال چقدر بود؟

در سال 1398 بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی، سقف معافیت مالیاتی حقوق بر اساس قانون مالیات های مستقیم سالانه 33 میلیون تومان اعلام شد. همچنین نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده و کارانه مازاد بر معافیت مذکور تا 1.5 برابر آن مشمول مالیات سالانه 10 درصد و نسبت به مازاد 1.5 برابر تا 2.5 برابر آن مشمول مالیات سالانه 15 درصد و نسبت به مازاد 2.5 برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه 20 درصد و نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول مالیات 25 درصد و نسبت به مازاد شش برابر 35 درصد است.

  • اوضاع حقوق و مالیات کارکنان در سال آینده

برای سال آینده در لایحه بودجه، خبری از رشد 400 هزار تومانی حقوق که امسال اعمال شد، نیست و افزایش متوسط 15 درصدی معین شده است. از سوی دیگر با مالیات پلکانی تا 35 درصد، دولت در مجموع بیش از 15 هزار میلیارد تومان از کارکنان بخش خصوصی و دولتی مالیات دریافت می نماید که نسبت به امسال 18 درصد افزایش دارد.

نکات مهم درباره حقوق و مالیات در سال آینده | افزایش 400 هزار تومانی حقوق واقعیت دارد؟

اخذ مالیات از خانه های خالی قطعی شد | سامانه تحویل سازمان امور مالیاتی می گردد

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده معین شد

هرچند لایحه بودجه هنوز به مرحله آنالیز در مجلس نرسیده اما آنچه فعلا دولت در رابطه با حقوق یا مالیاتی که قرار است از کارکنان بگیرد پیش بینی شده، نشان از این دارد که سهم مالیاتی کارکنان از مجموع درآمدهای مالیاتی افزایش یافته است.

  • درآمد 32 هزار میلیارد تومانی از مالیات بر درآمد

آنالیز شرایط مالیاتی دولت در حقوق کارکنان نشان می دهد که از مجموع 195 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی که برای سال آینده پیش بینی شده 32 هزار میلیارد آن از محل مالیات بر درآمد تامین می گردد که از این رقم حدود 15 هزار و 700 میلیارد تومان مربوط به مالیات حقوق کارکنان است.

از بیش از 15 هزار میلیارد تومانی که از حقوق کارکنان مالیات گرفته می گردد 7300 میلیارد تومان به بخش عمومی و 8400 میلیارد تومان به کارکنان بخش خصوصی اختصاص دارد که در مجموع حدود 2400 میلیارد تومان معادل 18 درصد نبست به دریافتی امسال رشد دارد.

این در حالی است که امسال از 172 هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی 25 هزار میلیارد تومان به مالیات بر درآمد اختصاص داشت که 13 هزار و 300 میلیارد آن از محل مالیات بر حقوق کارکنان بخش عمومی و خصوصی تامین شده است. از این رقم 6900 میلیارد تومان سهم کارکنان بخش عمومی و 6400 میلیارد تومان برای بخش خصوصی است.

  • نحوه دریافت مالیات بر درآمد در سال آینده

اما نحوه دریافت مالیات در سال آینده مانند امسال جاری پیش بینی شده است؛ به طوری که برای حقوق به صورت پلکانی تا 35 درصد مالیات اعمال می گردد، با این تفاوت که در امسال حقوق های کمتر از دو میلیون و 750 هزار تومان از مالیات معاف شدند و در سال آینده 250 هزار میلیارد تومان به این معافیت مالیاتی افزوده شده و تا سقف سه میلیون تومان در ماه رسیده است.

بر این اساس در سال 1399، نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده و کارانه مازاد بر معافیت سه میلیونی، تا 1.5 برابر مشمول مالیات سالانه 10 درصد، نسبت به مازاد 1.5 برابر تا 2.5 برابر آن مشمول مالیات 15 درصد و نسبت به مازاد 2.5 برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات 20 درصد می گردد.

همچنین مالیات برای نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول مالیات 25 درصد و نسبت به مازاد شش برابر 35 درصد است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2311

به "سال 99 چقدر مالیات خواهید داد؟ ، افزایش 18 درصدی مالیات کارکنان نسبت به سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال 99 چقدر مالیات خواهید داد؟ ، افزایش 18 درصدی مالیات کارکنان نسبت به سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید