این آزمایش، جایگزین روش رایج تصویربرداری از مغز و آزمایش مایع نخاعی است

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران به نقل از انتخاب یک آزمایش خون که به وسیله محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، سنت لوئیس ساخته شده است، نتایج امیدوارکننده ای را در تشخیص علائم اولیه بیماری آلزایمر نشان داده است.

این آزمایش، جایگزین روش رایج تصویربرداری از مغز و آزمایش مایع نخاعی است

این روش جایگزین روش رایج تصویربرداری از مغز و آزمایش مایع نخاعی است که بسیار گران و تهاجمی هستند و در دسترس بیشتر افرادی که در معرض بیماری قرار ندارند.

باتوجه به این موضوع دکتر رندال بیتمن، استاد عصب شناسی چارلز اف و جوآن نایت و همکارانش تصمیم گرفتند تا صحت تشخیصی یک آزمایش خون تازه برای تشخیص علائم اولیه بیماری آلزایمر را مشخص نمایند.

مشکل آلزایمر به علت تجمع بتا آمیلوئید رخ می دهد که منبع مورد اعتمادپروتئینی که به هم چسبیده و پلاک های چسبنده روی مغز را تشکیل می دهند. این پلاک ها بر انتقال سیگنال های سلولی مغز تأثیر می گذارند و ممکن است منجر به مرگ سلول های مغزی و علائم آلزایمر می گردد. این علائم شامل از دست دادن حافظه، تغییرات خلقی و مسائل در گفتار است.

مطالعه تازه، که در مجله Neurology منتشر شده است، با یک سوال اساسی در خصوص فراوری بتا آمیلوئید، پاکسازی آن در افراد، و اینکه چرا پلاک های آمیلوئید با افزایش سن افراد و ابتلا به AD ایجاد می گردد، شروع شد.

بیشتر بخوانید: آزمونی برای تشخیص بیماری آلزایمر

دکتر بیتمن، نویسنده ارشد این مطالعه شرح داد: ما مطالعه خود را برای میزان گیری و تشکیل بتا آمیلوئید 42 و چگونگی حرکت آن از مغز به خون شروع کردیم.

وی اضافه کرد: ما نحوه حذف آمیلوئید بتا از سیستم عصبی مرکزی را ردیابی کردیم که نشان داد 50 درصد آن به وسیله سد خونی مغزی به سمت خون حذف می گردد. سپس این فرایند منجر به این کشف شد که با آنالیز نسبت آمیلوئید بتا 42 و آمیلوئید بتا 40 می توان تشخیص داد که آیا فرد در حال تشکیل پلاک های آمیلوئید در مغز خود است یا خیر.

منبع: خبرکانادا
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5043

به "این آزمایش، جایگزین روش رایج تصویربرداری از مغز و آزمایش مایع نخاعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این آزمایش، جایگزین روش رایج تصویربرداری از مغز و آزمایش مایع نخاعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید