آشنایی با لکسوس nx200t و قابلیت های مهم این خودرو

به گزارش دور زمین، لکسوس nx200t را در عمل می توان مدل بنزینی خودروی لکسوس nx نامید. محصولی با بهره مندی از ویژگی های مدرن و لوکس که در ظاهر و باطن خود از نکات مثبت فراوانی برای جلب نظر خودرو دوستان برخوردار است. خودروی لکسوس nx200t در عمل یک خودروی شاسی بلند کوچک جثه یا کامپکت به شمار می رود که به رقابت با محصولات مشابه برخاسته است.

آشنایی با لکسوس nx200t و قابلیت های مهم این خودرو

خبرنگاران | سرویس خودرو - لکسوس nx200t در کنار لکسوس nx300h دو تیپ شناخته شده از خودروی لکسوس nx به شمار می فرایند. همان گونه که به آن اشاره شد، خودروی لکسوس nx200t مدل بنزینی این شاسی بلند لوکس محسوب می گردد. این در حالی است که لکسوس nx300h مدل هیبریدی خودروی لکسوس nx به شمار می رود.

اگرچه این دو محصول از نظر سر و شکل ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، اما مسلما به لحاظ بهره مندی از برخی مشخصات فنی و امکانات و قابلیت های کابردی یا رفاهی با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال در مطلب پیش رو ما با خودروی لکسوس nx300h به عنوان مدل هیبریدی این شاسی بلند کامپکت کاری نخواهیم داشت و به طور کامل بر شرح خصوصیات مدل بنزینی این خودرو یعنی لکسوس nx200t متمرکز خواهیم بود.

پیش از آن بد نیست به این نکته اشاره گردد که خودروی لکسوس nx چه در قالب مدل بنزینی و چه در قالب مدل هیبریدی خود به عنوان یک خودروی لوکس و شاسی بلند نام آشنا و نسبتا محبوب در جهان به شمار می رود. خصلتی که این خودرو کم و بیش در بازار خودروی ایران نیز از آن برخوردار است. البته در بازار داخل باید عامل مهمی به نام قیمت را فاکتور گرفت. چرا که قیمت بالای این خودرو در بازار داخل موجب فراری دادن عده فراوانی از علاقه مندان این محصول می گردد. البته در بخش خاتمهی این متن به قیمت این خودرو و نکات مهم مربوط به آن اشاره خواهد شد.

مشخصات فنی خودروی لکسوس nx200t

در خودروی لکسوس nx200t یا همان مدل بنزینی خودروی لکسوس NX یک موتور توربو شارژ مدل DOHC نقش قلب تپنده را بر عهده دارد. موتوری که گنجایش آن به طور دقیق معادل 1999 سی سی بوده و از وجود 4 سیلندر و 16 سوپاپ بهره می برد. موتور به کار رفته در این مدل از لکسوس، از این امکان برخوردار است تا حداکثر توانی معادل 235 اسب بخار از خود تولید نماید و حداکثر گشتاوری معادل 350 نیوتن متر را در معرض نمایش بگذارد.

نوع جعبه دنده آن به صورت 6 سرعته اتوماتیک طراحی شده است. جعبه دنده ای که می توان گفت با سیستم انتقال قدرت این خودرو، که در حالت چرخ متحرک جلو تعریف شده، تعامل مناسبی برقرار کرده است. البته امکان فعال کردن سیستم انتقال قدرت در قالب هر چهار چرخ متحرک نیز در این خودرو امکان پذیر خواهد بود. فرآیندی که در قالب آپشن جانبی در اختیار خریداران خودروی لکسوس nx200t قرار می گیرد. البته برای در اختیار داشتن این قابلیت اضافه باید پول جداگانه ای پرداخت کرد. به گونه ای که در بازارهای معتبر جهانی برای فعال سازی این قابلیت باید مبلغی معادل 1500 دلار اضافه بر قیمت نهایی این خودرو پرداخت نمود.

در صورت آن که سیستم انتقال قدرت خودروی لکسوس nx200t در حالت چهار چرخ متحرک تعریف گردد، می توان شتاب صفر تا صد بهینه تری را توسط این خودرو تجربه کرد. به بیان دقیق تر در این حالت مدت زمانی حدود 7 ثانیه طول می کشد تا این خودرو از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. این در حالی است که اگر سیستم انتقال قدرت این خودرو در حالت دیفرانسل جلو تعریف گردد، مدت زمان مذکور یعنی شتاب صفر تا صد، رقمی معادل 7.2 ثانیه خواهد بود.

با این حال در هر دو حالت مبتنی بر دیفرانسیل جلو و هر چهار چرخ متحرک خودروی لکسوس nx200t شاهد امکان دست یابی به حداکثر سرعت 200 کیلومتر در ساعت توسط راننده هستیم. همچنین میزان مصرف سوخت در این دو حالت نیز تقریبا مشابه با یکدیگر خواهد بود. به این معنی که در شاخص مصرف درون شهری و مصرف برون شهری، متوسط میزان مصرف سوخت، در هر دو حالت دیفرانسیل جلو و هر چهار چرخ متحرک به ترتیب معادل 10.7 لیتر و 8.4 لتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت خواهد بود.

با این حال در شاخص متوسط میزان مصرف سوخت به شکل سیکل ترکیبی، تفاوت هایی میان دو حالت دیفرانسیل جلو و هر چهار چرخ متحرک خودروی لکسوس nx200t وجود دارد. به طور کل در حالت دیفرانسیل جلوی این خودرو شاهد مصرف سوخت نسبتا کمتری هستیم و این رقم در حدود 9.4 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت برآورد می گردد. حال آن که رقم مذکور در نسخه هر چهار چرخ متحرک این خودرو به رقم 9.8 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت افزایش می یابد.

در مجموع مشخصات فنی خودروی لکسوس nx200t به عنوان یک خودروی شاسی بلند نه چندان بزرگ جثه مناسب جلوه می کند و قادر است نظر مثبت خودرو دوستان را به سوی خود جلب نماید. همچنین بد نیست به این نکته هم اشاره گردد که توان فنی خودروی لکسوس nx200t به عنوان مدل بنزینی این خودروی شاسی بلند لوکس از نسخه مشابه هیبریدی آن یعنی لکسوس nx300h بیشتر است. بنابراین مدل بنزینی این خودرو به طور حتم انتخاب بهتری برای آن دسته از کسانی خواهد بود که برای مشخصات فنی خودروی مورد علاقه خود اهمیت فراوانی قائل هستند.

مشخصات فنی خودروی لکسوس nx200t
طول خودرو4630 میلی متر
عرض خودرو1844 میلی متر
ارتفاع خودرو1646 میلی متر
نوع موتور خودرو4 سیلندر و 16 سوپاپ
گنجایش موتور1999 سی سی
حداکثر توان موتور235 اسب بخار
حداکثر گشتاور موتور350 نیوتن متر
نوع جعبه دنده6 سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک
شتاب صفر تا صد7 تا 7.2 ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست یابی200 کیلومتر در ساعت
وزن خودرو1837 کیلوگرم
فاصله بین دو محور خودرو2659 میلی متر
گنجایش باک خودرو60 لیتر
نوع استاندارد آلایندگییورو 5
میزان مصرف سوخت درون شهری10.7 لیتر در هر 100 کیلومتر مسافت
میزان مصرف سوخت برون شهری8.4 لیتر در هر 100 کیلومتر مسافت
میزان مصرف سوخت سیکل ترکیبی9.8 لیتر در هر 100 کیلومتر مسافت

امکانات و قابلیت های خودروی لکسوس nx200t

خودروی لکسوس nx200t در قالب دو تیپ پایه یا همان استاندارد و تیپ اف اسپورت در اختیار خودرو دوستان قرار گرفته است. اگرچه دو تیپ مذکور از لحاظ وجود برخی امکانات و قابلیت ها با یکدیگر متفاوت هستند، اما این تفاوت ها به طور کل چندان هم پرتعداد نیست.

شاید بتوان بخش عمده تفاوت های موجود میان تیپ استاندارد و تیپ اف اسپورت خودروی لکسوس nx200t را در امکانات و قابلیت های انگشت شماری خلاصه کرد که در تیپ اف اسپورت این خودرو وجود دارد و در تیپ استاندارد آن یافت نمی گردد. مواردی که می توان آنها را به وجود صندلی های اسپورت، رینگ های 18 اینچی، اهرم های تعویض دنده که در پشت غربیلک فرمان جا خوش کرده اند و پدال های آلومینیومی در تیپ اف اسپورت این خودرو محدود دانست. همچنین تیپ اف اسپورت خودروی لکسوس nx200t به سیستم تعلیق و کمک فنرهای بهینه شده اسپورت نیز مجهز است. در واقع تفاوت امکانات و قابلیت های موجود در دو تیپ یاد شده از این خودرو تنها به همین مواردی که ذکرشان رفت، منحصر می گردد.

سوای مواردی که به آنها اشاره شد، تفاوت چندان قابل ذکری میان امکانات و قابلیت های موجود در دو تیپ استاندارد و اف اسپورت خودروی لکسوس nx200t وجود ندارد. در واقع مابقی امکانات و قابلیت های به کار رفته در دو تیپ مذکور از این خودرو کاملا مشابه با یکدیگرند. مواردی که می توانید لیستی از مهمترین آنها را به صورت فهرست شده از نظر بگذرانید.

 • مجهز به صفحه نمایش لمسی 7 اینچی تمام رنگی
 • امکان تنظیم صندلی راننده در 10 جهت مختلف به شکل الکتریکی
 • وجود پوشش چرمی در بسکمک از قطعات و جزییات داخلی کابین خودرو
 • مجهز به رینگ های 17 اینچی آلیاژی
 • برخورداری از سیستم تهویه مطبوع دوگانه اتوماتیک با ساختار جدید
 • مجهز بودن غربیلک فرمان خودرو به روکش چرم
 • امکان تنظیم صندلی سرنشین جلو در 8 جهت مختلف به صورت الکتریکی
 • وجود آینه های جانبی مجهز به قابلیت گرم کن
 • مجهز به سیستم صوتی مبتنی بر 8 بلندگوی مجزا و پشتیبانی از ورودی USB و AUX که از رادیوهای HD و ماهواره ای پشتیبانی می کند
 • وجود سیستم چند رسانه ای با قابلیت اتصال به تلفن های هوشمند یا تبلت ها از طریق سیستم ارتباطی بدون سیم و بلوتوث
 • برخورداری از صفحه نمایش رنگی TFT به منظور نمایش نشانگرهای خودرو و متعلقات پشت آمپر
 • مجهز به قابلیت پشتیبانی از فرامین صوتی بر پایه نرم افزار Siri شرکت Apple

در کنار امکانات و قابلیت هایی که به آنها اشاره شد، خودروی لکسوس nx200t قادر به برخورداری از موارد متنوع دیگری نیز خواهد بود. با این حال این امکانات و قابلیت های اضافه را تنها می توان در قالب آپشن جانبی به این خودرو اضافه کرد. از میان این امکانات و قابلیت ها می توان به مواردی نظیر سیستم هشدار برخورد از جلو همراه با ترمز اتوماتیک اشاره کرد. سایر موارد اضافه و آپشن مانند قابل نصب روی این خودرو نیز در قالب لیست زیر قابل مشاهده هستند.

 • برخورداری از سان روف الکتریکی
 • بهره مندی از سیستم هشدار برای خروج خودرو از خطوط جاده
 • وجود برف پاک کن اتوماتیک و حساس به بارش باران
 • مجهز به رینگ های آلیاژی 18 اینچی اسپورت
 • وجود پوشش چرمی مرغوب تر از حالت عادی برای جزییات و قطعات این خودرو در داخل کابین
 • برخورداری از سیستم تهویه و گرم کن برای صندلی های جلو
 • بهره مندی از سیستم هشدار ترافیک در بخش عقب خودرو
 • وجود سیستم شارژ بی سیم برای تقویت باتری تلفن های هوشمند یا تبلت ها
 • مجهز به سنسورهای کمکی پارک در بخش های عقب و جلوی خودرو
 • بهره مندی از سیستم کنترل تطبیقی سرعت یا قابلیت کروز کنترل تطبیقی
 • برخورداری از سیستم پیمایش و نمایش نقاط کور خودرو
 • مجهز به صندلی های عقب با قابلیت جمع شدن به شکل الکتریکی
 • وجود غربیلک فرمان مجهز به قابلیت گرم کن

مشخصات ظاهری خودروی لکسوس nx200t

همان گونه که در بخش ابتدایی متن پیش رو نیز به آن اشاره شد، لکسوس nx200t که در واقع مدل بنزینی خودروی لکسوس NX به شمار می رود، از نظر شکل و شمایل ظاهری تفاوت چندانی با مدل هیبریدی این خودرو یعنی لکسوس nx300h ندارد.

نمای جلو: در نمای جلوی این خودرو بیش از هر چیز جلو پنجره بزرگ آن است که جلب توجه می کند. جلو پنجره ای که چهره این خودرو را بزرگ تر و پهن تر از حالت عادی جلوه می دهد. علاوه بر آن چراغ های جلوی این خودرو و حجم جالب توجهی که زیر آنها ایجاد شده و به نوعی نقش خط چشم را بر عهده دارد، موجب بخشیدن حالت جدی و خشمگین به چهره این خودرو شده اند.

نمای کنار: در نمای کنار خودروی لکسوس nx200t شاهد وجود سه خط حجم دهنده اصلی هستیم. خطوطی که دو مورد از آنها جلوه ای دو چندان به بخش بالایی گلگیرهای جلو و عقب این خودرو بخشیده اند و خط سوم هم در بخش پایین بدنه، فاصله موجود مابین دو گلگیر جلو و عقب این خودرو را پر کرده است.

نمای پشت: در نمای عقب خودروی لکسوس nx200t خطوط حجم دهنده ای که از زوایای مختلف و متفاوت بهره می برند نقش بسیار موثرتری در شکل دادن به بدنه خودرو بر عهده دارند. در مجموع شاید بتوان نمای عقب این خودرو را از لحاظ سر و شکل ظاهری پر جزییات ترین نمای آن لقب داد و از این نما به عنوان برترین نمای این خودرو یاد کرد.

در نمای داخل لکسوس nx200t نیز درست همانند نمای بیرونی آن، ویژگی های لوکس و پر جلوه به خوبی قابل مشاهده هستند. به عنوان مثال می توان از نوع رنگ بندی صندلی ها به عنوان نکته مثبتی در این نما یاد کرد که تناسب قابل توجهی با رنگ داشبورد و سایر اجزای داخل کابین این خودرو برقرار کرده است. نظیر همین نکته در طراحی اجزای مختلف داشبورد نیز قابل ملاحظه هستند.

در مجموع می توان شاخصه اصلی این مدل از لکسوس، یعنی ماهیت لوکس آن را در نوع طراحی نمای خارجی و داخلی آن به خوبی مشاهده کرد.

قیمت خودروی لکسوس nx200t

به طور کل خودروهای لکسوس به دلیل آن که محصولاتی لوکس به شمار می فرایند و مد نظر قشر مرفه جامعه قرار دارند، در بازار خودروی ایران از رقمی بیش از میزان واقعی خود برخوردار هستند. به این معنی که اگر شما قیمت پرداختی برای این محصولات را با نرخ روز ارز به پول خارجی تبدیل کنید، در بازارهای جهانی با قیمت مناسب تری قادر به خرید این محصولات خواهید بود. حال می توان به این نکته منفی بالا رفتن قابل ملاحظه قیمت خودروهای لکسوس طی چند ماه اخیر را هم اضافه کرد.

به عنوان مثال در طول یک ماه اخیر قیمت تیپ اف اسپورت خودروی لکسوس nx200t (نسخه هفت کلید این خودرو) با افزایش رقمی نزدیک به 30 میلیون تومان همراه بوده است. به گونه ای که در حال حاضر تیپ یاد شده از این خودرو با متوسط قیمتی در حدود 730 میلیون تومان در بازار به فروش می رسد.

نسخه هفت کلید از تیپ استاندارد این خودرو نیز در لحظه تهیه این مطلب به طور متوسط از قیمتی در حدود 710 میلیون تومان در بازار برخوردار است. در واقع این تیپ از خودروی لکسوس nx200t نیز افزایش قیمت قابل توجهی را در طول یک ماه اخیر تجربه کرده است. افزایش قیمتی که پیش از این حداکثر به شکل سالانه یا هر چند سال یک بار قابل مشاهده و تجربه بود. در خاتمه شما را به بازدید ویدیویی از بررسی خودروی لکسوس nx200t دعوت می کنیم.

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4111

به "آشنایی با لکسوس nx200t و قابلیت های مهم این خودرو" امتیاز دهید

2 کاربر به "آشنایی با لکسوس nx200t و قابلیت های مهم این خودرو" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با لکسوس nx200t و قابلیت های مهم این خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید