خودروهای همکلاس از قیمت گذاری خارج می شوند

به گزارش دور زمین، رئیس شورای رقابت از انجام آنالیز ها برای خروج خودروهای رقیب و همکلاس از دستورالعمل قیمت گذاری این شورا اطلاع داد.

خودروهای همکلاس از قیمت گذاری خارج می شوند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، رضا شیوا، درباره خودروهای جدیدی که مشمول قیمت گذاری خواهند شد، گفت: با توجه به انحصاری بودن بازار خودرو، شورای رقابت بر اساس قانون، موظف به ورود و مشخص دستورالعمل قیمت گذاری است و در خصوص خودروهایی که جدید شناسایی شوند به عنوان مثال با پلتفرم متفاوت باشند، قیمت گذاری انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: قیمت گذاری خودروهای جدید بر اساس روش کلینیک انجام می گردد که طی آن 10 تا 12 خبره مستقل قیمت گذاری خودرو گزینش شده و در رابطه با قیمت، نظر خود را اعلام می نمایند و در نهایت قیمت ها آنالیز و مورد تایید شورا قرار خواهد گرفت.

رئیس شورای رقابت همچنین به آنالیز های شورای رقابت برای خروج بعضی خودروها اشاره نمود و شرح داد: چند واحد فراوریی عظیم خودرو از جمله کرمان موتور، گروه بهمن و مدیران خودرو در کشور وجود دارند که خودروهای گران قیمت و سطح بالا با سایز عظیم فراوری می نمایند و اغلب خودروهای آنها در سطح متوسط یا رو به پایین نیست.

شیوا ادامه داد: گروه های خودروسازی سایپا و ایران خودرو نیز از مدتی پیش خودورهایی در سطح بالاتر فراوری می نمایند؛ بنابراین اگر در بین فراوریات شرکت های خودروسازی خودروهای با یک کلاس و سطح وجود داشته که بتوانند با هم رقابت نمایند آنگاه از چارچوب قیمت گذاری خارج خواهیم کرد که چند مورد مد نظر قرار دارند.

رئیس شورای رقابت این را هم گفت که هر زمان تشخیص دهیم هر خودرویی که در بازار رقیب داشته باشند و از انحصار خارج شده باشد، به طور حتم شورا آن را از دستورالعمل قیمت گذاری خارج می نماید و نه تنها در خصوص خودرو، بلکه برای هر کالایی که انحصار آن شکسته شده باشد و رقابت ایجاد گردد، اینگونه اقدام می کنیم، چراکه فراوری در فضای رقابتی است که موجب افزایش انگیزه و کیفیت و در نهایت رضایت مشتری می گردد.

لازم به ذکر است؛ شورای رقابت در ابتدای امسال به قیمت گذاری خودرو برگشت. این در حالی است که حدود دو سال پیش در نتیجه مصوبه هیات هماهنگی سران سه قوه، به نوعی شورای رقابت از مسئولیت قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شد؛ آن هم در شرایطی که مسئولان در شورا معتقد بودند برداشت نادرست وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت از مصوبه سران سه قوا موجب کنار رفتن شورا از قیمت گذاری و انتقال به وزارت صمت شده است.

ولی در نهایت بعد از رایزنی های اجرا شده و به استناد قانون که تاکید دارد باید شورای رقابت به بازار انحصاری ورود کند و قیمت گذاری را بر عهده بگیرد، این شورا بار دیگر در ابتدای امسال به قیمت گذاری خودرو برگشت ولی این بار با توجه به ممنوعیت واردات خودرو تعداد بیشتری از خودروها مشمول انحصار و در نهایت قیمت گذاری شدند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3533

به "خودروهای همکلاس از قیمت گذاری خارج می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروهای همکلاس از قیمت گذاری خارج می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید