دیفن باخیا پرورش دهید!

به گزارش دور زمین، دیفن باخیاها گروهی زیبا از گیاهان هستند که به وفور در خانه های ما پیدا می شوند. طرح بی نظیر برگ ها و کم توقع بودن گیاه، از عوامل محبوبیت این گیاه بی همتاست!

دیفن باخیا پرورش دهید!

گیاه برگ هایی بزرگ به رنگ های مختلف و ترکیبی سبز و سفید دارد. یک دیفن باخیای بالغ می تواند به ارتفاع 1.5 متر درآید و برگ هایی با درازای حدود 30 سانتی متر داشته باشد. البته دیفن باخیاهایی که درون خانه پرورش می یابند، به ندرت به این اندازه می رسند.

نام انگلیسی گیاه عصای بی صدا است، که این نام را به خاطر صمغ شیری رنگش، که سمی است، گرفته. در صورت تماس پوست با این صمغ، حالت سوزشی در پوست به وجود می آید و خوردن این شیره باعث اختلال موقت در تکلم می شود. پس این گیاه برای پرورش دهندگانی که فضای مناسب برای نگهداری آن دارند عالی است، اما برای افرادی که کودک و یا حیوان خانگی دارند، مناسب نمی باشد چرا که می تواند باعث آسیب دیدن آنها شود.

شرایط نگهداری

- نور

این گیاه در طول زمستان به مکانی روشن با نور زیاد نیاز دارد. و در طول فصل رشد و فصول گرم به مکانی با اندکی سایه و یا نور غیر مستقیم نیاز دارد. البته در فصل زمستان در مکانی با نور کمتر هم دوام می آورد، اما رشدش کند تر می شود.

- آبیاری

دیفن باخیا در طول فصل رشدش به آبیاری منظم نیاز دارد و از خشک شدن کامل خاک، خوشش نمی آید. یک دیفن باخیای بزرگ ممکن است 2 بار در هفته نیاز به آبیاری داشته باشد. در فصل زمستان آبیاری را کاهش دهید.

- رطوبت

در صورت مرطوب بودن محیط، گیاه رشد بهتری خواهد داشت. گیاه را در طول فصل رشد غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز دیفن باخیاتان تامین می شود.

- خاک

خاکی با زهکشی خوب و دارای خلل و فرج فراوان برای رسیدن اکسیژن به گیاه، بهترین خاک است. مطمئن شوید از خاکی با زهکشی خوب و گلدانی با سوراخ های زهکش کافی و باز استفاده می کنید تا به ریشه ها آسیبی وارد نشود. خاک گیاه هیچ وقت نباید خیس بماند، در غیر این صورت دیفن باخیاتان می پوسد.

- دما

دیفن باخیا دماهای بالا را دوست دارد و در فضایی با هوای گرم بهترین رشد را دارد. اگر گیاه در مکانی سرد قرار بگیرد و یا در معرض بادهای سرد و خشک باشد، برگ ها شروع به ریختن می کنند و دیفت باخیاتان آسیب می بیند.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد به وسیله کودهای رقیق شده ای که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

تکثیر

دیفن باخیا به وسیله روش های مختلفی تکثیر می شود:

- در بهار و هنگام تعویض گلدان گیاه، گیاهچه های تولیدی گیاه مادر را به وسیله چاقویی تیز جدا کنید و هر کدام را در گلدان جداگانه ای بکارید. مواظب باشید تا در هنگام جدا کردن گیاهچه، به سیستم ریشه ای گیاه مادر آسیبی نزنید، و از هر وسیله ای که برای این کار استفاده می کنید، ابتدا آن را با آب گرم و صابون استریل کنید.

- اگر دیفن باخیاتان پیر و بلند شده و ساقه آن تقریبا خالی از برگ شده و یا برگ های کمی دارد، قسمت بالایی ساقه را ببرید و در هورمون ریشه زایی قرار دهید و بعد در گلدانی با خاک تازه بکارید. بعد از مدتی گیاه ریشه های تازه تولید می کند.

- اندازهی خاک و یا اندازهی خزه را به وسیله پلاستیک به صورت افقی دور ساقه دیفن باخیا بپیچید. این ناحیه از ساقه بعد از مدتی ریشه می دهد و می توان آن را به عنوان گیاهی مستقل کاشت.

تعویض گلدان

گلدان گیاه را هر سال تعویض گنید. علائمی مانند ریزش برگ ها، بیرون زدن ریشه ها از خاک و یا بزرگ شدن گیاه نشانه های نیاز گیاه به تعویض گلدان هستند.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5817

به "دیفن باخیا پرورش دهید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیفن باخیا پرورش دهید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید