تپه باستانی پیرانشهر را شخم زدند ، میراث فرهنگی تپه ثبت ملی شده را برای کشاورزی اجاره داد

به گزارش دور زمین، خبرنگاران: تپه تاریخی و ثبت ملی شده موت آباد شهرستان پیرانشهر با اصرار رییس اداره میراث فرهنگی این شهرستان به دو کشاورز اجاره داده شد و حدود دو ماه قبل بطور کامل با خاک یکسان شد تا تبدیل به زمین کشاورزی گردد.

تپه باستانی پیرانشهر را شخم زدند ، میراث فرهنگی تپه ثبت ملی شده را برای کشاورزی اجاره داد

فعالان میراث فرهنگی پیرانشهر به خبرنگاران خبر داده اند که اجاره کنندگان این تپه باستانی بطور کامل تپه را شخم زده و سفال های شاخص لعابدار و دارای طراحی صفوی و خشت های مربعی که احتمال می رود متعلق به دوره صفوی باشد به همراه آثار و نهشته های فرهنگی از دل خاک خارج شده است.

براساس گزارش ارسال شده به خبرنگاران، مسئولین اداره کل میراث فرهنگی شهرستان پیرانشهر هیچ اطلاعاتی درباره نحوه تملک این تپه تاریخی به وسیله وزارت میراث فرهنگی در سال های گذشته به این فعالان نداده اند و حتی از در اختیار گذاشتن مدت زمان و اجاره بهای تپه تاریخی واگذار شده خودداری نموده اند.

براساس این گزارش قرار بود در سال های گذشته بودجه حفاری این تپه تاریخی تامین گردد که این اقدام صورت نگرفته و اکنون نیز با کار کشاورزی بر این تپه ثبت ملی شده کشور و شخم زدن کامل عرصه آن ارزش های تاریخی این تپه از بین رفته است.

فعالان میراث فرهنگی پیرانشهر حدود سه هفته است که پیگیر موضوع تخریب تپه باستانی موت آباد پیرانشهر هستند اما هربار با در بسته روبرو شده اند. براساس گزارش های غیر رسمی مبلغ اجاره بها برای تغییر کاربری عرصه 13 هزار متر مربعی تپه تاریخی موت آباد 200 میلیون تومان و آن هم برای مدت دو سال معین شده است. این در حالی است که براساس یافته های خبرنگاران قیمت اجاره بهای یک هکتار زمین کشاورزی دیم در پیرانشهر و حتی زمین های آبی حدود 80 میلیون تومان است.

لازم به ذکر است بر فراز تپه تاریخی و ثبت ملی شده موت آباد پیرانشهر، یک قلعه وجود داشته که در دوره صفویه بازسازی شده است اما در دوره های بعدی به علت تبدیل آن به پایگاه نظامی در 40 سال قبل و پس از متروکه شدن این قلعه به وسیله حفاران غیرمجاز به شدت آسیب دیده است.

براساس گزارش ارسالی، رییس اداره میراث فرهنگی پیرانشهر با چندین مراجعه به اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی و مکاتبات متعدد توانسته است اجازه واگذاری یک محوطه تاریخی و احتمالا باستانی را از مدیرکل این استان دریافت و بدین ترتیب مسیر شخم زدن این تپه ثبت ملی شده را هموار کند.

آثار خارج شده از عرصه یک هکتار و 3 هزار متری تپه تاریخی موت آباد پیرانشهر شامل خشت های مربعی شکل، سنگ بنا، سنگ زیربنای قلعه، تکه های سفال شاخص و لعابدار هستند.

لازم به ذکر است سال 1966 میلادی یک تیم تحقیقاتی مامور آنالیز تپه تاریخی موت آباد پیرانشهر شدند و براساس گزارش آن ها قدمت گذاری این تپه به 2500 پیش از میلاد یعنی بیش از 4500 سال قبل می رسد. اگرچه هنوز کاوش خهای باستان شناسی در این محوطه تاریخی انجام نشده است، ولی به نظر می رسد براساس گزارش اولیه آنالیز باستان شناختی این تپه قدمتی باستانی دارد و از لایه های مختلف تاریخی تشکیل شده است.

سند کامل این تپه باستانی به نام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خورده است و به شماره 611 در سال 1381 در لیست آثار ملی کشور ثبت شده است. با این حال مسئولین اداره میراث فرهنگی پیرانشهر به همین راحتی یک تپه تاریخی را که سند آن به نام وزارت میراثفرهنگی ثبت شده بود و می توانست مورد کاوش باستان شناسی قرار بگیرد به دو کشاورز اجاره داده و از آن عجیب تر اجازه شخم زدن کامل این تپه باستانی را نیز صادر نموده اند. هر دو این اقدام کاملا غیرقانونی بوده و فعالان میراث فرهنگی شهرستان پیرانشهر از سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی توقع دارند به این موضوع ورود و به چرایی واگذاری یک تپه باستانی و تخریب آن به بهانه کشاورزی را از مدیران میراث فرهنگی پیرانشهر و استان آذربایجان غربی دست یابند.

منبع: صدای میراث
انتشار: 11 دی 1402 بروزرسانی: 11 دی 1402 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 6013

به "تپه باستانی پیرانشهر را شخم زدند ، میراث فرهنگی تپه ثبت ملی شده را برای کشاورزی اجاره داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه باستانی پیرانشهر را شخم زدند ، میراث فرهنگی تپه ثبت ملی شده را برای کشاورزی اجاره داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید