خطا در تشخیص کانون زلزله هرمزگان؛ کانون زلزله لافت نبود

به گزارش دور زمین، تهران (پانا) - استاد پژوهشگاه زلزله شناسی با بیان اینکه کانون زلزله 6.4 ریشتری عصر امروز در 45 کیلومتری شمال بندرعباس بوده است، تاکید نمود که کانون زلزله منطقه لافت در جزیره قشم نبوده است.

خطا در تشخیص کانون زلزله هرمزگان؛ کانون زلزله لافت نبود

مهدی زارع، استاد زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با اشاره به زلزله عصر امروز در 45 کیلومتری شمال بندرعباس اظهار کرد: زلزله ای که رخ داد، 6 ریشتر و دیگری 6.4 ریشتر بود که به اشتباه زلزله اول بزرگ تر اعلام شد. بعلاوه کانون زلزله جزیره قشم و در منطقه لافت اعلام شد که این اشتباه در نیم ساعت اول ادامه دار بوده است.

این استاد زلزله شناسی اضافه نمود: همین اشتباه موجب این شد که حواس مسئولان امدادی به سمت قشم برود. در صورتی که زلزله در 45 کیلومتری شمال بندرعباس بوده است. بعلاوه بر عمق 18 کیلومتری تاکید شد در صورتی که در دقایق اولیه کسی نمی تواند عمق رخداد را به دقت مدعی گردد زیرا مدیران بحران به سمت این نظریه رفتند که چون عمق زلزله زیاد بوده است، نشان دهنده خسارت کم است در حالی که اولین مدل سازی نشان می دهد عمق زلزله 10 کیلومتری بوده است.

وی در گفت وگو با رادیو ایران گفت: بر اساس آنچه مقدار شتاب زلزله در لحظات اول ثبت شده است به طور قطعی می توانیم بگوییم بندر لافت در قشم کانون زلزله نبوده است و محاسبه اشتباه در کانون زلزله برای دقایق اول انجام شده که گمراه کننده است. هنوز هم از این ایرادها وجود دارد و ممکن است در محاسبه اتفاق بیفتد منتهی بهتر است که اصلاح گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5124

به "خطا در تشخیص کانون زلزله هرمزگان؛ کانون زلزله لافت نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطا در تشخیص کانون زلزله هرمزگان؛ کانون زلزله لافت نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید