دره Petaloudes در یونان، دره پروانه ها

به گزارش دور زمین، دره‌ی پروانه‌ها که با عنوان دره‌ی Petaloudes نیز شناخته می‌شود، در غرب جزیره‌ی رودس (Rhodes) (یکی از جزیره‌های یونان) و 25 کیلومتر دورتر از شهر قرار گرفته است. این دره خانه هزاران پروانه‌ی زیبا از زیرگونه Jersey Tiger Moth با نام علمی Euplagia quadripunctaria rhodosensis است. این پروانه‌ها پس از پایان فصل بارانی و در اواخر ماه می ظاهر شده و با نشستن بر روی سطوح، تمامی این منطقه را چون پتویی ظریف و زیبا می‌پوشانند.

دره Petaloudes در یونان، دره پروانه ها

در طول فصل‌های بارانی سال، این پروانه‌ها که در مرحله‌ی لاروی و در پیله به سر می‌برند، در بیشه‌زارهای مدیترانه‌ای زندگی می‌کنند و از شاخ و برگ درختان تغذیه می‌کنند. در پایان فصل‌های مرطوب، این پیله‌ها به پروانه تبدیل می‌شوند. همین که فصول گرم سال از راه می‌رسد، پروانه‌ها مهاجرت می‌کنند. این پروانه‌ها در طول شب سفر می‌کنند و به دنبال رطوبت و مسیرهای آب به این دره می‌رسند. این پروانه‌ها جذب رایحه‌ی درختان شیرین-شهد این دره می‌شوند. زمانی که به مقصد می‌رسند در گروههای بزرگ روی شاخه‌های درختان، صخره‌ها و هر سطح مناسب دیگری مسکن می‌گزینند.

این پروانه‌ها تمام تابستان را در زیستگاه خنک و مرطوب این دره می‌گذرانند. سپس در آخرین هفته‌های ماه آگوست و سپتامبر، جفت‌گیری می‌کنند. بیشتر پروانه‌های ماده از این دره پرواز می‌کنند (گاهی تا 25 کیلومتر به اطراف) تا در محیطی امن و مناسب، تخم‌ریزی کنند. آنها معمولا فضاهای میان بوته‌ها و درختان را ترجیح می‌دهند و بعد از تخم‌ریزی می‌میرند. نوزادان پروانه‌ها در فصل بهار از پیله‌ی خود بیرون می‌آیند و در محیط اطراف پخش می‌شوند. این لارو‌ها در ماه ژوئن به پروانه‌های کامل تبدیل می‌شوند. گرما و رایحه‌ی دل‌انگیز درختان، آنها را به سوی دره می‌کشاند و این چرخه دوباره تکرار می‌شود.

متاسفانه بازدید از این دره برای گردشگران آزاد است و این مسئله موجب شده تا جمعیت این پروانه‌های زیبا با آسیب و خطرات جدی روبه‌رو شود. این نوع از پروانه‌ها معده ندارند؛ در واقع با ذخیره‌ی غذایی که در مراحل قبلی زندگیشان، در زمان کرم بودن، ذخیره کرده‌اند، تغذیه می‌کنند. مزاحمت‌هایی که گردشگران ایجاد می‌کنند، از جمله دست زدن یا پراندن پروانه‌ها، آنها را مجبور می‌کند تا مکررا از محل استراحت خود پرواز کنند. این فعالیت‌ها مقدار قابل توجهی از انرژی پروانه‌ها را به مصرف می‌رساند؛ انرژی که امکان جایگزین کردنش وجود ندارد. بسیاری از پروانه‌ها تمام انرژی خود را از دست می‌دهند و قبل از این که بتوانند جفت‌گیری کنند، می‌میرند.

پس اگر برای شما، رفتن به تور یونان و بازدید از جزیره رودس، با این اتفاق باشکوه طبیعی همزمان شد، در زمان بازدید از دره سعی کنید از ایجاد صدای بلند و انجام کاری که مزاحم پروانه‌ها می‌شود پرهیز کنید.

انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3684

به "دره Petaloudes در یونان، دره پروانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دره Petaloudes در یونان، دره پروانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید