سفر به آمریکا: بزرگترین سرقت های تاریخ آمریکا چگونه به وقوع پیوسته است؟

به گزارش دور زمین، در این مطلب شما را با ده مورد از عظیم ترین و معروف ترین سرقت های تاریخ آمریکا آشنا خواهیم کرد. نکته جالب توجه اینجا است که چهار فقره از این سرقت ها در نیویورک و سه مورد نیز در سال 1997 اتفاق افتادند. همچنین دو مورد از عظیم ترین دزدی های فهرست ما، در فاصله زمانی چند ماه و در سال 1972 به وقوع پیوستند.

سفر به آمریکا: بزرگترین سرقت های تاریخ آمریکا چگونه به وقوع پیوسته است؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور آمریکا پاییز هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

10. بانک ولز فارگو، شهر وست هارتفورد، ایالت کنتیکت، سال 1983

دزدی از بانک ولز فارگو توسط یک گروه چریکی انجام شد که بعدها به عقاب سفید معروف شد. نام این گروه چریکی، لوس ماکتروس (به معنی گلدان) بود که در پی استقلال و جدایی پورتوریکو از آمریکا بودند. این گروه در آن موقع مبلغ 7 میلیون دلار از بانک ولز فارگو واقع در شهر وست هارتفورد ایالت کنه تیکت سرقت کردند که با ارز امروز، 16.9 میلیون دلار ارزش داشت.

گروه چریکی لوس ماکتروس پس از دزدی بیان کردند که بخشی از این پول به مردم پورتوریکو برای تهیه غذا، پوشاک، خانه، تحصیل و اسباب بازی بچه ها اهدا شده است. کسانی که مسئول رسیدگی و پیگیری این پرونده بودند ادعا کردند که گروه مذکور پول را برای خود برداشته اند. هنگامی که پلیس FBI تحقیقات خود را در بوستون و پورتوریکو انجام می داد، توانست دزدان را به همراه 80 هزار دلار دستگیر کند. گفته می شود این 80 هزار دلار نیز از همان پول به سرقت رفته باقی مانده است. یک میلیون دلار از آن پول، بین اعضای باند تقسیم شده بود. دو میلیون دلار به کوبا فرستاده شده بود و چهار میلیون دلار نیز در یک مرکز اقتصادی و اعتباری، درون جعبه امانات نگهداری می شد. یکی از سرنموده های این گروه، به نام ژوان سگارا پالمر به 65 سال زندان محکوم شد. حکم او در سال 1999 توسط رئیس جمهور وقت، بیل کلینتون مورد تخفیف نهاده شد. فیلبرتو اوجدا ریوس، از دیگر عوامل این دزدی بود که علیرغم عدم حضورش در دادگاه، به 55 سال زندان محکوم شد. گفته می شود که اوجدا به طور غیرقانونی شهر را ترک نموده بود زیرا فکر می کرد در دادگاه، حکم عادلانه ای برای او صادر نخواهد شد. وی به قید ضمانت آزاد بود که از فرصت استفاده نموده و فرار کرد. طبق شواهد، ویکتور مانوئل گرنا که در این دزدی دست داشت، هنوز هم آزاد است و در فهرست 10 فراری تحت تعقیب پلیس FBI آمریکا واقع شده است.

9. فرودگاه بین المللی JFK، نیویورک، سال 1978

این دزدی که به سرقت لوفت هانزا نیز معروف است در 11 دسامبر سال 1978 در فرودگاه بین المللی جان اف کندی (JFK) نیویورک رخ داد. طی این سرقت، مبلغ 5.9 میلیون دلار دزدیده شد که امروز، معادل 21.6 میلیون دلار ارزش دارد. 5 میلیون دلار از این مبلغ، نقد بود و میزان 875 هزار دلار آن را جواهرات تشکیل می دادند. این سرقت، در زمان خود عظیم ترین دزدی پول نقد تاریخ آمریکا محسوب می شد. این دزدی، الهام بخش ساخت سه فیلم با عناوین دزدی 10 میلیون دلاری (10 Million Dollar Getaway)، سرقت عظیم (Big Heist) و رفقای خوب (Good fellas) شد. گفته می شد، تبهکار آمریکایی یعنی جیمی بروک، مغز متفکر این دزدی بود که هرگز به طور رسمی متهم شناخته نشد. همچنین از این دزدی با عنوان طولانی ترین سرقت تاریخ آمریکا نیز یاد می نمایند، چرا که آخرین مظنونین این حادثه در سال 2015 بازداشت شدند.

8. شرکت منهتن، نیویورک، سال 1935

طی سرقت از شرکت منهتن آمریکا در ژانویه 1935، مبلغ 1.5 میلیون دلار از این مرکز دزدیده شد که ارزش کنون اش به 25.6 میلیون دلار می رسد. این دزدی به سرقت 590 هزار دلاری رئیس پلیس FBI آن موقع، یعنی جی ادگار هوور نسبت داده شد که خود این دزدی نیز با سرقتی دیگر از یک بانک بین المللی در جنوب فرانسه در ارتباط بود. پنج نفر از اعضای این سرقت در جولای 1936 و چهار نفر دیگر نیز بین همان سال تا دسامبر 1939 دستگیر شدند. پرونده ی دزدی از شرکت منهتن با دستگیری جان فیلیپ اسپانوس به اتمام رسید؛ او پس از سرقت، به مدت چهار سال فراری بود که نهایتاً در یونان بازداشت شد.

7. شرکت لومیس فارگو، شهر شارلوت، ایالت کارولینای شاقتصادی، سال 1997

شرکت لومیس فارگو در شهر شارلوت ایالت کارولینای شاقتصادی در 4 اکتبر سال 1997 مورد هدف سرقتی عظیم واقع شد. این دزدی توسط نگهبان خزانه شرکت، یعنی دیوید گانت و همسرش کِلی کمپل که در آن موقع کارمند شرکت بود، به وقوع پیوست. علاوه بر گانت و کمپل، هشت نفر دیگر از جمله دوست دوران دبیرستان کمپل، استیو چمبرز و همسرش میشل نیز، در این سرقت آنان را همراهی کردند. چمبرز در تابستان همان سال، نقشه ای برای دزدیدن 17.3 میلیون دلار با ارزش کنونی 25.9 میلیون نزد کمپل رفت. سپس کمپل نیز همسرش را از ایده این دزدی مطلع کرد. نقشه آن ها از این قرار بود که گانت عمل دزدی را به تنهایی انجام دهد و سپس به مکزیکو سیتی فرار کند و تا زمانی که شرایط برای بازگشت دوباره به آمریکا فراهم شود، به کشورش باز شود. قرار بود کل پول دزدیده شده همراه کمپل بماند تا با هم دستان خود تقسیم نمایند. گانت نیز امیدوار بود هنگام برگشت با پول هنگفتی که خودش و همسرش کمپل به دست آورده اند، تا آخر عمر به راحتی زندگی نمایند. صبح روز بعد از سرقت، زمانی که کارکنان شرکت نتوانستند گاوصندوق را باز نمایند، مسئولین را با خبر کردند. از آن جایی که 95٪ از پول موجود در شرکت لومیس فارگو متعلق به بانک های مختلف بود، این دزدی تبدیل به یک جرم فدرال شد. از همان ابتدا، گانت مظنون اصلی این ماجرا بود و ارتباط او با کمپل نیز بسیار ساده بود. اما قسمت سخت ماجرا، ارتباط این دو با چمبرز بود. دزدانِ این دزدی در ابتدا تصمیم گرفتند به منظور عدم جلب توجه پلیس، پول خود را اندک اندک و طی یک یا دو سال مصرف نمایند تا کسی به آن ها مشکوک نشود اما چمبرز که فکرش را هم نمی کرد، پلیس FBI به او شک کند، به این موضوع بی اعتنایی کرد. زمانی که همسر چمبرز، هنگام افتتاح حساب از مسئولین بانک سوالاتی مانند مبلغ سپرده ما چقدر باید زیاد باشد تا شما پلیس FBI را در جریان بگذارید؟ کرد، کارکنان بانک به آن ها مشکوک شده و موضوع را به پلیس اطلاع دادند. گانت پس از ردیابی تلفنش در 1 مارس 1998 توسط FBI دستگیر شد. او در هتل پالیا دل کارمن در حوالی جزیره کازومل مکزیک بازداشت شد. روز بعد، چمبرز و کلی کمپل نیز بازداشت شدند. 95٪ از پول به سرقت رفته، توسط FBI باز گردانده شد.

6. شرکت سنتری آرمورد کوییر، نیویورک، سال 1982

در شب 12 دسامبر 1982، نگهبان 25 ساله شرکت سنتری آرمورد کوییر یعنی کریستو پوتامسیس و دوستش، تصمیم به سرقت 11 میلیون دلار با ارزش کنونی 27.4 میلیون دلار گرفتند. هنگام وقوع دزدی، کریستو نگهبان شیفت شب بود. کریستو هنگامی که در یکی از هتل های شهر سان خوآن پورتوریکو مشغول به خوش گذرانی بود، در 2 فوریه 1983 دستگیر شد. هم دست کریستو، جرج لیگاکی که تنها 21 سال سن داشت، هنگامی که خود را به پلیس معرفی کرد، دستگیر شد. در ادامه پلیس بیان کرد که این دو، در جریان سرقت تنها نبوده اند.

5. ساختمان برینکس، بوستون، ایالت ماساچوست، سال 1950

در 17 ژانویه 1950، سرقتی از ساختمان برینکس واقع در شهر بوستون ایالت ماساچوست به وقوع پیوست که طی آن 2.8 میلیون دلار ربوده شد. از این مقدار، 1.218.211 دلار پول نقد و 1.577.183 دلار نیز در قالب حواله پولی و دیگر اوراق قرضه بودند. این سرقت با عنوان دزدی قرن در خاطره ها ثبت شد که توسط گروهی یازده نفره به انجام رسید. جوزف مکینز ملقب به بیگ جو سرنموده این گروه و نیز مغز متفکر عملیات دزدی بود. این گروه هنگام دزدی، یونیفورم کارکنان بانک را به همراه ماسک، دستکش و کفش هالووین بر تن کردند. دزدان که از قبل، کلید تمامی دفاتر و اتاق های بانک را تهیه نموده بودند، با باز کردن قفل خزانه طبقه دوم بانک، تعجب همه کارکنان را برانگیختند. دزدان به جز فهرستی که شامل اسامی کارکنان حقوق بگیر شرکت جنرال الکتریک بود، همه چیز از جمله اسلحه های کارمندان بانک را نیز دزدیدند. آن ها تصمیم گرفتند به مدت 2 سال پول خود را مصرف ننمایند تا قانون مرور زمان به سرانجام برسد. طبق این قانون، پس از 2 سال، رسیدگی به پرونده به اتمام می رسد. (اکنون این قانون 7 سال است). بیشتر اعضای این گروه، 5 روز قبل از اتمام قانون مرور زمان دستگیر شدند. هشت نفر از دزدان محکوم به حبس ابد شدند که همگی در سال 1971 مشمول آزادی مشروط شدند. البته مکینز از این قاعده مستثنی بود؛ زیرا او در زندان جان باخت. تنها 58 هزار دلار از 2.8 میلیون پول دزدیده شده، بازگردانده شد.

4. لومیس فارگو، شهر جکسون ویل، ایالت فلوریدا، سال 1997

در 29 ماه مارس سال 1997، فیلیپ نوئل جانسون که راننده شرکت لومیس فارگو بود، به یاری دو هم دستش مبلغ 18.8 میلیون دلار از این شرکت به سرقت بردند. این مبلغ اکنون ارزشی بالغ بر 28.1 میلیون دارد. او بیشتر پول را در یک انبار واقع در شهر ماونتن هووم ایالت کارولینای شاقتصادی مخفی کرد و سپس به مکزیکو سیتی رفت. جانسون هنگامی که قصد بازگشت به آمریکا را داشت، بازداشت شد. او را به همراه چندین گذرنامه پیدا کردند. تقریبا تمام مبلغ به سرقت رفته بازگردانده شد و جانسون نیز به 25 سال حبس محکوم شد.

3. شرکت تأسیسات زرهی دونبار، لس آنجلس، ایالت کالیفرنیا، سال 1997

سرقت از شرکت تأسیسات زرهی دونبار، عنوان عظیم ترین دزدی پول نقد تاریخ آمریکا با 18.9 میلیون دلار که امروزه ارزشش 28.3 میلیون دلار برآورد می شود را یدک می کشد. این واقعه در 12 سپتامبر 1997 توسط آلن پیس که مامور امنیتی شرکت دونبار بود، به انجام رسید. او هنگام کار، زمان کافی برای عکسبرداری و آنالیز انبار داشت. آلن پیس بعد از انجام آنالیز ها لازم، پنج نفر از دوستان کودکی خود را برای دزدی گرد هم آورد. پلیس می دانست که این سرقت به وسیله عوامل درونی شرکت اجرا شده است. به همین دلیل پیس را مورد بازپرسی قرار دادند ولی به نتیجه ای نرسیدند. هم دستان آلن پیس نیز در نگهداری از ثروت تازه به دست رسیده شان نهایت دقت را به خرج می دادند. این گروه زمانی لو رفتند که یکی از آن ها با چند بسته پول اقدام به خرید خانه کرد؛ او حتی فراموش نموده بود بسته بندی های پول که مختص بانک بود را نیز عوض کند. مشاور املاکی که خانه را به او فروخته بود، نزد پلیس رفت. آلن پیس دستگیر و به 24 سال زندان محکوم شد. بخشی از پول به سرقت رفته، هرگز بازگردانده نشد.

2. هتل پیر، نیویورک، سال 1972

ساموئل نالو و رابرت کامفورت، با دزدی از هتل پیر نیویورک در سال 1972، نام خود را در تاریخ آمریکا جاودانه کردند. این دزدی با سرقت 27 میلیون دلار که امروزه ارزشی معادل 155.2 میلیون دلار دارد، در فهرست رکوردهای گینس با عنوان پیروز ترین سرقت از هتل به ثبت رسیده است. کامفورت و نالو پیش از این، از هتل شری ندرلندز نیز پول و جواهرات به سرقت برده بودند. در این عملیات، نالو برنامه ریز و کامفورت سازمان دهنده و مجری اصلی نقشه بود. این سرقت در ساعت 3:04 دقیقه مورخ 2 ژانویه 1972 با یاری رابرت بابی جرمنِ تبهکار، الی بن قاتل مزدور مافیای ترکیه ای، آل گرین برادر زن الی بن که دزد بود، نیک ساکو، آلن ویسکانتی و یک قاتل مزدور دیگر به نام دونالد فرانکو به انجام رسید. طی این سرقت، 19 نفر گروگان گرفته شدند. بعدها فرانکو، نالو را در صورت ندادن پول دزدیده شده به او، تهدید به مرگ کرد. کامفورت که مقداری از جواهرات را مخفی نموده بود، هنگام کوشش برای برداشتن آن، توسط اعضای باند مافیا کشته شد. الی بن و آل گرین به اروپا فرار کردند. تنها فردی که از این سرقت زنده مانده، نیک ساکو است که اکنون بنا به دلایل دیگری در زندان به سر می برد.

1. بانک یونایتد کالیفرنیا، شهر لاگونا نیگوئل، ایالت کالیفرنیا، سال 1972

در 24 ماه مارس سال 1972، آمیل دینسیلو به همراه گروهی متشکل از دو متخصص آژیر خطر، خواهرزاده ها، برادر زن و برادرش وارد بانک یونایتد کالیفرنیا در شهر لاگونا نیگوئل شدند. آن ها طی این سرقت، پیروز به دزدی 30 میلیون دلار که امروز، ارزشی در حدود 172.4 میلیون دلار دارد، شدند. این دزدی کاملا بدون نقص به سرانجام رسید؛ تنها مسئله ای که وجود داشت این بود که آن ها، چند ماه قبل از این اتفاق، سرقتی مشابه در ایالت اوهایو نیز انجام داده بودند. هنگامی که پلیس، به در ارتباط بودن این دو سرقت پی برد، تاریخچه جابجایی مربوطه را آنالیز کرد و متوجه شد که تمامی افراد این گروه در یک هواپیما راهی کالیفرنیا بوده اند. در ادامه، پلیس خانه ای را کشف کرد که گفته می شد مقر اصلی دزدان بوده است. جستجوهای اولیه در این خانه راه به جایی نبرد تا این که مامورین پلیس متوجه چیزی در ماشین ظرفشویی شدند. ظروف شسته نشده ای که درون این ماشین ظرفشویی قرار داشتند، حاوی اثر انگشت تمامی دزدان بود. بیشتر پول دزدیده شده بازگردانده شد. دینسیلو نیز با یاری دخترش کتابی درمورد وقایع رخ داده به نام داخل گاو صندوق منتشر کرد.

منبع: کجارو
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3562

به "سفر به آمریکا: بزرگترین سرقت های تاریخ آمریکا چگونه به وقوع پیوسته است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "سفر به آمریکا: بزرگترین سرقت های تاریخ آمریکا چگونه به وقوع پیوسته است؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به آمریکا: بزرگترین سرقت های تاریخ آمریکا چگونه به وقوع پیوسته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید