آموزش بافت دستگیره پنکه ای زیبا و کاربردی در خانه

به گزارش دور زمین، آشپزخانه برای بسیاری از خانم ها حکم حریم شخصی و محیطی منحصر به خود را دارد که مایل به استفاده از وسایل تزئینی و بعضا بافتنی در آن هستند. در این بخش از مجله آرگا با ما همراه شوید تا بافت دستگیره پنکه ای در منزل را به شما آموزش دهیم.

آموزش بافت دستگیره پنکه ای زیبا و کاربردی در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

آموزش بافت دستگیره پنکه ای

به گزارش خبرنگاران از ارگا،بافت دستگیره ای که در ادامه آموزش می بینید از انواع بافتنی های 10 رجی می باشد که از 1 رج کوتاه به عنوان پایه برای حاشیه های گلبرگ بافته می گردد. دستگیره پنکه ای از بافت های بسیار قدیمی و رایج در بین خانم های ایرانی است که کثیری از کدبانو های قدیمی آن را به خوبی یاد دارند.

از سایز عظیم این بافتنی می توان به عنوان دم کنی برای قابلمه های پلو و از سایز کوچک آن می توان به صورت دستگیره برای برداشتن ظروف داغ از شعله استفاده کرد.

همچنین بعضی از افراد از این نوع بافت به صورت کوسن نیز استفاده می نمایند که در این صورت باید از کاموایی با ضخامت بیشتر بهره ببرید. برای بافت این کوسن ها باید از نخ هایی به نام آکریل تاپ، فدک، میامی و پوپک بهره ببرید. همچنین نحوه بافت آن با استفاده از قلاب می باشد که باید نحوه انجام بافت بافتنی را به خوبی یاد بگیرید.

 • وسایل لازم برای بافت دستگیره پنکه ای

 1. برای بافت این نوع از دستگیره های آشپزی و تزئین نماینده باید از کاموا هایی با ضخامت متوسط بهره ببرید.
 2. همچنین برای انجام بافت، به قلاب حداکثر 3 میلی متری احتیاج دارید.

توصیه ما به شما استفاده از دستگیره های آکریل تاب و فدک برای انجام می باشد.

 • نحوه بافت به چه صورت است؟

برای بافت این دستگیره باید مراحلی را که در ادامه به صورت رج به رج بیان شده است، به ترتیب انجام دهید.

رج اول:

 1. در مرحله ابتدایی و تشکیل حلقه جادویی، 3 زنجیره تشکیل دهید و سپس در پی آن 9 پایه بلند ببافید. (لازم به ذکر است که در این رابطه می توانید از 4 زنجیره برای تشکیل حلقه جادویی بهره ببرید، اما توجه داشته باشید که در زنجیره اول بست را محکم بزنید تا به خوبی حلقه گردد.

رج دوم:

 1. پس از اینکه به روی 3 زنجیره قبلی، گره برای عدم باز شدن بافتنی های زدید، از روی دستگیره باری دیگر 3 زنجیره دیگر ببافید. (توجه داشته باشید که باید به روی 3 رج زنجیره قبلی، 1 پایه بلند برجسته به روی بافتنی شکل دهید. همچنین می بایست به روی پایه بعدی تازه تشکیل شده، 2 پایه بلند از پشت دستگیره ببافید.
 2. در پی تشکیل این دستگیره باید 2 رج برجسته از رو و 2 رج از پشت ببافید. این کار را باید تا رج آخر به همین صورت ادامه دهید سپس همانند مرحله قبل، به روی 3 زنجیره گره های برجسته ای بزنید و از روی آن به بافت برجسته 3 زنجیره دیگر بپردازید.
 3. در ابتدای هر رج می بایست همان طور که گفته شد، عمل کنید. به این صورت که بر روی هر یک از پایه های بعدی، باید 2 پایه بلند تر و برجسته از روی دستگیره پنکه ای ببافید. همچنین توجه داشته باشید که بر روی دیگر رج ها باید اولین پایه را به صورت برجسته و سپس 2 پایه بلندتر دیگر برای آن ببافید.
 4. دقت کنید که باید پس از انتها یافتن هر یک از پایه های برجسته، به روی آن 2 پایه دیگر برجسته ببافید. همچنین هر یک از رج های برجسته که از رو بافته شده است، باید پایه های برجسته ای رو به جلو و هر یک از پایه های پشتی، باید پایه های برجسته ای از پشت به روی آنان بافته گردد.

رج سوم:

 1. پس از اینکه به روی هر یک از 3 زنجیره گره شده و برجسته از رو نیز 3 زنجیره دیگر بافتید، توجه داشته باشید که باید به روی دیگر پایه ها نیز 1 پایه بلند و برجسته تر ببافید. این فرایند تا به انتها رسیدن رج 2 و دیگر پایه هایی که به روی آن بافته می گردد، ادامه می یابد.
 2. پس از اتمام این مرحله باید هنگامی که به بافتنی نگاه می کنید؛ 10 قسمت بافتنی مشاهده کنید که از 5 قسمت گود (یعنی پایه های برجسته و پشتی) و 5 قسمت برجسته (یعنی پایه های برجسته از جلو) تشکیل شده باشد.

ادامه بافت تا رج پنجم:

 1. برای ادامه این بافت تا رج 5 به همین صورت ادامه دهید.
 2. همچنین قطر این بافتنی معیاری دلخواه دارد که از نظر بافندگان با تجربه قطر 12 الی 16 برای بافت دستگیره پنکه ای بسیار مناسب است.
 3. در به انتها رسیدن کار، برای بافتنی خود 1 عدد بندینک ببافید. این بندینک را می توانید به صورت زنجیره، گره پفکی، زنجیره و بست، زنجیره و پایه کوتاه شکل دهید. همچنین محل بافت بندینک به طور معمول در آخر کار و یا اواسط آن در محل گودی ها می باشد.

حاشیه بافی:

 1. در صورت دلخواه می توانید قسمت های برجسته را به همراه پایه های کوتاه حاشیه با یک دیگر ببافید.
 2. در آخر گفتنی می باشد که این دستگیره ها را می توانید با رنگ دلخواه ببافید و در صورت تمایل نیز دو دستگیره را با بندی کوچک به یک دیگر متصل کنید.
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3260

به "آموزش بافت دستگیره پنکه ای زیبا و کاربردی در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش بافت دستگیره پنکه ای زیبا و کاربردی در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید