حیوانات محیط اطراف را چه شکلی می بینند؟

به گزارش دور زمین، تصاویری جذاب تفاوت آنچه شما از محیط خانه می بینید را با آنچه حیوان خانگی محبوبتان می بیند نشان می دهد. فرقی نمی کند گربه، ماهی یا حتی رتیل داشته باشید.

حیوانات محیط اطراف را چه شکلی می بینند؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، این عکس ها توسط شرکت هوم ادوایزر(HomeAdvisor) منتشر شده است و محیط را نه تنها در رنگ های مختلف بلکه از دید چشم های مختلف نشان می دهد. فهمیدن آنکه حیوانات خانگی دنیا را چگونه می بینند به صاحبانشان یاری می نماید تا مناسب ترین اسباب بازی، جای خواب و ظرف غذا را برای آن ها انتخاب نمایند و از رنگ هایی استفاده نمایند که نظر دوست کوچک شان را جلب کند.

شرکت هوم ادوایزر می گوید: شما حیوان خانگی خود را دوست دارید و امیدوارم خانه تان را نیز دوست داشته باشید، اما موضوع جالب توجه این است که این دوستان پشمالو خانه شما را شکل دیگری می بینند. این موضوع ربطی به سلیقه آن ها ندارد بلکه مربوط به ساختار چشم هایشان می شود. برای مثال این موضوع که سگ ها محیط را سیاه و سفید می بینند درست نیست. آن ها تعداد رنگ کمتری نسبت به انسان ها مشاهده می نمایند زیرا چشم آن ها در مقایسه با انسانها که سه نوع دارند و می توانند نورهای قرمز، آبی و سبز را ببینند، فقط دو نوع سلول مخروطی دارد. همه این ها یعنی حیوانات خانگی شما محیط را متفاوت می بینند و با تکیه بر حس بویایی و حافظه شان مکان وسایلی که می خواهند پیدا می نمایند. بهتر است از جابجایی دائمی وسایل خانه پرهیز کنید زیرا این کار باعث سرگردانی آن ها می شود یا اگر قصد این کار را دارید هر بار یک وسیله را جابه جا کنید.

دنیا از نگاه سگ ها

به دلیل داشتن دو نوع سلول مخروطی که رنگ های سبز و زرد را شامل می شود سگ ها فقط ترکیبی از این دو رنگ را می بینند. آن ها همچنین تنها 20 تا 40 درصد از قدرت تشخیص اشکال و جزئیات ما را دارند و به شدت روی حس بویایی خود تکیه می نمایند. با این حال آنها با داشتن وسعت دید بیشتر می توانند فضای بیشتری از محیط را نسبت به ما در دید خود داشته باشند.

دنیا از نگاه گربه ها

گربه ها نیز مانند سگ ها گروه محدودی از رنگ ها را مشاهده می نمایند. بیشتر رنگ هایی مانند زرد، آبی، سبز و کمی قرمز و اگر اشیائی مانند اسباب بازی، جای خواب و کوسن ها در این محدوده رنگی قرار داشته باشند می تواند به آن ها یاری کند. گربه ها نیز مانند سگ ها وسعت دید بیشتری از ما دارند البته نه خیلی بیشتر. وسعت دید گربه ها 200 درجه و انسان 180 درجه است. گربه ها همچنین دارای دید در شب بسیار عالی هستند. آن ها سلول های استوانه ای دارند که به کمترین میزان نور نیز حساس است.

دنیا از نگاه ماهی قرمز

شاید حافظه خوبی نداشته باشند اما قدرت دید آن ها طیف الکترومغناطیسی گسترده تری در اختیارشان می گذارد. علاوه بر تعداد رنگ های بیشتری که ماهی قرمز می تواند ببیند توانایی مشاهده نور ماوراء بنفش به آن ها یاری می نماید تا درون آب را نیز ببینند. آن ها با داشتن چشم های با قرنیه های گرد می توانند دیدی 360 درجه داشته باشند و این قرنیه ها چگالی یکسانی به آب برای عملکرد بهتر دارد.

دنیا از نگاه پرندگان

طوطی ها علاوه بر آبی، سبز و قرمز، اشعه ماورا بنفش را نیز می توانند ببینند. آن ها می توانند به سرعت روی اجسام متمرکز شوند و وسعت دید 300 درجه داشته باشند. علاوه بر این قابلیت عملکرد مجزا چشم به آن ها یاری می نماید تا یک چشم را روی جسمی متمرکز نمایند در حالی که چشم دیگر به اطراف می شود. علاوه بر همه این ها پرندگان توانایی منقبض کردن مردمک خود به صورت خودآگاه را نیز دارند.

دنیا از نگاه مارها

مارها دید ضعیفی دارند بعضی از آن ها دارای دید مادون قرمز هستند که با استفاده از غشای میان چشم و سوراخ های بینی تصویری شبیه به دوربین های حرارتی ایجاد می نمایند. مارها همچنین بدون پلک هستند و یک غشای محافظتی دارند که همراه با پوست اندازی می افتد.

دنیا از نگاه آفتاب پرست ها

این حیوانات که بیشتر برای تغییر رنگ شان شناخته شده اند چشم هایی با سلول های تماما مخروطی دارند. این بدان معناست که آن ها می توانند رنگ های زیادی را مشاهده نمایند از جمله آن هایی که در طیف ماورا بنفش هستند، مانند ماهی قرمز و طوطی ها اما در عین حال، با کنتراست کم. چشم آنها نیز قادر به کار مجزاست و می توانند به گونه ای حرکت نمایند که دیدی 360 درجه به آفتاب پرست بدهند.

دید رتیل ها

اگرچه این موجودات هشت چشم دارند، اما دید ضعیفی دارند. رتیل ها برای تشخیص محیط به پاهای مودار خود متکی هستند. با این حال متخصصان به تازگی دریافته اند که چشمان این موجودات نوعی پروتئین تشخیص دهنده رنگ به نام اپسین دارد که در یافتن جفت به آن ها یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4109

به "حیوانات محیط اطراف را چه شکلی می بینند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوانات محیط اطراف را چه شکلی می بینند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید