استقبال چشمگیر مهارت آموزان از آموزش های انرژی های تجدیدپذیر

به گزارش دور زمین، علیرضا حاتم زاده در مصاحبه با مهر، با اشاره به استقبال مهارت آموزان از آموزش های مهارتی در حوزه انرژی های تجدید پذیر گفت: در 4 ماهه نخست امسال 828 هزار و 750 نفر – ساعت آموزش های مهارتی در حوزه انرژی ارائه گردیده است در حالی که در 4 ماهه نخست سال گذشته 94 هزار و 953 نفر – ساعت آموزش های مهارتی در این حوزه ارائه گردیده بود؛ این آمار از افزایش 360 درصدی آموزش های مهارتی در حوزه تجدید پذیر در 4 ماهه نخست امسال نسبت به کل سال گذشته حکایت دارد.

استقبال چشمگیر مهارت آموزان از آموزش های انرژی های تجدیدپذیر

وی گفت: در راستای همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی، در سال های اخیر مبلغ 2 میلیارد ریال از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تجهیز کارگاه مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای کرج و مرکز آموزش فناوری های نوین اصفهان اختصاص یافت.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در ادامه اضافه نمود: همچنین با اختصاص یک میلیارد ریال از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعداد 148 عنوان شغل و شایستگی های مرتبط با فناوری انرژی شناسایی و 87 عنوان استاندارد آموزش در این حوزه تدوین شد که هم اکنون این استانداردها و شایستگی های تدوین گردیده در حوزه فناوری های راهبردی در سایت و پورتال این سازمان قرار گرفته است.

حاتم زاده در ادامه گفت: انعقاد تفاهم نامه همکاری با مجری پروژه ملی بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان از زمینه های همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در امسال است.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به تعامل این سازمان با سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) اطلاع داد: در همین راستا اجرای طرح تأسیس نیروگاه آموزشی با توان 3 کیلو وات متصل به شبکه و یک کیلو وات منفصل از شبکه، توسعه بخش خصوصی در این حوزه با صدور مجوز تأسیس آکادمی فنی و حرفه ای آزاد در برنامه های سازمان بوده و تاکنون با برگزاری 4 دوره آموزشی سیستم های خورشیدی، اجرای دوره های زیست توده با همکاری ساتبا در استان مرکزی ویژه مربیان و شرکت های خصوصی در مرکز تربیت مربی با همکاری ساتبا بخشی از جمله اقدامات انجام شده این سازمان در حوزه انرژی تجدیدپذیر است.

وی همچنین اضافه نمود: کارگاه های آموزشی در مراکز سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اختصاص 60 دستگاه آبگرمکن خورشیدی توسط سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق مجهز گردیده اند.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاری این سازمان با سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق گفت: در سال گذشته 230 هزار و 60 نفر- ساعت معادل یک هزار و 436 نفر- دوره آموزشی در حوزه فناوری انرژی های تجدیدپذیر ارائه شد.

وی اضافه نمود: در سال 96، دوره های آموزشی یاد گردیده در استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، زنجان، سمنان، فارس، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، مرکزی، همدان، یزد و چند استان دیگر انجام شده است.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه کشور اطلاع داد: این سازمان در 4 ماهه نخست امسال 828 هزار و 750 نفر – ساعت آموزش در استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، تهران، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، فارس، کرمان، کرمانشاه، گیلان، مرکزی و همدان ارائه نموده است.

حاتم زاده توضیح داد: این آموزش ها عمدتاً در دوره های ارزیاب سیستم های انرژی خورشیدی خانگی، بازاریاب سیستم های انرژی خورشیدی، پتانسیل سنج و ارزیاب سایت نیروگاه خورشیدی، تکنسین ممیزی انرژی، طراح سیستم های فراوری گاز سنتز از زیست توده، طراح سیستم های فتوولتاییک، طراح واحد اتصالات الکتریکی و سامانه AC/DC پیل سوخت، فن ورز عایق کاری حرارتی، کاربر بهره بردار و نگهدار نیروگاه فتوولتاییک، متصدی کنترل کیفی سیستم پالایش پسماند و گازهای الای، مدیریت بهینه توان در سیستم هیبریدی فراوری توان، نصاب و تعمیرکار ابگرمکن خورشیدی و... و. در سال 96 و 97 ارائه گردیده و می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 دی 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 851

به "استقبال چشمگیر مهارت آموزان از آموزش های انرژی های تجدیدپذیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال چشمگیر مهارت آموزان از آموزش های انرژی های تجدیدپذیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید