ادبیات پیوند دهنده گرایش های مختلف

به گزارش دور زمین، بیست و هفتمین روز از آخرین ماه تابستان را به نام روز شعر و ادب فارسی نامگذاری نموده اند. وجه تسمیه این انتخاب اما سالروز درگذشت سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار است.

ادبیات پیوند دهنده گرایش های مختلف

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، این شاعر ترک زبان متولد تبریز که زاده 1285 بوده، در 27 شهریور 1367 به دیار باقی شتافت. شاید بتوان یکی از وجوه برجسته شهریار را سرودن شعر به هر دو زبان فارسی و ترکی دانست. این که او به هر دو زبان شعر سروده را می توان به فال نیک گرفت و از آن برای نشان دادن پیوند تاریخی و همیشگی قومیت های مختلف در پهنه گسترده آب و خاک ایران زمین به شمار آورد.

مگر نه این که یکی از کاربردهای ادبیات در هر سرزمینی باید در جهت قوام بخشیدن هرچه بیشتر مابین قومیت ها و افکار و عقاید مختلف باشد بنابراین برای چهل سال اخیر در عرصه شعر شاید به جرأت کمتر شاعری یافت می گردد که این وجه تمامیت گرایی را بتوان در او سراغ گرفت.

چرا که با وجود همه التهابات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به وجود آمده در این چهار دهه اعم از انقلاب اسلامی، جنگ و مسائل عدیده بعد از آن، برجای ماندن هنرمندی که بتواند در تمامی عرصه ها و برای اکثر سلایق حرفی برای گفتن داشته باشد و به نوعی پیونددهنده گرایش های مختلف گردد را باید غنیمت شمرد و به راستی که شهریار را همه با نگاه های متفاوت به مقوله فرهنگ و کارکرد آن، می پسندیدند و قبول داشتند.

شهریار را از آن روی که هم برای رزمندگان جنگ تحمیلی شعر می سرود و هم زیباترین عاشقانه های شعر ترکی و فارسی را در قالب های متفاوت (قصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و شعر نیمایی) ارائه می کرد، می توان نمادی از تساحل و مدارا در ادبیات فارسی دانست و این خود بزرگ ترین تمایز میان او با دیگرانی در عرصه شعر و داستان به حساب می آید.

دیگرانی که با تندروی های خود – به هر سو و جهتی که می خواهد باشد – باعث کم رنگ و کم رنگ تر شدن وحدت در میان اهالی قلم گردیده اند و این خود بیشترین آسیب را در این عرصه در سالیان اخیر به ادبیات ایران وارد آورده است.

شاید بتوان نوع نگاه شهریار و بلند نظری او را به ادبیات، شعر و گسترده بودن دیدش را از حلقه های مفقوده اوضاع نا بسامان این روزهای ادبیات مان دانست. شاید بتوان روز ملی شعر و ادب فارسی را، روز ملی شعر و ادب ایرانی دانست و انتخاب شهریار را نشانه ای برای قوی تر کردن هرچه بیشتر رابطه میان قومیت های ایرانی به حساب آورد چرا که همواره در طول تاریخ این فرهنگ و ادبیات بوده است که هر گاه در مسیر صحیح خود گام برداشته در بزنگاه های تاریخی نجات بخش سرزمین ها، ملت ها و کشورها گردیده است.

از مهم ترین آثار شهریار می توان به منظومه ترکی حیدر بابایه سلام اشاره نمود که از مهم ترین آثار ادبی ترکی آذربایجانی به شمار می رود و در زمینه آثار به زبان فارسی هم سروده های مذهبی هم چون علی ای همای رحمت و آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا که وجه تغزلی بیشتری دارد شناخته گردیده است، که این خود نشان از گستردگی فعالیت های شعری اوست، نمودی از وحدت و اتحاد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 دی 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 840

به "ادبیات پیوند دهنده گرایش های مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادبیات پیوند دهنده گرایش های مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید