شروع بازسازی زیارتگاه زرتشتیان اردکان

به گزارش دور زمین، چک چک یا چکچکو یکی از زیارتگاه های مهم زرتشتیان است. این زیارتگاه که زرتشتیان به آن پیرسبز نیز می گویند در استان یزد وشهرستان اردکان در کوه های میان اردکان و انجیره قرار گرفته است. زرتشتیان هر ساله از روز 24 خرداد به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می پردازند.

شروع بازسازی زیارتگاه زرتشتیان اردکان

نائب رئیس انجمن زرتشتیان شریف آباد اردکان از شروع بازسازی و ساخت و ساز بخشی از نیایشگاه پیرسبز چک چک، از زیارتگاه های مهم زرتشتیان اردکان، ایران و دنیا اطلاع داد.

کوروش قدردان اضافه نمود: پیرو مصوبه انجمن زرتشتیان شریف آباد، بازسازی بخشی از این زیارتگاه به نام سپندینه که از نخستین روزهای دی ماه سال 1397 شروع شده، به علت آئین همگانی زیارت پیرسبز متوقف شده که بار دیگر از سر گرفته شد.

وی به بازسازی بعضی از بخش های خیله کوچه بیوک، بازسازی نمای خیله کاووسی و بازسازی بخش هایی از راه پله های جهت سرویس بهداشتی و تکمیل بخش های جا مانده از پیش، اشاره نمود.

زرتشتیان همه ساله از 24 خرداد به مدت چهار روز در این زیارتگاه، دور هم جمع شده و به نیایش می پردازند.

مجموعاً 150 هزار زرتشتی در دنیا زندگی می نمایند، 30 هزار نفر از این تعداد در ایران و حدود 6 هزار نفر در شهرستان های یزد، اردکان و تفت ساکن هستند. مرکز شهرستان 98 هزار نفری اردکان در 60 کیلومتری شمال شهر یزد واقع شده است.

منبع: ایرنا

منبع: همگردی
انتشار: 28 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1890

به "شروع بازسازی زیارتگاه زرتشتیان اردکان" امتیاز دهید

2 کاربر به "شروع بازسازی زیارتگاه زرتشتیان اردکان" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع بازسازی زیارتگاه زرتشتیان اردکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید